Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla!
Literacka Nagroda Nobla powędrowała do Olgi Tokarczuk! W tym roku po raz pierwszy Akademia Szwedzka przyznała dwie nagrody. Drugą otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.
Dziś Szwedzka Akademia ogłosiła dwoje laureatów tej prestiżowej nagrody w dziedzinie literatury – za 2018 i 2019 rok. Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Drugim laureatem, za rok 2019, został Peter Handke.
Akademia Szwedzka uhonorowała polską pisarkę za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia” – czytamy w uzasadnieniu.
RozwińLiteracka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk
Olga Tokarczuk na stałe zapisała się w historii tej prestiżowej nagrody. Polka jeszcze przed ogłoszeniem wyników była jedną z czołowych kandydatek z Europy Wschodniej. Jej „konkurentkami” były m.in. Ludmiła Ulitskaja z Rosji, pochodząca z Gwadelupy pisarka Maryse Condé oraz Kanadyjka Margaret Atwood.
RozwińNagroda Nobla jest wręczana od 1901 r. Na 114 dotychczasowych laureatów literackiego Nobla tylko 14 było kobietami. W tym gronie jest Wisława Szymborska, która to wyróżnienie otrzymała w 1996 roku. Olga Tokarczuk jest drugą Polką z tym elitarnym wyróżnieniem. Laureaci Literackiej Nagrody Nobla otrzymują 9 mln szwedzkich koron, czyli około 3,5 mln zł.
Olga Tokarczuk – twórczość i wyróżnienia
Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Z wykształcenia jest psychologiem. Jej powieściowym debiutem była książka „Podróż ludzi Księgi”, wydana w 1993 roku. Za powieść „Prawiek i inne czasy” (1996) Tokarczuk otrzymała w 1997 roku Paszport Polityki. Tokarczuk ma też na swoim koncie nagrodę Brookera za powieść „Bieguni”. Ponadto jest dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieść „Bieguni” i „Księgi Jakubowe”.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Kino, mecz, pójście na ryby pomagają wychodzić z bezdomności. „Droga do normalności to długotrwały proces, bywa bardzo bolesny, ale często też jest uwieńczony sukcesem”
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
Babcia, córka i wnuczka – w Kinie Żeglarz mieszkają za ekranem. Jak Beatlesi. „Żyjemy i pracujemy w naszym ‘kontrolowanym chaosie’”
„Za dużo wymagamy”. O tym, dlaczego coraz więcej osób ma problem ze znalezieniem partnera, rozmawiamy z Moniką Dreger, psycholożką
się ten artykuł?