Przejdź do treści

Na siłowni są wciąż ograniczenia? To nie problem! Te ćwiczenia wykonasz w domu

Tekst o domowych ćwiczeniach i dbaniu o zdrowie. Na zdjęciu: Kobieta wykonująca deski na macie - HelloZdrowie
Na siłowni są wciąż ograniczenia? To nie problem! Te ćwiczenia wykonasz w domu Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie da się ukryć, że ostatnimi czasy z pewnością częściej przebywasz w domu, co jest związane z pandemią koronawirusa. Być może mniej się ruszasz – siłownie niedawno zostały na nowo otwarte, jednak nie wszystkie działają tak jak przed pandemią – może zabrakło twoich ulubionych zajęć albo po prostu obawiasz się korzystać ze sprzętu dotykanego przez obce osoby. Mała aktywność może wpływać na twoją kondycję psychiczną i fizyczną. Są jednak ćwiczenia, które bez problemu możesz wykonywać w domu lub na świeżym powietrzu. 

Które ćwiczenia warto wykonywać w domu?

Zapoznaj się z czterema efektywnymi ćwiczeniami, które pozwolą ci zachować sylwetkę i zdrowie psychiczne:

  1. Wysokie kolana – ćwiczenie to polega na biegnięciu w miejscu z wysoko podniesionymi kolanami. Jest to świetny trening cardio, który wzmocni każdą część twojego ciała. Może on skutecznie zastąpić jazdę rowerem lub bieganie, jeśli nie możesz wyjść z domu.
  2. Deska – to ćwiczenie mocno angażujące wszystkie mięśnie twojego ciała. Podczas tego ćwiczenia ryzyko kontuzji jest naprawdę niewielkie, a jego wykorzystanie daje niesamowite efekty. Jeśli chcesz je wykonać, przyda się odpowiednia technika, która nie obciąży stawów – połóż przedramiona na ziemi, równolegle do ciała. Wyprostuj nogi i przenieść ich ciężar na palce. Utrzymaj prostą linię od głowy, aż do czubka butów. Utrzymaj tę pozycję przez minimum 20 sekund. W kolejnych dniach możesz zwiększać liczbę sekund.
  3. Przysiady – ćwiczenie przypomina siadanie na krześle. Nogi mają tworzyć kąt 90 stopni. Nie garb się, a jeśli masz z tym problem, siadając, wyciągnij ręce przed siebie. Przysiad rób na pełnych stopach. Na palcach możesz stanąć podczas podnoszenia się.
  4. Ruchy w obwodzie – inaczej interwały, po których będziesz spalała kalorie jeszcze po wykonanym treningu. Tutaj angażujesz wszystkie mięśnie. Wykonaj trzy serie intensywnego treningu, który ma trwać 30 sekund, po czym 30 sekund odpoczywasz i powtarzasz to przynajmniej trzy razy. Możesz wykorzystać kombinację: deska, przysiady, pajace, pompki, burpees.

Zadbaj o inne czynniki

Trener personalny Matt Fox zwraca uwagę na kilka innych aspektów życia codziennego, które mogą wpływać na twoje samopoczucie. Aby zachować zdrowe ciało i umysł, bardzo ważne jest pilnowanie liczby kalorii potrzebnych do utrzymania wagi, bądź do jej redukcji. Nie zapominaj o wodzie! Dzięki niej twój organizm będzie odpowiednio nawodniony, a co za tym idzie, będziesz miała więcej energii. Twoja skóra, paznokcie i włosy też z pewnością ci za to podziękują.

 

Źródło: mamamia

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: