Przejdź do treści

Phoebe Waller-Bridge: ostatnio widzimy coraz więcej kobiecego, wyrażonego w jasny sposób gniewu

Phoebe Mary Waller-Bridge:
Phoebe Mary Waller-Bridge: ostatnio widzimy coraz więcej kobiecego, wyrażonego w jasny sposób gniewu Amy Sussman/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Paulina Młynarska
Paulina Młynarska: gdy tylko przejdę rekonwalescencję, kupię sobie jakiś piękny nowy biustonosz, sukienkę, rzucę grzywą i będę dumnie paradować z moimi implantami po ulicach
„Krew nas zalewa!”. Największe organizacje walczące z wykluczeniem menstruacyjnym jednoczą siły
Zmiana definicji gwałtu. „Kobiety potrzebują tej ustawy bardziej niż kwiatka na Dzień Kobiet”
Meghan Markle w wywiadzie z Oprah: „Nie chciałam już dłużej żyć”
Kane Tanaka / gerontology.wikia.org
118-letnia Kane Tanaka jest nastarszą mieszkanką globu. Chce wziąć udział w sztafecie z ogniem olimpijskim

– Od najmłodszych lat ciągle mówi się nam jak być dobrą i ładną dziewczynką. Później, na jednym wydechu, powtarza się, że dobrze zachowujące się dziewczęta nie zmieniają świata. Kim mam k…a być? Grzeczną rewolucjonistką? – pyta twórczyni „Fleabag” i współautorka scenariusza najnowszego „Bonda”. Przedstawiamy Phoebe Mary Waller-Bridge.

Bohaterka „Fleabag” ma około 30-tki, mieszka w Londynie i przeżywa żałobę po tragicznej śmierci swojej przyjaciółki z którą prowadziła upadającą kawiarnię pełną obrazków i figurek świnek morskich. Od pierwszych chwil widzowie mają możliwość uczestniczenia w jej pokręconym życiu, bo to raczej przed nimi, a nie swoim scenariuszowym otoczeniem jest szczera i autentyczna. Wszystkie grane przez Phoebe Waller-Bridge bohaterki mają w sobie dużo gniewu i lekceważą społeczne normy. „Na szczęście ostatnio widzimy coraz więcej kobiecego, wyrażonego w jasny sposób gniewu. Zawsze uważałam tę emocję za pociągającą”– mówi w wywiadach.

Phoebe Mary Waller-Bridge urodziła się 14 lipca 1985 roku w West London w zamożnej rodzinie o korzeniach ziemiańskich. Jej rodzice związali się jednak z innymi zawodami. Ojciec, Michael Cyprian Waller-Bridge zajmował się IT w branży finansowej, a matka, Teresa Mary pracowała w szacownej brytyjskiej firmie produkującej niegdyś broń, a obecnie wynajmującej nieruchomości. Phoebe Mary ma młodszego brata i starszą siostrę. Isobel Waller-Bridge napisała muzykę do jej seriali.

Florence Pugh

Od najmłodszych lat wiedziała, kim chce być w przyszłości: „Od zawsze chciałam być aktorką, miałam obsesję na punkcie sztuk, filmów i seriali” – mówi w wywiadach. By zrealizować te plany uczęszczała do Royal Academy of Dramatic Art w Londynie. Początki jej kariery to sztuka teatralna „The School for Scandal” z 2005 roku. Zagrała też w serialach takich jak „Bad Education”, „Glue” i  „Broadchurch”. Nie uważała jednak, by  miała dostatecznie dużo talentu. „W szkole aktorskiej towarzyszyło mi narastające przeświadczenie, że nie umiem grać. To było straszne. Bardzo ubodło moją pewność siebie. Byłam bardzo młoda, chciałam wszystkich zadowolić.”

Po ukończeniu szkoły angażowała się do krótkich produkcji, takich jak „The Reward”(2009), „Beautiful Enough” i „Meconium” (2011) i pełnometrażowych filmów „The Iron Lady”, „Man Up”, „Goodbye Christopher Robin”. Wszystko odmieniło się w 2016 roku, kiedy ukazały się seriale „Crashing” i „Fleabag”, w których zagrała główne role i była autorką scenariuszy.

Pierwowzorem dwóch serii „Fleabag” była sztuka teatralna. Waller-Bridge napisała scenariusz, zebrała pieniądze, a następnie sobie samej powierzyła rolę w monodramie, który został pokazany na festiwalu w Edynburgu.  Sztuka została zauważona przez krytyków, choć z racji obsceniczności i bezpruderyjności bohaterki nie dawano jej nadziei na większą popularność. „Fleabag” to w tłumaczeniu coś brudnego i zapchlonego. Taka była też narracja bohaterki, która bez oporów zgłębiała swoją seksualność, sposób myślenia i traktowania ludzi.

Katherine Johnson

Stało się inaczej. Projektem zainteresowało się BBC TWO korzystnie inwestując w pierwszy sezon. Krótko po nim  Waller-Bridge podpisała umowę z Amazon Prime, co pozwoliło na stworzenie drugiego sezonu w 2019 roku, a seria stała się głosem kobiet jej pokolenia. „Słyszymy wszędzie: jesteś teraz najbardziej atrakcyjna, klej schnie, wyjdź na zewnątrz, korzystaj. Jest skończona ilość czasu, kiedy ktoś chce cię zerżnąć. To dziwna sprzeczność – mamy  wykorzystywać jak najwięcej z tego szybko starzejącego się ciała, ale z drugiej strony  wszystkie ostro obrywamy za bycie „puszczalskimi”.

Seria opowiada o nieuporządkowanym emocjonalnie i pełnym chaosu życiu w wielkim mieście. Bohaterka „Fleabag” z trudem radzi sobie z codziennym życiem, na problemy reaguje ucieczką w seks i alkohol. Przedstawienie skomplikowanych relacji z członkami jej rodziny, kochankami, a także seksownym księdzem granym przez Andrew Scotta wywołało mieszane reakcje publiczności. „Od najmłodszych lat ciągle powtarza się nam jak być dobrą dziewczynką,  ładną dziewczynką. Później, na jednym wydechu, powtarza się, że dobrze zachowujące się dziewczęta nie zmieniają świata. Kim mam k..wa być? Grzeczną rewolucjonistką?”

„Fleabag” bardzo szybko zyskał wierne grono widzów. Doceniono w nim przede wszystkim bezpośrednią relację, jaką główna bohaterka nawiązuje z widzami łamiąc zasadę tzw. czwartej ściany. Seria przyniosła Waller-Bridge wiele nagród, m.in. trzy nagrody Emmy, British Academy Television Award i dwa Złote Globy. Uważa się, że to jeden z najbardziej wpływowych seriali ostatniej dekady. „Niesamowite jest przyglądanie się jak ludzie starają się odnaleźć siebie we „Fleabag” – mówi aktorka w wywiadach.

Chelsea Guglielmino/Getty Images

Scenopisarski talent Phoebe Mary doceniono zlecając jej prace nad pierwszą serią kultowego serialu „Killing Eve” opartego na motywach powieści Luke’a Jenningsa. „Killing Eve” to nowe spojrzenie na klasyczną historię zawodowej zabójczyni i poszukującej jej pani detektyw z rolami Jodie Comer i Sandry Oh. Podczas pracy nad scenariuszem współpracowała z psychiatrami badającymi psychopatów. „Najbardziej interesujące są małe odpryski kobiecej psychiki.  Tylko detale różnią ten show od innych, bohaterki robią coś, czego mężczyźni w ich rolach nigdy by nie zrobili” – mówi.

Sanna Marin

Sukces „Killing Eve” , zwieńczony nagrodą Emmy, otworzył drogę do kolejnych topowych produkcji, choćby pracy nad scenariuszem do 25. filmu o Jamesie Bondzie. W „Nie czas umierać”, który ma się ukazać w listopadzie 2020 (pierwotnie premierę zaplanowano na kwiecień, ale przeniesiono z powodu koronawirusa) roku, Waller-Bridge wsparła Neala Purvisai Roberta Wade. Pojawienie się feministycznej scenopisarki w ekipie kultowej serii wywołało spore zaskoczenie, bo powszechnie wiadomo jak w Bondach pokazywane są kobiety. Wiadomo już, że wpływ młodej scenarzystki na najnowszy film nie jest przełomowy, ale dużo mówi się o tym, że kolejna odsłona serii będzie już należeć do kobiet.

