Przejdź do treści

Olympia Dukakis: Jestem bardzo szczęśliwa, że mam przyjaciół o różnych seksualnościach. Niektóre z nich są dla mnie zagadką

Olympia Dukakis: Jestem bardzo szczęśliwa, że mam przyjaciół o różnych seksualnościach. Niektóre z nich są dla mnie zagadką Dia Dipasupil/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Aleksandra Kwaśniewska zwraca się do kobiet, które wybrały bezdzietność: Zasmuca mnie poziom braku zrozumienia, z którym musicie się mierzyć
stres trening
Sposoby na stres. Oto 6 skutecznych sposobów, które ukoją twoje nerwy
Kobieta
Marianna Gierszewska o zakończeniu relacji: Urwać można metkę, nie relację
Czujesz ból w okolicach kręgosłupa lędźwiowego? Spróbuj ćwiczeń na kanapie przy ulubionym serialu
„Jak łączy pan karierę z wychowywaniem dzieci?”. Ania Kęska bierze pod lupę pytania, których mężczyźni nigdy nie usłyszą, a kobiety są nimi bombardowane
„Jak łączy pan karierę z wychowywaniem dzieci?”. Ania Kęska bierze pod lupę pytania, których mężczyźni nigdy nie usłyszą, a kobiety są nimi bombardowane

Jej filmowy debiut to oscarowa rola w „Moonstruck”, znamy ją także ze „Stalowych Magnolii”, a młodsi widzowie z „Opowieści z San Francisco”. Olimpia Dukakis zmarła w pierwszych dniach maja. ‘Wreszcie, po wielu miesiącach zawodzącego ją zdrowia, jest w pokoju ze swoim Louisem’ – napisał w mediach społecznościowych jej brat. „To było fantastyczne, przez tyle lat robić to, co kocham i to, co przyniosło tyle sensu mojemu życiu” – powiedziała w jednym z ostatnich wywiadów.

„Rozumiałyśmy się jak matka z córką” – napisała o przyjaźni z 89-letnią Olimpią Dukakis Cher, która wystąpiła z nią w „Moonstruck”. Według wielu osób, zwłaszcza ze społeczności LGBT w Stanach Zjednoczonych, Dukakis była symbolem i legendą okresu epidemii AIDS.

Urodziła się na początku lat 30-tych w rodzinie greckich emigrantów  Constantine i Alexandry, prawnika i pracownicy fabryki bawełny. Jej kuzyn, Michael, przegrał w wyborach prezydenckich z George H.W. Bushem. Studiowała aktorstwo w Bostonie, a od lat 50-tych pracowała na Broadwayu, grając, reżyserując i ucząc innych aktorów. Tam, na początku lat 60-tych, poznała swojego przyszłego męża, Louisa Zoricha. Stworzyli razem dwa duże studia teatralne: The Charles Playhouse w Bostonie oraz Whole Theather w Montclair.

Prze wiele lat sława Dukakis nie wykraczała poza sceny teatrów.  Dopiero filmowa rola w “Moonstruck”(Wpływ księżyca) zrobiła z niej pierwszoplanową gwiazdę nagrodzoną Oscarem. Miała wtedy 50 lat. Nakręcony w 1987 roku film szybko trafił do kanonu popkultury. Podobnie było z kolejnym jej filmem, nakręconymi dwa lata później „Stalowymi Magnoliami”.  Filmy w których zagrała, przyniosły jej także Złotego Globa, trzy nominacje do Emmy i nominację do nagrody BAFTA.

Ron Galella/Getty Images

W „Moonstruck” Dukakis zagrała Rose Castorini, matkę Loretty graną przez Cher. Jak później skomentowała, była „bardzo zdziwiona taką ilością uwagi za taką rolę”.

Rola (Rose) nie wydawała mi się nigdy najlepszą rzeczą, jaką kiedykolwiek zagrałam (…). Byłam taka dystyngowana, że jak otrzymałam nominację, skakałam kilkadziesiąt razy jak dziecko!

