Przejdź do treści

Nieprzyjemne zapachy stęchlizny i pleśni z pralki? Dzięki radom chemiczki Sylwii Panek szybko sobie z nimi poradzisz

Nieprzyjemne zapachy stęchlizny i pleśni z pralki? Dzięki radom chemiczki Sylwii Panek szybko sobie z nimi poradzisz / istock
Nieprzyjemne zapachy stęchlizny i pleśni z pralki? Dzięki radom chemiczki Sylwii Panek szybko sobie z nimi poradzisz / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Nie ma tygodnia, żebym nie dostawała pytań o pralkę, z której śmierdzi…” – pisze Sylwia Panek, chemiczka i autorka profilu @mama.chemik na Instagramie. W związku z tym ekspertka postanowiła podzielić się swoimi radami na temat czyszczenia pralki. „Dzięki temu w naszym kraju będzie mniej śmierdzących i szybciej psujących się pralek” – dodaje chemiczka, wyjaśniając, że brzydki zapach z pralki i jej awarie mogą być ze sobą powiązane.

Brzydki zapach z pralki?

Odczuwasz nieprzyjemny zapach z pralki? Wyczuwasz pleśń i stęchliznę? Koniecznie coś z tym zrób! To być może ostatnia szansa na uratowanie twojego prania przed brzydkimi zapachami. Pomogą ci w tym zasady, które wymienia chemiczka Sylwia Panek na swoim profilu na Instagramie.

Co poleca ekspertka?

  1. Zawsze zostawiajcie otwarte drzwiczki pralki i szufladkę na detergenty. W przeciwnym razie w środku będzie zostawać wilgoć, a to idealne warunki do namnażania się drobnoustrojów.
  2. Uprane ubrania wyjmujcie jak najszybciej po zakończeniu pracy pralki.
  3. Po każdym praniu sprawdzajcie, czy guma przy drzwiczkach jest sucha, jeśli pozostaje mokra, warto ją wycierać.
  4. Raz w miesiącu róbcie generalne czyszczenie pralki – czyszczenie filtra, wyjmowanie i mycie szufladki oraz włączanie pustej pralki na pranie w wysokiej temperaturze z dwiema łyżkami sody oczyszczonej zamiast proszku i octem zamiast płynu do płukania (nie łączą się, bo są używane na innych etapach pracy pralki).
  5. Nie dozujcie detergentów na oko, lepiej dać ich mniej niż przesadzić. Szczególnie uważajcie na płyn do płukania. Pozostałości tych środków często pozostają w częściach pralki, do których nie mamy dostępu i w połączeniu z brudem tworzą śmierdzący kisiel, który ciężko jest usunąć.
  6. Raz na jakiś czas należy również wyczyścić węże doprowadzające i odprowadzające wodę z pralki.
  7. Jeśli mimo wszystkich tych zabiegów z pralki wciąż śmierdzi, można spróbować innych sposobów czyszczenia (zamiast sody wrzucamy kostki/proszek do zmywarki lub ocet). Zabiegi takie można powtórzyć kilkukrotnie.
  8. Jeśli brzydki zapach wciąż występuje, konieczne może być oddanie pralki do rozkręcenia i wyczyszczenia przez osobę zajmującą się naprawą pralek.

Mama Chemik – kim jest?

Sylwia Panek jest chemiczką, która, jak sama o sobie mówi: „uczy chemii, ale nie takiej szkolnej, tylko tej życiowej. Tego, co wszyscy powinniśmy wiedzieć, bo chemia jest wszędzie wokół nas…”. Panek prowadzi w sieci swojego bloga i jest aktywna w mediach społecznościowych.

Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 70 tys. osób. Znajdziemy tam między innymi informacje dotyczące segregowania odpadów, chemii dodawanej do żywności oraz zdrowe przepisy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Sylwia Panek (@mama.chemik)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: