Przejdź do treści

Matura z WF-u? Przestanie brzmieć jak żart, kiedy spojrzymy na niepokojące dane o kondycji fizycznej dzieci

Niepokojący obraz kondycji fizycznej polskich dzieci
Niepokojący obraz kondycji fizycznej polskich dzieci / Źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

88 proc. uczniów klas 1-3 nie potrafi zrobić przewrotu w przód, 57 proc. nie umie skakać na skakance, a 74 proc. kozłować – to statystyki, które eksperci zebrali w ramach programu „WF z AWF”. Niepokojące dane mówią o jednym. O braku koordynacji ruchowej polskich dzieci. Tym samym przestają dziwić pomysły wprowadzenia egzaminu z wychowania fizycznego na maturze.

Matura z WF-u. Jest petycja do ministra edukacji

„Apelujemy o wprowadzenie możliwości zdawania egzaminu maturalnego z wychowania fizycznego jako przedmiotu dodatkowego” – czytamy w petycji wystosowanej do ministra edukacji.

Celem kampanii „Wprowadźmy WF na maturę”, zainicjowanej przez sieć sklepów sportowych Decathlon przy wsparciu fundacji i AWF w Warszawie, jest podniesienie rangi sportu w kształceniu młodych Polaków. Organizatorzy akcji argumentują, że „sport to ważny element zdrowego społeczeństwa, a wychowanie fizyczne jest niezwykle istotnym elementem w procesie kształcenia młodych ludzi”. „Poza aspektami zdrowotnymi rozwija ono również umiejętności społeczne oraz umiejętność pracy w grupie. Poprzez aktywność fizyczną uczniowie uczą się również wytrwałości, samodyscypliny, a także radzenia sobie ze stresem” – czytamy.

Tymczasem – zdaniem inicjatorów kampanii – wychowanie fizyczne w polskich szkołach to przedmiot drugiej kategorii.

Wychowanie fizyczne systemowo traktowane jest jak przedmiot drugiej kategorii, mniej ważny niż pozostałe przedmioty szkolne. A same zajęcia często raczej zniechęcają, niż zachęcają młodzież do sportu, nie mówiąc już o przekazywaniu przydatnej wiedzy i umiejętności. Nie dziwi więc fakt, że sami uczniowie nie przykładają do niego należytej wagi” – podkreślono w petycji.

Ma to swoje odzwierciedlenie w statystykach.

Niepokojący obraz kondycji fizycznej polskich dzieci

Aż 94 proc. przebadanych dzieci do 12 r.ż. ma niedostateczny poziom sprawności ruchowej, czyli nie umie wykonać podstawowych ćwiczeń na lekcjach WF-u. 57 proc. nie umie skakać na skakance, 74 proc. kozłować piłką, 78 proc. pokonywać przeszkód w biegu. 88 procent uczniów klas 1-3 nie potrafi zrobić przewrotu w przód.

To dane z badań przeprowadzonych przez zespoły badawcze prof. Pawła Tomaszewskiego i prof. Huberta Makaruka z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Badania przeprowadzono na próbie 300 tys. dzieci i młodzieży ze wszystkich województw. Ich wyniki wyraźnie pokazują, że wydolność kondycji fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce pogorszyła się o kilkanaście procent przez ostatnie 10 lat. Eksperci zgodnie przyznają, że kondycja fizyczna polskich dzieci jest fatalna. Pogorszył ją między innymi czas pandemii, kiedy uczniowie prowadzili zdalny tryb uczenia się.

– To są dane, które mówią „zajmijmy się naszymi dziećmi, korzystajmy ze sportowych klubów i dodatkowych zajęć aktywności fizycznej”. W tym roku chcielibyśmy zmieniać społeczny model podejścia do aktywności fizycznej i sportu, ukierunkowując się u dzieci do 12. roku życia głównie na nauczanie podstawowych umiejętności ruchowych – podkreślił rektor AWF w Warszawie, prof. Bartosz Molik.

– Dane wskazują, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie, a co piąte dziecko ma problem z nadmierną masą ciała, zagrażającą zdrowiu – zaznaczył prorektor ds. nauki AWF w Warszawie prof. Paweł Tomaszewski.

Jak podkreślił jeden z ambasadorów kampanii „Matura z WF-u” Marcin Lewandowski, olimpijczyk i medalista mistrzostw świata na dystansie 1500 m, „co trzecie dziecko w Polsce ma nadwagę”. „Troje na pięcioro dzieci w wieku szkolnym uważa, że lekcje WF-u nie są interesujące. Za moich czasów odliczało się dni, godziny na te zajęcia. Decathlon chce to zmienić, pokazać, że sport jest fajny i zachęcić młodych do aktywności. Wprowadźmy WF na maturę, to ważny i potrzebny przedmiot, nie powinien być bagatelizowany” – napisał Marcin Lewandowski w mediach społecznościowych.

Zdaniem organizatorów akcji to właśnie szkoła powinna zadbać o kształtowanie zdrowych postaw i nawyków młodych ludzi w Polsce. Dlatego z końcem kwietnia wystartowała akcja zbierania podpisów pod petycją do ministra edukacji, by wprowadzić przedmiot wychowanie fizyczne na maturę. Petycję można podpisać na stronie kampanii maturazwf.pl. Organizatorzy akcji przygotowali również przykładowy arkusz maturalny z tego przedmiotu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Decathlon Polska (@decathlonpolska)

Zdaniem dziekana prof. Huberta Makaruka powinniśmy zmienić kierunek myślenia o lekcjach wychowania fizycznego – „powinny być one celowe, mieć charakter edukacyjny, a nie wyłącznie spontaniczny”. „Często w czasie WF-u testujemy zdolności kondycyjne, takie jak szybkość, siła, wytrzymałość, a te fundamentalne umiejętności ruchowe pozostają z boku” – zauważył.

 

Źródło: PAP / Puls Medycyny/ Decathlon

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Marek Kondrat

Marek Kondrat zachwyca się sposobem, w jaki jego żona wychowuje ich dziecko. „W moim pokoleniu to nie byłoby możliwe”

„Bycie babcią to nie jest rola, która przychodzi naturalnie” – mówi socjolożka prof. Paula Pustułka

Nie zwalniaj dziecka z WF-u! To się może źle skończyć

Ćwiczenia z ciężarkami. Jak ćwiczyć z hantlami?

idąca kobieta

Co mówi o tobie twój sposób chodzenia? Będziesz zdziwiona

5 sytuacji, w których lepiej odpuścić trening. Wyjdzie ci to na zdrowie

Nie przyjęła nagrody, ponieważ państwo zabrałoby jej pieniądze ze świadczenia. "Nie mogę sobie pozwolić, by je stracić. Nie miałybyśmy z czego żyć" / istock

Nie przyjęła nagrody, ponieważ wychowuje córkę z niepełnosprawnością i państwo zabrałoby jej pieniądze ze świadczenia. „Nie mogę sobie pozwolić, by je stracić. Nie miałybyśmy z czego żyć”

Jakub Tolak z żoną i półroczną córką prowadzą życie w vanie. Jeden z internautów zgłosił ich do kuratora

Jakub Tolak z żoną i półroczną córką prowadzą życie w vanie. Jeden z internautów zgłosił ich do kuratora

Daria Ładocha szuka korepetycji dla córki, bo "musi mieć 100 proc." na egzaminie ósmoklasisty. Pod jej postem narodziła się burzliwa dyskusja

Daria Ładocha szuka korepetycji dla córki, bo ta „musi mieć 100 proc.” na egzaminie ósmoklasisty. Pod jej postem narodziła się burzliwa dyskusja

Jakie zmiany zachodzą w mózgu podczas ćwiczeń? Na to pytanie odpowiada lek. Joanna Adamiak, psychiatra / istock

Jakie zmiany zachodzą w mózgu podczas ćwiczeń? Na to pytanie odpowiada lek. Joanna Adamiak, psychiatra

„Ważny jest ruch, ale równie istotne jest to, jaki on pozostawia w nas ślad”. O Metodzie Feldenkraisa i edukacji ruchowej jako drogi do samopoznania mówi Marta Górna-Wiszniewska

Stanie na rękach – sztuczka, która wiele zmienia

Prześwietliła dziecięce ubranka dla dziewczynek. "Nie uwierzycie, jak okropne to jest" - podsumowała / istock

Prześwietliła dziecięce ubranka dla dziewczynek i chłopców. „Nie uwierzycie, jak okropne to jest” – podsumowała

Jak często należy ćwiczyć?

Orbitrek czy rower? Która z maszyn pomoże ci osiągnąć lepsze efekty w odchudzaniu?

Styl motylkowy – technika, korzyści, ćwiczenia pomocnicze

Kilometr – ile to kroków? Jak dużo powinnaś chodzić dla zdrowia? 

Jak bezpiecznie trenować?

Jak trenować bezpiecznie? Sprawdź, co radzi ortopeda

„Słowami nazywamy to, co już wiemy, natomiast ciało ma dostęp do treści, które są w nas tajemnicą”. O mocy terapii tańcem mówi Katarzyna Dańska

Czy jazda na rowerze odchudza? Poznaj całą prawdę!

"Powiedział, że według jego mamy Alba jest chora i brzydka". Oburzony ojciec trzylatki ma ważny apel

„Powiedział, że według jego mamy Alba jest chora i brzydka”. Oburzony ojciec trzylatki ma nam coś ważnego do przekazania

Dzieci

„Przestańmy mówić chłopcom, żeby nie zachowywali się 'jak dziewczynki'” – apeluje edukatorka Anna Wiatrowska

Ponad 5 mln dzieci straciło opiekunów przez pandemię. "Pandemia ciągle zbiera swoje żniwo, więc te liczby będą rosły"

Ponad 5 mln dzieci straciło opiekunów przez COVID-19. „Pandemia ciągle zbiera swoje żniwo, więc te liczby będą rosły”

Ruszyła akcja "Pluszowy miś dla dziecka z Ukrainy". Jej inicjatorka wyjaśnia, dlaczego pluszak jest dla nich tak ważny i mówi, jak przyłączyć się do akcji

Ruszyła akcja „Pluszowy miś dla dziecka z Ukrainy”. Jej inicjatorka wyjaśnia, dlaczego pluszak jest dla nich tak ważny oraz jak przyłączyć się do akcji