Młodzi fani mieli szansę poznać ją dzięki serii Netflixa „Tales of the City” z 2019 roku, w której zagrała transpłciową właścicielkę dużego domu w San Francisco.

Oryginalna wersja „Tales of the City” wyszła w 1994 roku, a Olimpia była pierwszą aktorką dziennej telewizji, która zagrała osobę transpłciową – Annę Madrigal, która stworzyła schronienie dla środowiska LGBT w swoim domu.

Dukakis straciła swojego bliskiego przyjaciela podczas epidemii AIDS na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Jak później tłumaczyła, „nie mogła zrozumieć, jak świat, w którym żyjemy, mógł po prostu odwracać wzrok od ludzkiego cierpienia”.

Myślę, że w ostatnich latach sprawy wyglądają coraz lepiej, zarówno dla kobiet, jak i przedstawicieli mniejszości. Jesteśmy tak daleko od naszych celów… ale ruch na rzecz zmian jest silny i ma prawdziwe znaczenie.

 

W 2011 roku w geście solidarności stanęła na czele parady równości w San Francisco i brała w niej udział przez wiele lat. Jej bezpardonowe podejście do kwestii równości doprowadziło ją wiele razy do ściany: „Szukam filmów, które nie mają tylko i wyłącznie fabuły, ale które opowiadają jakieś historie. To świetnie, jeśli polityka się w nich zgadza, ale nie zagram w czymś słabym tylko ze względu na politykę” – tłumaczyła przy okazji promocji filmu „Cloudburst”, gdzie wcieliła się w partnerkę Dotty granej przez Brendę Fricker. Para kobiet podróżuje do Nowej Szkocji, żeby po wielu latach nieformalnego związku wreszcie wziąć ślub.

Olympia Dukakis od początku miała wielu fanów wśród społeczności LGBT. „Stalowe Magnolie” nadal są przez nią uznawane za jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych filmów z tego okresu. Dukakis, nazywana czasem „ikoną gejów”, od lat głośno zabierała głos na temat problemów mniejszości w Stanach Zjednoczonych.

Jak mówi: „Doceniam sposób, w jaki moja praca jest postrzegana (…). Jestem bardzo szczęśliwa, że mam przyjaciół o różnych seksualnościach, niektóre z nich są dla mnie naprawdę zagadką”.

Już jako osiemdziesięcioparolatka, Dukakis podsumowała swoją karierę i podejście do życia w następujący sposób:

To, co zostało, to koncept, że szczęście wymaga decyzji o byciu szczęśliwym. Mam nadzieję robić rzeczy, które przynoszą mi szczęście, a nie się rozdrabniać. Z tyłu lodówki jest mnóstwo resztek – nie trzeba ich wszystkich jeść!

W 2018 roku Harry Mavromichalis nagrał zdjęcia do filmu dokumentalnego na temat życia aktorki, który miał swoją premierę w lipcu 2020 roku pod tytułem „Olympia”. W jednym z ostatnich wywiadów, które udzieliła, dla „Instinct Magazine”, przyznała, że na początku była przerażona wizją kręcenia filmu o sobie samej.

Nie sądzę, żeby był jeden moment w mojej karierze, który jakoś szczególnie odróżnia się od reszty. To było fantastyczne, przez tyle lat robić to, co kocham i przyniosło wiele sensu mojemu życiu. (…) Moja rodzina i przyjaciele to moje największe osiągnięcia. 

Nawet teraz, w moim wieku, czuję, że seksualność jest częścią mojej osobowości. Nie wstydzę się jej, nie jestem z niej dumna – to po prostu to, kim jestem. Muszę jednak przyznać, jest wiele rzeczy, które z wiekiem trzeba przepracować i zwalczyć dużo traumy (…) Trzeba dać sobie spokój i podchodzić do siebie łagodnie jak się ma więcej niż 80 lat. Trzeba pozwolić sobie być sobą. Już trochę za późno na martwienie się.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta

Po raz pierwszy w historii łódzkiej Filmówki na reżyserię dostały się same kobiety

Dwie kobiety

Związki partnerskie i małżeństwa jednopłciowe powinny być uznawane w całej UE. Rezolucja Parlamentu Europejskiego

Protest pracowników ochrony zdrowia

Protest pracowników ochrony zdrowia. Ane Piżl:  Nie dotrę. Wygnała nas z tego kraju nienawiść do osób LGBT+

Ane Piżl/ fot. archiwum prywatne

Ane Piżl: Podziały w Polsce nie są zarezerwowane dla ochrony zdrowia, choć może czasem bolą bardziej, gdy chodzi o ludzkie życie

Raven Saunders

Raven Saunders w niezwykłym geście na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio wsparła wszystkie mniejszości

Agata Loewe

Agata Loewe: warto zadbać o poczucie bezpieczeństwa i nie mówić: 'no co ty, jesteś lesbijką?' [WIDEO]

Kazimiera Bujwidowa /grafika: Joanna Zduniak

HELLO PIONIERKI: Jak Kazimiera Bujwidowa sprawdzała, czy Rydygierowi wyrosły włosy na ręce, kiedy trzy pierwsze kobiety zaczęły studia na UJ

Transpłciowa zawodniczka pierwszy raz powalczy o medal na igrzyskach olimpijskich. "Sport jest dla każdej osoby"

Transpłciowa zawodniczka pierwszy raz powalczy o medal na igrzyskach olimpijskich. „Sport jest dla każdej osoby”

Tommy Dorfman

Tommy Dorfman z „13 powodów” dokonuje coming outu: Jestem transpłciową kobietą. Posługuję się zaimkami: ona/jej

Piotr Grabarczyk / fot. archiwum prywatne

Proste pytania o LGBT: EMIGRACJA

Józefa Joteyko

HELLO PIONIERKI: Jak Józefa Joteyko rzuciła na kolana najważniejsze uczelnie Europy, a w Polsce zamknięto przed nią większość naukowych gabinetów

Kobiety

Czeszki mogą porzucić sufiks „-ova” w nazwiskach. Prezydent podpisał ustawę

Hiszpania. Nauczyciel zawieszony za mówienie, że istnieją tylko dwie płcie

Hiszpania. Nauczyciel biologii zawieszony za nauczanie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska

Emma Corrin

Emma Corrin z „The Crown” jest osobą niebinarną. „To wszystko to podróż, wiele zwrotów akcji i zmian, i to jest w porządku”

Marcin Boronowski / fot. archiwum prywatne

Proste pytania o LGBT: DUMA

Transpłciowa kobieta została Miss Nevady. Teraz powalczy o tytuł najpiękniejszej Amerykanki

Transpłciowa modelka została Miss Nevady. „Moja wygrana jest naszą wygraną. Właśnie napisaliśmy historię”

Kobieta

„Słowa mają znaczenie” – krótki, ale wymowny spot ambasady USA o komentarzach skierowanych do osób LGBTQIA+

Stres mniejszościowy powoduje, że osoby LGBTQ+ się izolują, ukrywają swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową – pisze psycholożka Anna Cyklińska

Dominik Haak

Proste pytania o LGBT: JĘZYK

Magdalena Koleśnik / Sweat/ Gutek Film

Magdalena Koleśnik: Chodzi o to, aby budować swoje plemię, rodzinę z wyboru

Dorota Sumińska

Dorota Sumińska: Nie dzielę świata na zwierzęcy i ludzki. Uważam, że jest jeden, wspólny

Casey Legler

Casey Legler: Wiedzieli, jak ubierać dziewczyny – nie spodziewali się mnie. Ubrali mnie w męskie ciuchy, bo takie na mnie pasowały

Demi Lovato

Demi Lovato oznajmiła, że jest osobą niebinarną. „Oficjalnie zmienię zaimki określające moją osobę na neutralne płciowo”

Marta Frej/ Archiwum prywatne

Marta Frej: Żyjemy w kraju, który oficjalnie nienawidzi kobiet. I nie jest to sytuacja, gdy chce mi się rozśmieszać ludzi

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

5 ćwiczeń, które zredukują stres

Ćwiczenia na odstresowanie. Zobacz 5 ćwiczeń od trenerki fitness

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?