Przejdź do treści

„Nie bój się być sobą i nie bój się odkrywać tego, kim jesteś”. 12 Polek udziela rad z okazji Dnia Widoczności Lesbijek

Kobieta
"Nie bój się być sobą i nie bój się odkrywać tego, kim jesteś". 12 Polek udziela rad z okazji Dnia Widoczności Lesbijek/ Printscreen Youtube @KPH_official
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„To, że jestem inna niż większość osób, to mój atut, nie wada” – mówi pisarka Sylwia Chutnik, tym samym odpowiadając na ważne pytanie zadane w spocie Kampanii Przeciw Homofobii. W krótkim (lecz ważnym!) wideo 12 kobiet wyjawia, co dziś powiedziałoby młodszym sobie, gdyby mogło cofnąć się w czasie. 

Tydzień Widoczności Lesbijek

26 kwietnia obchodzimy Dzień Widoczności Lesbijek, który ustanowiono w 2008 roku. Dzień ten ma na celu zwiększenie widoczności lesbijek w przestrzeni publicznej i postawienie ich w centrum uwagi. Z tej okazji Kampania Przeciw Homofobii przygotowała krótkie wideo z 12 bohaterkami ze świata kultury, biznesu i show-biznesu, które rozpoczyna Tydzień Widoczności Lesbijek trwający od 25 kwietnia do 1 maja.

„Pierwszy raz w historii polskich kampanii społecznych w jednym spocie wzięło udział aż 12 lesbijek, które odpowiedziały na jedno i to samo pytanie: 'Co dziś powiedziałabyś młodszej sobie?'” – czytamy pod opublikowanym wideo KPH.

W krótkim wideo poznajemy kobiety z wielu branż. Widzimy m.in. bizneswoman, tatuatorkę, mamę, singielkę, pracowniczkę IT i aktorkę, które dzielą się z nami radami. Kobiety wyjaśniają, w jaki sposób chciałyby dodać otuchy młodszym wersjom siebie, gdyby mogły przenieść się w czasie. Rozprawiają się również ze stereotypem dotyczącym wyglądu lesbijki, pokazując swoją różnorodność i indywidualność.

„Co dziś powiedziałabyś młodszej sobie?”

„To, że jestem inna niż większość osób, to mój atut, nie wada” – mówi w wideo pisarka Sylwia Chutnik. „Nie bój się być sobą i nie bój się odkrywać tego, kim jesteś” – dodaje aktorka Greta Burzyńska. Bohaterki kampanii swoimi radami wspierają kobiety, które wciąż ukrywają przed światem swoją orientację seksualną. Osoby nieheteronormatywne często nie wyjawiają prawdy o sobie, obawiając się krytyki i hejtu. Jak jednak zapewniają kobiety mówiące do kamery, trzeba dać sobie czas.

„Nigdy nie jest za wcześnie, ani nigdy nie jest za późno. Wszystko zrobisz w tym momencie, w którym będziesz czuła, że jesteś na to gotowa”,

„Sama najlepiej wiesz, kim jesteś. Zaufaj sobie”

– mówią.

A to jedynie kilka rad, których udzieliły również: dziennikarka Marta Ciastoch, modelka Coco, pracowniczka IT Kacha Żukowska współprowadząca kanał YT i konto na IG @les.be.together, fotografka Karolina Jackowska i drag queen Roma Riots. Dołączyć do nich jednak może więcej osób. Wystarczy opublikować własną radę w mediach społecznościowych i opatrzeć ją hasztagiem #TydzieńWidocznościLesbijek.

„Obejrzyj najnowsze wideo KPH i sprawdź, co mają – także i tobie – do powiedzenia bohaterki kampanii” – podsumowuje KPH.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: