„Odmowa nie zabija”. Czyli jak sobie radzić, gdy słyszymy „nie” w seksie? – podpowiada seksuolożka Małgorzata Iwanek
Odmowa w seksie – bez względu na to, czy chcemy zainicjować zbliżenie, czy zaproponować coś nowego w łóżku – jest zwykle kłopotliwą sytuacją. Nie powinna nas jednak zniechęcać do otwartego komunikowania swoich potrzeb, nie może również decydować o naszej wartości. Jak sobie z tym poradzić? Podpowiada psycholożka i seksuolożka Małgorzata Iwanek.
Odmowa się zdarza i to jest normalne
Seks. Są takie dni, momenty, sytuacje, kiedy nie mamy na niego ochoty – i to jest ok. Są takie dni, momenty, sytuacje kiedy druga strona nie ma na niego ochoty – i to też jest jak najbardziej w porządku. Zazwyczaj jednak, gdy przychodzi co do czego, sytuacja odmowy w seksie staje się cokolwiek niezręczna. Dla obu stron. Dziś zajmiemy się stroną odrzucaną oraz wytłumaczymy, jak dać sobie radę z odmową. Naszą przewodniczką po tego typu sytuacjach jest Małgorzata Iwanek, psycholożka i seksuolożka, która właśnie temu tematowi poświęciła swój najnowszy wpis na Instagramie.
„Jak radzić sobie z odmową? Zarówno wtedy, gdy inicjujemy seks, czy gdy proponujemy coś nowego/ innego niż dotąd albo gdy druga osoba/ osoby nie jest już/ w ogóle zainteresowana naszymi awansami? W końcu to boli, gdy zabieramy się za czułości i słyszymy 'nie teraz!’ albo gdy kilka dni nosimy się z jakimś wyznaniem i pada 'a w życiu!’, możemy czuć się głupio, nie na miejscu, bez sensu. Możemy się zezłościć albo się popłakać. A przecież propozycja czy inicjacja zawsze może się spotkać z czyjąś niezgodą/ niechęcią/ z brakiem zainteresowania” – pisze Iwanek.
Jak zwraca uwagę specjalistka, odmowa jest wpisana w dynamikę naszych relacji i w zdrowych związkach powinno być na nią miejsce. To, że słyszymy „nie” ze strony partnera/ partnerki/ partnerów, nie oznacza, że „mamy już więcej się nie wychylać”, a swoje potrzeby i pragnienia stłamsić i udawać, że ich nie ma.
Jak sobie radzić z odmową w seksie?
Po pierwsze – zwraca uwagę specjalistka – warto uświadomić sobie, że „odmowa nie zabija”. I często nie jest w ogóle związana z nami.
„Odmowa (…) niekoniecznie nawet jest o nas. Jest przede wszystkim o drugiej osobie, jej aktualnych potrzebach, granicach i braku zgodności pomiędzy tym, czego ona chce a tym, czego chcemy my”.
Po drugie – radzi psycholożka – dobrze jest postawić na szczerą rozmowę i zakomunikowanie tego, co czujemy w tej sytuacji:
„Pozwól sobie czuć, co czujesz. Masz prawo. Nie musisz udawać, że wszystko w porządku, jeśli nie czujesz, że jest. Zostań sobie z tymi uczuciami i zastanów się, co tak bardzo boli” – pisze Iwanek.
Po trzecie – podpowiada ekspertka – należy bardziej niż zawsze kontrolować swoje myśli. W przypadku odmowy w tak intymnej kwestii jak seks łatwo jest bowiem się „nakręcić”.
„Nie pozwól, żeby włączył Ci się wewnętrzny krytyk pt. ‘odmówił/-a, bo jestem do niczego’. Odmowa – choć może być bolesna – nie decyduje o naszej wartości. Informuje nas, że ktoś nie jest zainteresowany, że ma co innego w głowie i to nie znaczy, że jest z nami coś nie tak” – powtarza psycholożka.
Małgorzata Iwanek – „Kultura seksualna”
Małgorzata Iwanek to certyfikowana edukatorka seksualna, psycholożka i seksuolożka. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie seksuologii klinicznej rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. Pisze o związkach, rodzinie, seksie i seksualności.
Jej profil na Instgaramie o nazwie „Kultura” seksualna obserwuje blisko 22 tys. osób.
RozwińPolecamy
„Medycyna wiele mówi o tym, jak trwanie w chorych relacjach wpływa na nasze zdrowie” – mówi Maria Zbąska, reżyserka
Cameron Diaz o terapii małżeńskiej: „Jest ważną rzeczą w naszej rodzinie”
„Nie każdy związek chce być uratowany” – mówią seksuolog dr Robert Kowalczyk i dziennikarka Magdalena Kuszewska
„Sztukę flirtowania trzeba aktualizować” – mówi seksuolożka Patrycja Wonatowska
się ten artykuł?