W 2014 roku Phoebe Mary wyszła za mąż za Conora Woodmana, irlandzkiego prezentera i reżysera filmów dokumentalnych starszego od niej o 11 lat. W 2017 roku para zdecydowała się na separację, a rok później na rozwód. Od 2018 roku umawia się z autorem sztuk teatralnych Martinem McDonagh.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobiecość, seksualnośc, seksowna kobieta

Przez pandemię przestałaś się czuć seksownie? 7 rzeczy, które możesz zrobić, by znów dobrze się poczuć w swoim ciele

Jak okiełznać dziecięcą złość? Oto siedem kroków do sukcesu

kobieta nad wodą

Nie radząc sobie z gniewem, szkodzisz zdrowiu. Do wyjścia z gniewu potrzebnych jest 5 kroków

Małgorzata Halber i Olga Drenda: Często z miłością myli się relacje, w których występuje duża intensywność emocji. One z miłością nie mają nic wspólnego

Jak się twórczo złościć? Wykorzystaj negatywne emocje, by wprowadzić zmiany w życiu!

Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz

Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz: Kiedy żyjemy wystarczająco długo, dochodzimy do menopauzy. Tak wygląda życie i już

Tilda Swinton

Tilda Swinton: Płeć to tylko rola, którą mamy do odegrania. Ta sama osoba. Żadnej różnicy. Tylko inna płeć

Anna Ledwoń

„Narracja w szkołach na temat okresu jest dokładnie taka sama, jak 20 lat temu, kiedy ja byłam uczennicą” – mówi Anna Ledwoń, specjalistka ds. marketingu

Sam Baker

Sam Baker o menopauzie: Powinniśmy sprawić, by menopauza była czymś do świętowania. Osiągnięciem, a nie porażką, mostem do przejścia, a nie przepaścią do upadku

Najmniejsza rzecz może wyprowadzić cię z równowagi? Czas przyjrzeć się sobie

Salma Hayek: słyszałam od reżyserów: "mów durniej i szybciej!"

Salma Hayek: słyszałam od reżyserów: „mów durniej i szybciej!”

Miłość przetrwa rewolucję, ale czy wygra z niezrozumieniem? Czyli co oglądać w czasie kwarantanny

Miłość przetrwa rewolucję, ale czy wygra z niezrozumieniem? Czyli co oglądać w czasie kwarantanny

„Za dużo pokazuje! Kobieta powinna być skromna” – Ciałopozytywna terapia o toksycznych wzorcach kobiecości

Helena Norowicz

Helena Norowicz: W tej chwili mogę powiedzieć, że jestem osobą szczęśliwą. Mam świadomość mego zaawansowanego wieku, ale nie czuję tych lat na grzbiecie

Nowa kolekcja Victoria's Secret - czuć zapowiadane radykalne zmiany?

Victoria’s Secret zmienia się dla kobiet. Światło dzienne ujrzała nowa kolekcja

Joanna Mudrowska: Kobiecość? To takie fajne pudełko z bardzo różnymi czekoladkami

5 marek, które pokochałyśmy w 2019 roku

5 marek, które pokochałyśmy w 2019 roku

Kobiece podróże. Weź plecak zamiast faceta

„Kobiety są o wiele bliżej”

„Partnerstwo w relacji z córką jest dla matki wielkim wyzwaniem. Podobnie jak i dla córki” – mówi socjolożka dr Elżbieta Korolczuk

„Przyjaźń jest wtedy, kiedy można sobie powiedzieć wszystko. Że można komuś wyrypać prawdę prosto w oczy, a nie tylko słodzić i rzucać lakoniczne «jakoś to będzie»”

Gimnastyka słowiańska

„Większość ćwiczących kobiet przyznaje, że zapominają, co to PMS, klimakterium i bolesne miesiączki, płaczliwość i drażliwość” – mówi Katarzyna Majak, trenerka gimnastyki słowiańskiej

Nerwy w konserwy! Czujesz, że zaraz wybuchniesz ze złości? To pierwsze objawy nadmiernego stresu

Barbara Kruger

Barbara Kruger: Twoje ciało to pole bitwy

Ed Razek, dyrektor marketingu Victoria's Secret do sierpnia 2019 roku

Dyrektor Victoria’s Secret zrezygnował ze stanowiska. To początek końca ery seksualizacji modelek?

Najpopularniejsze

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Dlaczego związki, które miały trwać całe życie, tak często się rozpadają?

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kobieta

5 błędów, które popełniasz przed 10 rano

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

kobieta w pracy

Czujesz, że tracisz moc? Oto 10 sposobów na zapewnienie sobie energii w ciągu dnia

Kobieta ćwiczy

Chcesz dobrze zacząć dzień? Oto propozycje ćwiczeń na poranny rozruch

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!