2 min.
Mięsożerne bakterie – przecinkowce w Bałtyku. Pływanie w morzu jest niebezpieczne

Mięsożerne bakterie - przecinkowce w Bałtyku. Pływanie w morzu jest niebezpieczne/ Pexels
Najnowsze
27.02.2021
5 błędów, które popełniasz przed 10 rano
27.02.2021
Seks? W każdym wieku!
27.02.2021
„Odpuść sobie”. Ale jak to zrobić? Kasia Bem zapewnia, że joga może w tym pomóc
27.02.2021
Jak okiełznać dziecięcą złość? Oto siedem kroków do sukcesu
26.02.2021
Jak wyglądają skutki wychowywania dziewczynek w duchu „grzeczności”? Wyjaśnia Magda Korczyńska
Jeśli wybierasz się nad polskie morze, lepiej zrezygnuj z kąpieli. Groźne dla człowieka bakterie pojawiły się na całym wybrzeżu Bałtyku. Kontakt z nimi może wywołać zakażenie zapalne, ciężkie zatrucie pokarmowe a nawet śmierć.
Spis treści
Groźne bakterie w Bałtyku
Przecinkowce to mięsożerne bakterie (Vibrio vulnificus), które pojawiły się w wodach Bałtyku. Ich obecność spowodowana jest wzrastającą temperaturą wody, która pozwala im na szybkie namnażanie się. Jak zaznacza Niemiecki Federalny Instytut ds. Oceny Ryzyka (BfR), ocieplenie globalne i związane z tym ocieplenie wód ułatwiają rozprzestrzenianie się bakterii tolerujących sól. Zasolenie Bałtyku jest na średnim poziomie, jednak jest on jednym z najszybciej ocieplających się mórz. Przecinkowce natomiast rozmnażają się w temperaturze przekraczającej 20 stopni, więc polskie morze jest dla nich idealnym środowiskiem.
Mięsożerne bakterie – jakie choroby wywołują?
Spotkanie z tymi bakteriami grozi wystąpieniem zakażeń zapalnych, ciężkich zatruć pokarmowych a nawet śmiercią. Najniebezpieczniejsze z nich to Vibrio vulnificus i Vibrio cholerae. Pierwsza z nich może wywołać posocznicę, na którą umiera nawet 50 proc. chorych. Druga może wywołać cholerę. Co roku zaraża się nimi wiele osób. Ile osób zachoruje w tym roku, to zależy od pogody. Jednak według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), w tym roku temperatury mogą być wyjątkowo wysokie.
Przecinkowiec – objawy zarażenia
Na zarażenie przecinkowcem w szczególności powinny uważać osoby starsze, dzieci, osoby o osłabionej odporności, z chorobami przewlekłymi i po operacjach. Bakterie przenikają najczęściej do organizmu przez rany i otarcia. Zarazić można się także, jedząc skażone nimi ryby i owoce morza.
Jakie objawy towarzyszą zarażeniu przecinkowcem?
-
gorączka,
-
pieczenie skóry,
-
dreszcze,
-
nudności,
Jeśli po kąpieli w morzu zauważysz u siebie któryś z objawów, natychmiast zgłoś się do lekarza. Leczenie może być trudne i wymaga antybiotykoterapii.
Zobacz także

„Rezygnacja z foliówek czy segregowanie śmieci są bardzo ważne, ale moim zdaniem nie uratują naszego świata” – mówi Ryszard Kulik doktor psychologii. Jak radzić sobie z depresją klimatyczną?

Żywieniowcy z Dietetyki #NieNaŻarty: jedząc mięso, wzmagasz suszę. Namawiają do zmian

„Uwielbiam dzieci i to, co robię, to jest dla tych dzieci, co już chodzą po ziemi i dla tych, które przyjdą na świat. Ale sama nie chcę mieć dziecka. W jakim świecie miałoby żyć?” – mówi Monika Sadkowska, działaczka na rzecz klimatu i praw obywatelskich
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet
Poznaj WIMINPodoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

27.02.2021
Paulina Porizkova: Muszę powstrzymywać się od myślenia, że jestem po dacie przydatności, bo czuję, że mój czas jest właśnie teraz!

26.02.2021
„Masaż medyczny to nie masaż erotyczny!”. Przedstawicielki zawodów medycznych mówią STOP

21.02.2021
Magdalena Lamparska: Ktoś zabrał nam dziewczyńskość! Jesteśmy nastolatkami, a potem od razu kobietami, mamami, żonami

20.02.2021