Nie bądź obojętny wobec przemocy – po prostu reaguj! Kampania przeciwko agresji wobec osób LGBT+
Wiele osób LGBT+ w Polsce doświadcza przemocy ze względu na swoją orientację seksualną i tożsamość płciową. Kampania społeczna „Po prostu reaguj” skierowana jest do świadków takiej przemocy. Jej celem jest zachęcenie do reagowania i pomagania osobom pokrzywdzonym. Organizatorzy kampanii – stowarzyszenia Lambda Warszawa i Miłość Nie Wyklucza, zachęcają do wsparcia kampanii.
„Nie reaguję, bo mnie wyśmieją” – często tak myślimy, a wyniki ankiet to potwierdzają. 45 proc. badanych Polaków deklaruje, że czułoby empatię wobec pary homoseksualnej zaatakowanej na ulicy. Jednak tylko część osób, bo jedynie 26 proc. zareagowałaby na przemoc. Dodatkowo, co piąta osoba badana uważa, że agresja wobec osób LGBT+ nie jest poważnym problemem. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Kantar Polska w lipcu 2018 r.
Przemoc ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową dotyczy nie tylko pokrzywdzonych i sprawców, ale całego społeczeństwa.
Kina, restauracje, autobusy, uczelnie, siłownie, czy galerie handlowe to wszystko miejsca, gdzie może dochodzić do sytuacji przemocowych. Zatrudnieni tam pracownicy są zazwyczaj najbardziej odpowiednimi osobami do przeciwdziałania przemocy nie tylko doraźnie, ale i trwale. Swoją adekwatną reakcją mogą dać osobom LGBT poczucie, że przestrzeń publiczna jest dla nich bezpieczna.
„Po prostu reaguj”
Bierną postawę ma zmienić kampania „Po prostu reaguj”, organizowana przez stowarzyszenia Lambda Warszawa i Miłość Nie Wyklucza. Akcja została zainaugurowana 13 maja podczas konferencji prasowej w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Ma ona na celu wyeliminowanie zjawiska przemocy i zmniejszenia jego negatywnych skutków.
Inspiracją do podjęcia działań było badanie przeprowadzone przez organizację Kantar Polska, z którego wynika, że 66 proc. osób badanych uważa, że osoby homoseksualne unikają trzymania za rękę partnera/partnerki tej samej płci z obawy przed atakiem. Podobny odsetek, bo 68 proc. osób, zakłada, że osoby transpłciowe nie wyrażają swojej tożsamości płciowej poprzez wygląd i strój, żyjąc w strachu przed agresją. Połowa osób badanych przyznała również, że kiedy ludzie są atakowani z powodu czegoś, czego nie mogą zmienić, jak orientacja seksualna lub tożsamość płciowa, konsekwencje agresji są dla nich znacznie gorsze.
Jak reagować?
Organizatorzy zebrali wszystkie przydatne informacje na temat tego, jak reagować. Na stronie www.poprostureaguj.pl znalazły się porady, które pozwolą na śmielsze reakcje społeczeństwa.
• Skieruj uwagę sprawcy na siebie, jednocześnie odwracając ją od osoby atakowanej.
• Jak? Na przykład poprzez wskazanie, że nie zgadzasz się na tego rodzaju zachowanie w przestrzeni, w której przebywasz.
• Wskaż, że zachowanie to będzie miało konsekwencje dla sprawcy.
• Jeśli sprawca nie zaprzestanie ataku, zwróć się do osoby, która może zastosować inne środki - ochroniarza, kierowcy autobusu, sprzedawcy itp.
• Powiedz wprost, że wezwiesz Policję (jednocześnie pamiętaj, że nie masz obowiązku ostrzegać sprawcy, że to zrobisz).
• Wezwij Policję - zadzwoń na numer 112 lub 997 i powiedz, co się dzieje.
Zobacz także
„Mamy dość litowania się nad sprawcami przemocy”. Kampania „Alfabet Zgody. Bo tylko TAK znaczy TAK” w walce z cyberprzemocą
„Chłopcy tak mają”. Zobacz reklamę marki Gillette, która zbulwersowała wielu mężczyzn
Polonez Równości. Maturzyści z warszawskiego liceum wsparli osoby ze środowiska LGBT+.”Ten z zielonymi włosami to mój syn – Jerzy. Jestem z Ciebie dumny.”
Polecamy
Mężczyzna szarpał 5-latkę i groził, że ją zleje tak, że „do Wigilii nie usiądzie”. Tylko ona zareagowała
Kim są mężczyźni oskarżeni w procesie Gisèle Pelicot?
Jay-Z oskarżony o gwałt na 13-latce. Napaści miał dokonać wraz z Seanem „Diddym”. Raper nie przyznaje się do winy
Magdalena opiekuje się chorym na alzheimera mężem. „Myślałam, że jest uzależniony, ale pieniędzy z konta nie ubywało”
się ten artykuł?