Narges Mohammadi laureatką Pokojowej Nagrody Nobla 2023. Uhonorowana „za walkę z uciskiem kobiet w Iranie”
Tegoroczną laureatką Pokojowej Nagrody Nobla została Narges Mohammadi, irańska działaczka na rzecz praw człowieka. Wyróżnienie zostało ogłoszone w piątek przez Norweski Komitet Noblowski. Narges Mohammadi uhonorowano za „walkę z uciskiem kobiet w Iranie” – czytamy w uzasadnieniu. Działaczka przebywa obecnie w więzieniu – irański reżim skazał ją za „propagandę przeciwko państwu”.
Pokojowa Nagroda Nobla 2023 w kobiecych rękach
Z ust Berit Reiss-Andersen, przewodniczącej Norweskiemu Komitetowi Noblowskiemu, 6 października w Oslo padło nazwisko laureatki tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Wyróżnienie przyznano Narges Mohammadi, działaczce na rzecz praw człowieka w Iranie.
„Norweski Komitet Noblowski podjął decyzję o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla 2023 Narges Mohammadi za walkę z uciskiem kobiet w Iranie oraz walkę na rzecz promowania praw człowieka i wolności dla wszystkich” – czytamy.
Narges Mohammadi ma 51 lat i z wykształcenia jest fizyczką. Świat zna ją jednak dzięki jej działalności dziennikarskiej i zaangażowaniu w kampanię przeciwko stosowaniu kary śmierci. Była także wiceprezeską Centrum Obrońców Praw Człowieka (DHRC).
„Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla jest również symbolem setek tysięcy osób, które w poprzednim roku protestowały przeciwko polityce teokratycznego reżimu w zakresie dyskryminacji i ucisku kobiet. Tylko poprzez przyjęcie równych praw dla wszystkich świat może osiągnąć braterstwo między narodami, które Alfred Nobel starał się promować. (…) Norweski Komitet Noblowski przyznaje Pokojową Nagrodę tym, którzy pracują nad sprawiedliwością społeczną, prawami człowieka i demokracją. Są to ważne warunki dla trwałego pokoju” – dodano w komunikacie.
„Jej odważna walka wiąże się z wielkim osobistym kosztem”
Aktywistka od roku przebywa w irańskim więzieniu za „propagandę przeciwko państwu”. W ciągu całego życia została aresztowana 13 razy. Władze w Teheranie skazały ją łącznie na karę 31 lat pozbawienia wolności i 154 baty. „Kobieta, życie, wolność” – mówiła Berit Reiss-Andersen podczas ogłaszania nazwiska laureatki.
„Jej odważna walka wiąże się z wielkim osobistym kosztem” – podkreśliła w uzasadnieniu przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego.
W 2023 r. do Pokojowej Nagrody Nobla nominowano 212 osób i 93 organizacje. Polski Senat zgłosił do prestiżowej nagrody Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W ubiegłym roku Nobla w tej kategorii otrzymał białoruski opozycjonista Aleś Bialacki oraz organizacje Memoriał i Centrum Wolności Obywatelskich.
RozwińTydzień Noblowski 2023 r.
Ogłoszenie laureatów z dziedziny fizjologii i medycyny w poniedziałek, 2 października rozpoczęło Tydzień Noblowski. W kolejnych dniach poznaliśmy laureatów w pięciu pozostałych dziedzinach.
We wtorek Nagrodę Nobla z fizyki otrzymało troje laureatów: Pierre Agostini, Ferenc Krausz oraz Anne L’Huillier. W środę Królewska Szwedzka Akademii Nauk podjęła decyzję o przyznaniu Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Otrzymali je Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus i Aleksiej I. Ekimow „za odkrycie i syntezę kropek kwantowych”. W czwartek sekretarz Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie ogłosił zdobywcę Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Został nim norweski pisarz Jan Fosse.
Oficjalna ceremonia wręczenia Nagrody Nobla odbędzie się tradycyjnie w rocznicę śmierci fundatora Alfreda Nobla 10 grudnia w Sztokholmie oraz Oslo (Pokojowa Nagroda Nobla). Laureaci Nagrody Nobla otrzymają dyplom, medal oraz dokument zawierający wyszczególnienie kwoty narody, która w tym roku wynosi 11 mln koron szwedzkich, czyli około 4,41 mln zł.
Zobacz także
„Hidżab to nie jest temat zastępczy. To jest symbol kontroli władzy. Kobiety otwarcie rzucają jej rękawicę” – rozmowa z Aleksandrą Chrobak o kobiecej rewolucji w Iranie
HELLO PIONIERKI: Jak Aleksandra Szczerbińska wpłynęła na Piłsudskiego, by po odzyskaniu niepodległości kobiety miały te same prawa co mężczyźni
Polecamy
Florence Pugh o nierealnych standardach w Hollywood: „Jestem dumna, że wytrwałam i wyglądam tak, jak wyglądam”
Islandia uznana najbardziej feministycznym i równościowym krajem na świecie
Afganki nie zostaną już pielęgniarkami i położnymi. „Ten zakaz będzie kosztował życia”
Joanna Koroniewska w emocjonalnym wyznaniu: „Dziś coś już we mnie pękło”
się ten artykuł?