Przejdź do treści

Pierwsza gra komputerowa na receptę. Ma pomóc dzieciom z ADHD

Pierwsza gra komputerowa na receptę. Ma pomóc dzieciom z ADHD / istock
Pierwsza gra komputerowa na receptę. Ma pomóc dzieciom z ADHD / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W USA stworzono pierwszą grę komputerową na receptę. Jako metoda terapeutyczna ma pomóc dzieciom z ADHD, czyli zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Jej celem jest stymulowanie obszarów mózgu, które odpowiadają za koncentrację.

Gry komputerowe nie takie złe

Gry komputerowe nie są tak niebezpieczne dla dzieci, jak wydawało się jeszcze niedawno. Okazuje się bowiem, że pojawia się coraz więcej dowodów na to, że umiarkowana ilość tego typu rozrywki stymuluje mózg. Dotyczy to zwłaszcza dzieci.

I chociaż gra EndeavorRx została dopuszczona do użytku już dwa lata temu, dopiero teraz trafiła na rynek komercyjny. Będzie pomagać dzieciom biorącym udział w terapii ADHD.

Medycyna gamingowa

Terapeutyczna gra jest przeznaczona dla dzieci w wieku 8-12 lat i polega na przemierzaniu statkiem kosmicznym różnych światów i zbieraniu po drodze przedmiotów. Gra stymuluje obszary mózgu odpowiadające za koncentrację.

Z efektów terapii zadowolona jest m.in. Kelcey Sihanourath, mama 13-letniego Owaina z Savannah w stanie Georgia. U chłopca zdiagnozowano ADHD. Po lekach łagodzących objawy choroby, 13-latek bardzo źle się czuł. W związku z tym lekarz zalecił mu terapię za pomocą gry.

„Syn przyznał, że było to trochę trudniejsze, niż się spodziewał, ale rozumiał, że robi to, aby poprawić koncentrację” – mówi matka Owaina.

Wenesa Gajos

Gra jako zamiennik leków

Na początku terapii Kelcey Sihanourath była do niej sceptycznie nastawiona. Po kilku miesiącach jednak zaczęła dostrzegać bardzo pozytywne zmiany. Syn zaczął się dobrze uczyć. Gra stała się dla niego rodzajem zamiennika leków.

„To czas, w którym nie muszę podawać medykamentów mojemu dziecku. Szczególnie w weekend, kiedy nie ma szkoły. To znakomita alternatywa” – dodaje Sihanourath.

Terapia za pomocą EndeavorRx musi się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza. Rodzice dziecka z ADHD otrzymują specjalny link aktywacyjny, który jest niezbędny do uruchomienia gry. Dziecko może grać 25 minut dziennie. I chociaż gra korzystnie wpływa na emocje dzieci, granie bez umiaru może wywołać u nich frustrację.

Skuteczność gry potwierdzona

Działanie gry przed wprowadzeniem na rynek zostało sprawdzone w badaniach klinicznych prowadzonych przez dr Elysę Marco, neurolożkę dziecięcą z Crtica Healthcare oraz dr Joaquina Anguerę i dr Courtney Gallen z Uniwersytetu Kalifornii w San Francisco. Raport opublikowano w serwisie Plos One.

Poziom uwagi u 25 dzieci z ADHD oceniano za pomocą EEG 4 tygodnie przed rozpoczęciem terapii i po jej zakończeniu. Wyniki badań potwierdziły, że gra zwiększyła u dzieci aktywność obszarów mózgu odpowiedzialnych za uwagę.

Pamiętajmy jednak, że gra nie jest w stanie w pełni zastąpić psychoterapii i leków. Może być jednak doskonałym uzupełnieniem leczenia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: