3 min.
Mama Chemik: Substancje wchodzące w skład środków czystości mogą wnikać przez skórę. Szczególnie jeśli bierzemy właśnie gorącą kąpiel

Mama Chemik: Substancje wchodzące w skład środków czystości mogą wnikać przez skórę. Szczególnie jeśli bierzemy właśnie gorącą kąpiel/ iStock
Sprzątasz łazienkę środkiem chemicznym? Substancje w nim zawarte mogą być niebezpieczne i wnikać do organizmu przez skórę. „Nie dość, że wdychamy je podczas sprzątania oraz że mogą wpłynąć na nasze środowisko, to dodatkowo zostają w naszych wannach, przez co pływamy w nich, biorąc kąpiel” – alarmuje chemiczka Sylwia Panek, znana w mediach społecznościowych jako Mama Chemik.
Spis treści
„Kąpiel z bąbelkami i… środkiem czyszczącym”
Sylwia Panek zwraca uwagę, że używając chemicznych środków czyszczących, jesteśmy narażeni na działanie substancji w nich zawartych. Jakich dokładnie? Jak podaje specjalistka, mleczko do czyszczenia zawiera w swoim składzie:
- podchloryn sodu,
- fosforany,
- 1,2-beznisothiazolin-3-on (mogą występować reakcje alergiczne),
- sztuczne aromaty.
Nie dość, że wdychamy je podczas sprzątania oraz że mogą wpłynąć na nasze środowisko, to dodatkowo zostają w naszych wannach, przez co pływamy w nich, biorąc kąpiel – alarmuje.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Panek dodaje także, że substancje te nie tylko wdychamy i zjadamy na co dzień. Dodatkowo mogą wnikać do naszego organizmu przez skórę.
Szczególnie jeśli bierzemy właśnie gorącą kąpiel, pory w skórze się otwierają, jest bardziej podatna na wchłanianie substancji z otoczenia, a my pływamy w środku czyszczącym, którym wyszorowaliśmy wannę – wyjaśnia.
Choć są to minimalne ilości, w ciągu dnia jednak jesteśmy narażeni na ich dużą ilość.
Trochę wchłonie się przez skórę w trakcie kąpieli, trochę podczas mycia naczyń, z tych naczyń to też odrobinę zjemy albo z blatu, który, jak to nam się wmawia teraz w reklamach, koniecznie musimy dezynfekować.
No i nie zapominajmy o wdychaniu tych wszystkich drobinek, które rozpylamy w powietrzu. I tu mówię tylko o sprzątaniu, a przecież w ciągu dnia mamy kontakt z wieloma innymi źródłami różnych substancji chemicznych – dodaje.
Domowe środki do czyszczenia
Czym czyścić powierzchnie w łazience lub kuchni, by było zdrowiej? Wystarczy przygotować własne środki do czyszczenia, które są tanie i ekologiczne. Ponadto ich zrobienie nie zajmuje dużo czasu. Mama Chemik podała przepisy na płyn oraz mleczko do czyszczenia:
Płyn usuwający osady z kamienia i mydła
Składniki:
- ocet,
- woda,
- dowolny olejek eteryczny.
Sposób przygotowania:
Ocet i wodę zmieszać w równych proporcjach. Jeśli osad jest duży, można zwiększyć ilość octu. Kilka kropli ulubionego olejku eterycznego zniweluje zapach, a niektóre z nich mogą sprawić, że płyn będzie miał dodatkowe moce. Np. olejek z drzewa herbacianego warto stosować, gdy w łazience pojawia się pleśń.
Mleczko czyszczące
Składniki:
- soda oczyszczona,
- 100 gramów szarego mydła,
- 100 ml wody.
Sposób przygotowania:
Szare mydło ścieramy na tarce i rozpuszczamy w gorącej wodzie. Kiedy ostygnie, dodajemy po trochu do sody oczyszczonej, aż uzyskamy odpowiednią konsystencję mleczka do czyszczenia. Do mleczka można dodać również olejek eteryczny.
Sylwia Panek, czyli Mama Chemik
Sylwia Panek jest chemiczką, która, jak sama o sobie mówi: „uczy chemii, ale nie takiej szkolnej, tylko tej życiowej. Tego, co wszyscy powinniśmy wiedzieć, bo chemia jest wszędzie wokół nas…”. Panek prowadzi w sieci swojego bloga i jest aktywna w mediach społecznościowych.
Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 23 tys. osób. Znajdziemy tam między innymi informacje dotyczące segregowania odpadów, chemii dodawanej do żywności oraz zdrowe przepisy.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Poleć znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

05.02.2023
Bez przygotowanego umysłu nie rozpoznamy przełomu. Serendypia to dar dokonywania szczęśliwych i przypadkowych odkryć

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023