Przejdź do treści

Olympia Dukakis: Jestem bardzo szczęśliwa, że mam przyjaciół o różnych seksualnościach. Niektóre z nich są dla mnie zagadką

Olympia Dukakis: Jestem bardzo szczęśliwa, że mam przyjaciół o różnych seksualnościach. Niektóre z nich są dla mnie zagadką Dia Dipasupil/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Gorączka Denga czy Gorączka Zachodniego Nilu pojawi się w Polsce? Eksperci alarmują: już niedługo
Ane Piżl z cudowną (i potrzebną!) akcją topfreedom. „Nie zgadzam się na podział klatek piersiowych na legalne i nielegalne”
Szkoda ci czasu na sen? Oto 10 powodów, by zacząć sypiać regularnie
Co widzimy w lustrze? Porównujemy, jak oceniają siebie kobiety i mężczyźni
Warsztaty milczenia. Kasia Bem tłumaczy, jak działa potęga ciszy

Jej filmowy debiut to oscarowa rola w „Moonstruck”, znamy ją także ze „Stalowych Magnolii”, a młodsi widzowie z „Opowieści z San Francisco”. Olimpia Dukakis zmarła w pierwszych dniach maja. ‘Wreszcie, po wielu miesiącach zawodzącego ją zdrowia, jest w pokoju ze swoim Louisem’ – napisał w mediach społecznościowych jej brat. „To było fantastyczne, przez tyle lat robić to, co kocham i to, co przyniosło tyle sensu mojemu życiu” – powiedziała w jednym z ostatnich wywiadów.

„Rozumiałyśmy się jak matka z córką” – napisała o przyjaźni z 89-letnią Olimpią Dukakis Cher, która wystąpiła z nią w „Moonstruck”. Według wielu osób, zwłaszcza ze społeczności LGBT w Stanach Zjednoczonych, Dukakis była symbolem i legendą okresu epidemii AIDS.

Urodziła się na początku lat 30-tych w rodzinie greckich emigrantów  Constantine i Alexandry, prawnika i pracownicy fabryki bawełny. Jej kuzyn, Michael, przegrał w wyborach prezydenckich z George H.W. Bushem. Studiowała aktorstwo w Bostonie, a od lat 50-tych pracowała na Broadwayu, grając, reżyserując i ucząc innych aktorów. Tam, na początku lat 60-tych, poznała swojego przyszłego męża, Louisa Zoricha. Stworzyli razem dwa duże studia teatralne: The Charles Playhouse w Bostonie oraz Whole Theather w Montclair.

Prze wiele lat sława Dukakis nie wykraczała poza sceny teatrów.  Dopiero filmowa rola w “Moonstruck”(Wpływ księżyca) zrobiła z niej pierwszoplanową gwiazdę nagrodzoną Oscarem. Miała wtedy 50 lat. Nakręcony w 1987 roku film szybko trafił do kanonu popkultury. Podobnie było z kolejnym jej filmem, nakręconymi dwa lata później „Stalowymi Magnoliami”.  Filmy w których zagrała, przyniosły jej także Złotego Globa, trzy nominacje do Emmy i nominację do nagrody BAFTA.

Ron Galella/Getty Images

W „Moonstruck” Dukakis zagrała Rose Castorini, matkę Loretty graną przez Cher. Jak później skomentowała, była „bardzo zdziwiona taką ilością uwagi za taką rolę”.

Rola (Rose) nie wydawała mi się nigdy najlepszą rzeczą, jaką kiedykolwiek zagrałam (…). Byłam taka dystyngowana, że jak otrzymałam nominację, skakałam kilkadziesiąt razy jak dziecko!

Młodzi fani mieli szansę poznać ją dzięki serii Netflixa „Tales of the City” z 2019 roku, w której zagrała transpłciową właścicielkę dużego domu w San Francisco.

