3 min.
Pierwsza gra komputerowa na receptę. Ma pomóc dzieciom z ADHD

Pierwsza gra komputerowa na receptę. Ma pomóc dzieciom z ADHD / istock
08.08.2022
„Panuje ogólna panika”. W Hiszpanii coraz więcej kobiet doświadcza tajemniczych ukłuć w klubach
08.08.2022
W Iranie zakazano kobietom udziału w reklamach. Powodem oburzenie mężczyzn promocją lodów na patyku
08.08.2022
Paulina Młynarska wprost o słowach Bogusława Lindy: „Rzygnąłeś pan gadką z lat 90.”
08.08.2022
„Ściska mnie w gardle”, „Boję się powiedzieć, że mnie boli”. O prawo głosu w sprawach własnego ciała wciąż toczy się walka
07.08.2022
„Para jednopłciowa w polskim 'Tańcu z gwiazdami’? I spoko”. Martyna F. Zachorska o tym, że żadna to rewolucja
W USA stworzono pierwszą grę komputerową na receptę. Jako metoda terapeutyczna ma pomóc dzieciom z ADHD, czyli zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Jej celem jest stymulowanie obszarów mózgu, które odpowiadają za koncentrację.
Spis treści
Gry komputerowe nie takie złe
Gry komputerowe nie są tak niebezpieczne dla dzieci, jak wydawało się jeszcze niedawno. Okazuje się bowiem, że pojawia się coraz więcej dowodów na to, że umiarkowana ilość tego typu rozrywki stymuluje mózg. Dotyczy to zwłaszcza dzieci.
I chociaż gra EndeavorRx została dopuszczona do użytku już dwa lata temu, dopiero teraz trafiła na rynek komercyjny. Będzie pomagać dzieciom biorącym udział w terapii ADHD.
Medycyna gamingowa
Terapeutyczna gra jest przeznaczona dla dzieci w wieku 8-12 lat i polega na przemierzaniu statkiem kosmicznym różnych światów i zbieraniu po drodze przedmiotów. Gra stymuluje obszary mózgu odpowiadające za koncentrację.
Z efektów terapii zadowolona jest m.in. Kelcey Sihanourath, mama 13-letniego Owaina z Savannah w stanie Georgia. U chłopca zdiagnozowano ADHD. Po lekach łagodzących objawy choroby, 13-latek bardzo źle się czuł. W związku z tym lekarz zalecił mu terapię za pomocą gry.
„Syn przyznał, że było to trochę trudniejsze, niż się spodziewał, ale rozumiał, że robi to, aby poprawić koncentrację” – mówi matka Owaina.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Gra jako zamiennik leków
Na początku terapii Kelcey Sihanourath była do niej sceptycznie nastawiona. Po kilku miesiącach jednak zaczęła dostrzegać bardzo pozytywne zmiany. Syn zaczął się dobrze uczyć. Gra stała się dla niego rodzajem zamiennika leków.
„To czas, w którym nie muszę podawać medykamentów mojemu dziecku. Szczególnie w weekend, kiedy nie ma szkoły. To znakomita alternatywa” – dodaje Sihanourath.
Terapia za pomocą EndeavorRx musi się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza. Rodzice dziecka z ADHD otrzymują specjalny link aktywacyjny, który jest niezbędny do uruchomienia gry. Dziecko może grać 25 minut dziennie. I chociaż gra korzystnie wpływa na emocje dzieci, granie bez umiaru może wywołać u nich frustrację.
Skuteczność gry potwierdzona
Działanie gry przed wprowadzeniem na rynek zostało sprawdzone w badaniach klinicznych prowadzonych przez dr Elysę Marco, neurolożkę dziecięcą z Crtica Healthcare oraz dr Joaquina Anguerę i dr Courtney Gallen z Uniwersytetu Kalifornii w San Francisco. Raport opublikowano w serwisie Plos One.
Poziom uwagi u 25 dzieci z ADHD oceniano za pomocą EEG 4 tygodnie przed rozpoczęciem terapii i po jej zakończeniu. Wyniki badań potwierdziły, że gra zwiększyła u dzieci aktywność obszarów mózgu odpowiedzialnych za uwagę.
Pamiętajmy jednak, że gra nie jest w stanie w pełni zastąpić psychoterapii i leków. Może być jednak doskonałym uzupełnieniem leczenia.
Udostępnij!
Zobacz także
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022
„Mężczyzna to nie jest ktoś, kto z definicji chce i umie inicjować seks. To może rodzić nieporozumienia w związku” – psycholożka o stereotypach związanych z męskością

06.08.2022
Jak Zakopane stało się polskim Davos i centrum leczenia gruźlicy, oferując kuracje żentycą, olejami i powietrzem

05.08.2022