4 min.
W tym roku literacki Nobel należy do kobiety. Otrzymała go Annie Ernaux, francuska pisarka

Jury doceniło twórczość Annie Ernaux \ źródło: Wikimedia Commons
Laureatką tej prestiżowej nagrody została 82-letnia Annie Ernaux z Francji. W uzasadnieniu podano, że Nobel został przyznany za „odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie wyobcowania oraz społecznych ograniczeń, jakim podlega jednostkowa pamięć”.
Annie Ernaux- kim jest?
Annie Ernaux jest z zawodu nauczycielką języka francuskiego. Całe życie nauczała swojego ojczystego języka w gimnazjach i liceach. Jest absolwentką wydziału literatury współczesnej na uniwersytetach w Rouen oraz w Bordeaux. Dorastała w robotniczej dzielnicy Normandii, która stała się inspiracją jej twórczości. Komitet Noblowski uzasadnił swoją decyzję, wskazując na „odwagę i kliniczną ostrość, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia pamięci osobistej”. Ernaux zadebiutowała w 1974 roku powieścią „Les Armoires vides”. Porusza w swoich dziełach kwestie różnic na polu języka, klasy i płci. Jest autorką ponad dwudziestu książek, w większości autobiograficznych, które zyskały pozytywną ocenę krytyków i czytelników z całego świata. W Polsce dostępne są dwie książki Annie Ernaux: „Miejsce” i „Lata”.
BREAKING NEWS:
The 2022 #NobelPrize in Literature is awarded to the French author Annie Ernaux “for the courage and clinical acuity with which she uncovers the roots, estrangements and collective restraints of personal memory.” pic.twitter.com/D9yAvki1LL— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 6, 2022
W uzasadnieniu zamieszczonym na oficjalnej stronie Komitetu Noblowskiego można przeczytać, że laureatka „wyraźnie wierzy w wyzwalającą siłę pisania”.
„Jej praca jest bezkompromisowa i napisana prostym językiem, obdzierająco przejrzysta. A kiedy z wielką odwagą i kliniczną ostrością ujawnia agonię doświadczenia klasy, opisuje wstyd, upokorzenie, zazdrość lub niemożność zobaczenia, kim jesteś, osiąga coś godnego podziwu i trwałego” – czytamy.
Eksperci komentują
Dzięki uprzejmości Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego, które zorganizowało centrum informacyjne, mogliśmy na bieżąco śledzić decyzje Komitetu Noblowskiego i poznać gorące opinie ekspertów. Jak postrzegają twórczość Annie Ernaux ?
Dr hab. Żaneta Nalewajk-Turecka, Instytut Literatury Polskiej, Wydział Polonistyki UW:
„Dzisiejsza laureatka Nagrody Nobla, Annie Ernaux w swoich publikacjach sonduje sytuację klasowego przejścia z klasy robotniczej do tzw. klasy średniej. Eksploruje liminalność pozycji, bycie w sferze pomiędzy – z jednej strony oderwania od korzeni, z drugiej strony braku możliwości całkowitego zakotwiczenia się w nowym miejscu społecznym”
Dr Eliza Kącka, Instytut Literatury Polskiej, Wydział Polonistyki UW:
„Dzieła Annie Ernaux to literatura przejścia – przede wszystkim tego klasowego, ale nie tylko. Są to dzieła, które w pewnym stopniu wydają mi się zachowawcze pisarsko oraz relatywnie konserwatywne w sensie formalnym. Jeśli chodzi natomiast o rozpoznania społeczne, nie jest to literatura interwencyjna – np. w reakcji na wojnę, ale taka, która problematyzuje pozycję kobiet, obszar naszej religijności, aktualną kondycję społeczną oraz polityczną. Można to postrzegać jako pewnego rodzaju kod, który silnie funkcjonuje u autorki. Warto też podkreślić, że niepolityczność Ernaux w sensie konfliktu zbrojnego nie wyklucza polityczności w szerszym kontekście”
Tydzień Noblowski 2022
Już dzisiaj (7 października) dowiemy się, kto otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla. W poniedziałek 10 października poznamy laureata nagrody w dziedzinie ekonomii. Fundusz nagród pochodzi z odsetek od majątku Alfreda Nobla, a zarządza nim Fundacja Nobla. Na laureatkę literackiej Nagrody Nobla czeka medal, dyplom oraz 10 mln koron szwedzkich, co odpowiada około 4,45 mln złotych. Wyróżnienie w dziedzinie literatury jest przyznawane od 1901 roku. Wśród 118 nagrodzonych znalazło się 16 pisarek, m.in. Polka, Olga Tokarczuk. W ubiegłym roku literackiego Nobla otrzymał tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah.
Poleć artykuł znajomej
Zobacz także

„Na świecie naprawdę istnieją recepty na książki”– mówi dr Wanda Matras-Mastalerz, prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego

Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla!

„Teraz bawią nas memy, ale zaraz może pojawić się potrzeba obśmiania sacrum. I na to nie ma mojej zgody”. Jak językowo oswajamy wojnę, mówi językoznawczyni Małgorzata Majewska
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

02.06.2023
Uważano, że dziecko jest niedoskonałą wersją dorosłego, ubierano je w niewygodne stroje, leczono alkoholem i morfiną

01.06.2023
Angelika Friedrich stworzyła Nastoletni Azyl. „Marzę, żeby świat dla młodych był lepszym miejscem”

31.05.2023
„Nadmiarowe bycie przy sobie, bez dopuszczania innych, może prowadzić do poczucia osamotnienia, izolacji, braku celu” – mówi psycholożka Marta Chmielewska

29.05.2023