Oryginalna wersja „Tales of the City” wyszła w 1994 roku, a Olimpia była pierwszą aktorką dziennej telewizji, która zagrała osobę transpłciową – Annę Madrigal, która stworzyła schronienie dla środowiska LGBT w swoim domu.

Dukakis straciła swojego bliskiego przyjaciela podczas epidemii AIDS na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Jak później tłumaczyła, „nie mogła zrozumieć, jak świat, w którym żyjemy, mógł po prostu odwracać wzrok od ludzkiego cierpienia”.

Myślę, że w ostatnich latach sprawy wyglądają coraz lepiej, zarówno dla kobiet, jak i przedstawicieli mniejszości. Jesteśmy tak daleko od naszych celów… ale ruch na rzecz zmian jest silny i ma prawdziwe znaczenie.

 

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

W 2011 roku w geście solidarności stanęła na czele parady równości w San Francisco i brała w niej udział przez wiele lat. Jej bezpardonowe podejście do kwestii równości doprowadziło ją wiele razy do ściany: „Szukam filmów, które nie mają tylko i wyłącznie fabuły, ale które opowiadają jakieś historie. To świetnie, jeśli polityka się w nich zgadza, ale nie zagram w czymś słabym tylko ze względu na politykę” – tłumaczyła przy okazji promocji filmu „Cloudburst”, gdzie wcieliła się w partnerkę Dotty granej przez Brendę Fricker. Para kobiet podróżuje do Nowej Szkocji, żeby po wielu latach nieformalnego związku wreszcie wziąć ślub.

Olympia Dukakis od początku miała wielu fanów wśród społeczności LGBT. „Stalowe Magnolie” nadal są przez nią uznawane za jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych filmów z tego okresu. Dukakis, nazywana czasem „ikoną gejów”, od lat głośno zabierała głos na temat problemów mniejszości w Stanach Zjednoczonych.

Jak mówi: „Doceniam sposób, w jaki moja praca jest postrzegana (…). Jestem bardzo szczęśliwa, że mam przyjaciół o różnych seksualnościach, niektóre z nich są dla mnie naprawdę zagadką”.

Już jako osiemdziesięcioparolatka, Dukakis podsumowała swoją karierę i podejście do życia w następujący sposób:

To, co zostało, to koncept, że szczęście wymaga decyzji o byciu szczęśliwym. Mam nadzieję robić rzeczy, które przynoszą mi szczęście, a nie się rozdrabniać. Z tyłu lodówki jest mnóstwo resztek – nie trzeba ich wszystkich jeść!

W 2018 roku Harry Mavromichalis nagrał zdjęcia do filmu dokumentalnego na temat życia aktorki, który miał swoją premierę w lipcu 2020 roku pod tytułem „Olympia”. W jednym z ostatnich wywiadów, które udzieliła, dla „Instinct Magazine”, przyznała, że na początku była przerażona wizją kręcenia filmu o sobie samej.

Nie sądzę, żeby był jeden moment w mojej karierze, który jakoś szczególnie odróżnia się od reszty. To było fantastyczne, przez tyle lat robić to, co kocham i przyniosło wiele sensu mojemu życiu. (…) Moja rodzina i przyjaciele to moje największe osiągnięcia. 

Nawet teraz, w moim wieku, czuję, że seksualność jest częścią mojej osobowości. Nie wstydzę się jej, nie jestem z niej dumna – to po prostu to, kim jestem. Muszę jednak przyznać, jest wiele rzeczy, które z wiekiem trzeba przepracować i zwalczyć dużo traumy (…) Trzeba dać sobie spokój i podchodzić do siebie łagodnie jak się ma więcej niż 80 lat. Trzeba pozwolić sobie być sobą. Już trochę za późno na martwienie się.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Maybelle Blair / Photo by Leon Bennett/Getty Images)

Coming out w wieku 95 lat? To możliwe! Maybelle Blair, zawodniczka kobiecej ligi bejsbola, wychodzi z szafy

