Przejdź do treści

Zadbaj o swoje zdrowie i wyczyść pralkę! Apeluje Mama Chemik

Chłopiec wkłada ciuchydo pralki
Dlaczego z pralki wydobywa się brzydki zapach?/iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kupujesz delikatne proszki i płyny do prania w trosce o swoje zdrowie? Najpierw wyeliminuj brud i osad, które zalegają w środku pralki. Jak to zrobić? Wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie chemiczka Sylwia Panek, znana w mediach społecznościowych jako Mama Chemik. 

Dlaczego z pralki wydobywa się brzydki zapach?

Myjemy umywalkę, wannę czy prysznic, ale zapominamy, że środek pralki tak samo się brudzi. Oznaką tego jest wydobywający się z jej wnętrza nieprzyjemny zapach. W sklepach znajdziemy wiele produktów, które mają za zadanie rozprawić się z tym zapachem. Czy tak się dzieje? Jak twierdzi chemiczka Sylwia Panek, to jedynie ukrywanie problemu.

Widziałam w sklepie granulki do prania, które dodaje się tylko po to, aby to pranie jeszcze intensywniej pachniało. Problem z tego typu produktami polega na tym, że one nie usuwają brzydkiego zapachu, tylko go maskują. Przez to bardzo często osoby, które używają tego typu granulek czy intensywnie pachnących produktów do prania nawet nie wiedzą, że z ich pralek śmierdzi – wyjaśnia ekspertka.

Specjalistka tłumaczy, że brzydki zapach wydobywający się z pralki jest oznaką, że w środku roi się od drobnoustrojów. Kiedy pierzemy odzież w zanieczyszczonej pralce wiele szkodliwych substancji pozostaje również na ubraniach.

Osad w pralce a delikatne proszki i płyny do prania

Kupujemy łagodne proszki i płyny do prania dla zdrowia, przez małe dziecko w domu lub z powodu występujących na skórze alergii. Warto również z tych powodów wyczyścić pralkę. Jeśli będzie w środku zanieczyszczona, łagodniejsze środki do prania mogą wydać nam się nieefektywne.

Gdy taka osoba decyduje się zmienić produkty do prania na takie z lepszym składem, które jednocześnie nie mają tak intensywnego zapachu, często okazuje się, że dopiero wtedy ten brzydki zapach jest zauważany. Dodatkowo te produkty piorące o lepszym składzie często nie są tak silne i nie radzą sobie z dopieraniem plam przy brudnej pralce. Niestety to często powoduje niechęć do tych zdrowszych proszków – dodaje Mama Chemik.

Co zrobić, by wnętrze pralki pozostało czyste?

Brzydki zapach spowodowany osadem wewnątrz pralki można i trzeba likwidować. W jaki sposób?

  1. Jeśli nie chcecie, aby z waszych pralek wydobywał się brzydki zapach, przede wszystkim nie zamykajcie ich! Zostawiajcie otwarte drzwiczki i szufladkę na proszek. Dajcie pralkom wyschnąć, bo przecież wilgotne warunki są idealne do rozwoju drobnoustrojów.
  2. Czyśćcie filtr.
  3. Minimum raz w miesiącu włączajcie pustą pralkę w wysokiej temperaturze. Ja zawsze wtedy wrzucam zamiast proszku sodę oczyszczoną, a zamiast płynu do płukania ocet lub roztwór kwasku cytrynowego. (soda i ocet/kwasek są zużywane w innych cyklach prania, więc się nie mieszają). Te substancje pomagają w neutralizowaniu (nie maskowaniu) zapachów oraz usuwaniu z pralki kamienia i pozostałości detergentów

– wymienia chemiczka.

Panek apeluje, aby wyczyścić swoją pralkę jeszcze dziś. Jeśli będziemy zwlekać, doprowadzimy do jej zniszczenia.

Sylwia Panek, czyli Mama Chemik

Sylwia Panek jest chemiczką, która, jak sama o sobie mówi: „uczy chemii, ale nie takiej szkolnej, tylko tej życiowej. Tego, co wszyscy powinniśmy wiedzieć, bo chemia jest wszędzie wokół nas…”. Panek prowadzi w sieci swojego bloga i jest aktywna w mediach społecznościowych.

Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 16 tys. osób. Znajdziemy tam między innymi informacje dotyczące segregowania odpadów, chemii dodawanej do żywności oraz zdrowe przepisy.

View this post on Instagram

Widziałam w sklepie granulki do prania, które dodaje się tylko po to, aby to pranie jeszcze intensywniej pachniało. Problem z tego typu produktami polega na tym, ze one nie usuwają brzydkiego zapachu, tylko go maskują. Przez to bardzo często osoby, które używają tego typu granulek czy intensywnie pachnących produktów do prania nawet nie wiedzą, że z ich pralek śmierdzi. A przecież nieprzyjemne zapachy są oznaką tego, że w tej naszej pralce coś się dzieje. Gdy taka osoba decyduje się zmienić produkty do prania na takie z lepszym składem, które jednocześnie nie mają tak intensywnego zapachu, często okazuje się, że dopiero wtedy ten brzydki zapach jest zauważany. Dodatkowo te produkty piorące o lepszym składzie czesto nie są tak silne i nie radzą sobie z dopieraniem plam przy brudnej pralce. Niestety to często powoduje niechęć do tych zdrowszych proszków. ?Jeśli nie chcecie, aby z Waszych pralek wydobywał się brzydki zapach przede wszystkim nie zamykajcie ich! Zostawiajcie otwarte drzwiczki i szufladkę na proszek. Dajcie pralkom wyschnąć, bo przecież wilgotne warunki są idealne do rozwoju drobnoustrojów. ?Po drugie czyśćcie filtr. ?Po trzecie minimum raz w miesiącu włączajcie pustą pralkę w wysokiej temperaturze. Ja zawsze wtedy wrzucam zamiast proszku sodę oczyszczoną, a zamiast płynu do płukania ocet lub roztwór kwasku cytrynowego. (soda i ocet/kwasek są zużywane w innych cyklach prania, więc się nie mieszają). Te substancje pomagają w neutralizowaniu (nie maskowaniu) zapachów oraz usuwaniu z pralki kamienia i pozostałości detergentów. A teraz mam dla Was zadanie. Jeśli nie czyściliście dawno swojej pralki to zróbcie to dziś! Nie zwlekajcie. W ten sposób możecie doprowadzić do jej zniszczenia. A jeśli używacie tych intensywanie pachnących produktów to może dacie się przekonać i przetestujecie coś o zdrowszym składzie? Tylko pamiętajcie, aby najpierw dokładnie wyczyścić pralkę! 😉 To co kto dziś czyści pralkę? ___ #pralka #pranie #czyszczenie #sprzatanie #porządki #sobotniesprzatanie #zdrowydomsprzątanie #sprzątanie #dom #ekosprzatanie #zdrowydom #nowydom #porzadki #ekologiczneprodukty #świadomykonsument #dombezchemii #mojemieszkanie #łazienka

A post shared by Sylwia Panek (@mama.chemik) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.