Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. „Chciałabym, żeby wszyscy pamiętali w pozostałe 364 dni roku o naszej pracy” – pisze Weronika Nawara z „W czepku urodzona”
Co roku, 12 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Z tej okazji Minister Zdrowia Łukasz Szumowskim złożył „najserdeczniejsze życzenia” wszystkim pracownikom ochrony zdrowia. Czy tego najbardziej potrzebują teraz pielęgniarki? Prześledziłyśmy ich profile na Instagramie. Oto, czego życzą sobie one same.
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek
12 maja to dla wszystkich pielęgniarek (i pielęgniarzy) okazja do świętowania. Na całym świecie to właśnie oni ze wszystkich stron otrzymują słowa podziękowania i życzenia. Teraz, w dobie pandemii koronawirusa, życzenia zdrowia mają jeszcze większą wartość. W końcu to właśnie pielęgniarki, wraz z lekarzami, są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem.
Obecnie wiele pielęgniarek, oprócz pracy w szpitalach i innych placówkach, zajmuje się też szerzeniem wiedzy na swoich profilach w mediach społecznościowych. Z okazji swojego święta opublikowały posty, w których szczerze piszą o tym, czego by same sobie życzyły.
W czepku urodzona
Rozwiń„Pielęgniarko, pielęgniarzu! Dziś nasz dzień. Nasze święto. Od dawna myślałam, jakie życzenia ja – jako pielęgniarka, chciałabym usłyszeć w tym dniu?
Chciałabym, żeby życzenia, które dziś zobaczycie, przeczytacie, wysłuchacie, się spełniły. Chociaż w części. Chciałabym, żeby wszyscy, którzy dziś pamiętają, pamiętali w pozostałe 364 dni roku o naszej pracy. Chciałabym, żeby wasza praca, doświadczenie, podejście do pacjenta i do siebie wzajemnie było zauważane i doceniane. Chciałabym, żebyście nie bali się mówić głośno, żeby nikt was nie uciszał, kiedy mówicie w ważnej sprawie. Chciałabym, żebyśmy dla siebie wzajemnie byli ludźmi i nie patrzyli na pracę koleżanek i kolegów, tylko po to, by znaleźć błąd, a próbowali się od siebie uczyć.
Chciałabym nie słyszeć już pytań, ile trwa kurs na pielęgniarkę i współczucia ze strony pacjentów, że muszę wykonywać taką pracę. Życzę wam, żebyście nie musieli wykonywać tej pracy. Życzę wam, żebyście chcieli!” – czytamy na profilu „W czepku urodzona”, który prowadzi pielęgniarka Weronika Nawara.
Pielęgniarstwo w pigułce
Post nawiązujący do Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek powstał też na profilu „Pielęgniarstwa w pigułce”.
Rozwiń„To one przyjmują pacjentów do oddziału, przeprowadzają wywiad, pobierają krew do diagnostyki, zakładają wkłucia, by móc podawać leki, które przygotowują, wszelkie wstrzyknięcia, kroplówki, opatrunki, ale i czynności pielęgnacyjne wykonują same pielęgniarki. (…)
To jest Polska. A nawet jeśli w tym całym biegu zatrzymają się na łyk zimnej kawy – to im się należy. To nadal ludzie. Nie roboty. Dopóki człowiek nie położy się w szpitalu jako pacjent i nie zobaczy, kto cały czas jest przy nim, będzie żył w zakłamanych wyobrażeniach na temat zawodu pielęgniarki.
Szanujmy Pielęgniarki/Pielęgniarzy, doceniajmy ich pracę, która nie jest łatwa. Natomiast wam Pielęgniarki, życzę dużo cierpliwości, wytrwałości, samozaparcia, dumy z tego co robicie, poczucia własnej wartości i wyzbycia się strachu mówienia głośno tego, o czym naprawdę myślicie!” – czytamy w poście.
Pielęgniarka nurse
Życzenia dla pielęgniarek i pielęgniarzy złożyła także autorka profilu „Pielęgniarka Nurse” na Instagramie.
Rozwiń„Żyjąc w kraju absurdów, gdzie dostajemy oklaski i rapsy od głowy państwa, gdzie tworzy się medyczne „obozy pracy”, a z pracownika robi się niewolnika: są ludzie, którzy nas cenią, szanują i wspierają. I życzę wam takich ludzi, jak najwięcej.
Życzę wam jak najwięcej satysfakcji z każdego uratowanego istnienia. Życzę wam wytrwałości i cierpliwości oraz szacunku. Życzę wam podejmowania dobrych wyborów – i życiowych, i zawodowych. A przede wszystkim życzę wam zdrowia” – pisze „Pielęgniarka Nurse”.
Zobacz także
Elżbieta Nasierowska-Bachanek: Moją pracę można porównać do pracy położnej – ona pomaga przy przyjściu człowiekowi na ten świat, ja natomiast zajmuję się pomaganiem przy odchodzeniu
„Gdy trochę dorosłam, postanowiłam, że zrobię co w mojej mocy, żeby pomóc innym” – mówi Angela, dawczyni szpiku kostnego
„Najbardziej się boję tego, aby nie było gorszego jutra” – mówi Justyna, która poświęciła wszystko, aby opiekować się ojcem mającym guza mózgu
Polecamy
Złożyły skargi na ordynatora. Teraz są poddawane uporczywym kontrolom
Agentka Kryzysowa: „Gdy trafia do nas okaleczona 14-latka, wiemy, że potrzebna jest nie tylko terapia indywidualna, ale także rodzinna. Zwykle praca z rodzicami okazuje się najtrudniejszym elementem tej układanki”
Z pielęgniarek chciał zrobić kelnerki. „Może któraś znajdzie sobie wśród młodych lekarzy męża” – zachęcał szef rzeszowskiej placówki
„Redukcja stresu i trudnych emocji u pacjentów z demencją to główne zadanie mojego projektu” – mówi Dominika Rachwał, pielęgniarka, która odebrała nagrodę od królowej Szwecji
się ten artykuł?