Jacek Jelonek i Michael Danilczuk /fot. Polsat

„Para jednopłciowa w polskim 'Tańcu z gwiazdami’? I spoko”. Martyna F. Zachorska o tym, że żadna to rewolucja

"Nasza anatomia nas nie obraża" - podkreśla edukatorka seksualna

„Posiadanie macicy nas nie obraża. Posiadanie takich czy innych genitaliów też nie”. Edukatorka seksualna zainicjowała akcję #anatomianieobraża

„W tej chwili każdy dzień może być ostatnim”. Osoby LGBT w Ukrainie chcą legalizacji związków. Zełenski zabrał głos

„Życie w zgodzie z samą sobą to jedyna rzecz, która się liczy”. Rosyjska tenisistka otwarcie o swojej orientacji i wojnie w Ukrainie

Hello Pionierka: Jak Halina Jędrzejewska-Dudzik wróciła po wojnie z Londynu, by zostać lekarką i pomagać kolegom z AK

Rebel Wilson / gettyimages

Rebel Wilson dokonała coming outu. „Myślałam, że szukam księcia z bajki, ale potrzebowałam księżniczki”

Elliot Page: „Nie mogłem sobie wyobrazić siebie jako starzejącej się kobiety”

Panu nie spodobały się plakaty i postanowił je zniszczyć. Inni pokazali mu, że to nie takie łatwe

Tu pary LGBT+ będą mogły wziąć ślub kościelny. Duchowni przegłosowali decyzję

HELLO PIONIERKI: Jak Irena Białówna, pionierka białostockiej pediatrii, stała się bohaterką hiphopowej piosenki

Para kobiet

Materiał o dyskryminacji pacjentów LGBTQIA+ zniknął z rządowej strony. NFZ podało powód

„Kiedy kobiety będą gotowe do uniesienia spódnicy, to znaczy, że przeszły kolejny poziom emancypacji. Nie mogę się tego doczekać” – mówi Iwona Demko, artystka-waginistka

"W imieniu Rzeczpospolitej Polskiej mojej córce dano w twarz" - podkreśla Piotr Jacoń, dziennikarz i ojciec transpłciowej Wiktorii

„W imieniu Rzeczpospolitej Polskiej mojej córce dano w twarz” – pisze Piotr Jacoń, dziennikarz i ojciec transpłciowej Wiktorii

HELLO PIONIERKI: Jak Lili Goldstein pomagała budować w Zabrzu stolicę polskiej kardiologii

HELLO PIONIERKI: Jak Jolanta Wadowska-Król naraziła się komunistycznym władzom, ratując tysiące dzieci od ołowicy

Kobieta

„Nie bój się być sobą i nie bój się odkrywać tego, kim jesteś”. 12 Polek udziela rad z okazji Dnia Widoczności Lesbijek

HELLO PIONIERKI: Jak Olga Krzyżanowska z przychodni stoczniowej poszła do polityki, by zrealizować testament ojca, pułkownika AK

HELLO PIONIERKA: Jak Wanda Błeńska badała chorych na trąd bez rękawiczek, żeby nie uważali, że się ich boi

„W dzieciństwie kąpałam się w bieliźnie, bo nie potrafiłam obnażyć się sama przed sobą” – mówi Maja Heban, transpłciowa aktywistka

HELLO PIONIERKI: Jak Aleksandra Gabrysiak otworzyła swój dom przed chorymi i zapłaciła za to najwyższą cenę

Greta Burzyńska / ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA

Coming out polskiej aktorki. Greta Burzyńska opublikowała zdjęcie ze swoją dziewczyną

Ariana DeBose, pierwsza otwarcie queerowa aktorka, dostała Oscara. "Naprawdę jest dla nas miejsce” - podkreśliła

Ariana DeBose, pierwsza otwarcie queerowa aktorka, dostała Oscara. „Naprawdę jest dla nas miejsce” – podkreśliła

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Titz-Kosko zapracowała na tytuł Damy Polskiej Medycyny, budując polską reumatologię

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Jak dbać o nogi w podróży?

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

×