3 min.
L4 z powodu wypalenia zawodowego? Od stycznia 2022 r. będzie to możliwe

L4 z powodu wypalenia zawodowego? Od stycznia będzie to możliwe/ Pexels, fot. Vlada Karpovich
25.05.2022
Po czym poznasz, że twoja rodzina jest toksyczna? Psycholożka Monika Kotlarek wyjaśnia
25.05.2022
Tu pary LGBT+ będą mogły wziąć ślub kościelny. Duchowni przegłosowali decyzję
25.05.2022
Sąd Okręgowy w Lublinie: To nie był gwałt. 14-latka miała ufarbowane włosy i makijaż. Mężczyźni mogli nie wiedzieć, ile ma lat
24.05.2022
Zmiany klimatyczne zabierają nam sen. Zaskakujące odkrycie naukowców
24.05.2022
W chaosie wojny kwitnie handel dziećmi. „Handlarze wkraczają do sierocińców, korzystając z braku nadzoru”
Jeśli jeszcze jakiś czas temu praca dawała ci satysfakcję, a teraz myślisz o niej z niechęcią i masz wrażenie, że nie masz już na nią siły, być może przeżywasz wypalenie zawodowe. Syndrom ten wiążę się z silnym zmęczeniem psychicznym oraz fizycznym i do tej pory był uznawany za problem społeczny. Od 1 stycznia 2022 r. to się jednak zmieni i z powodu wypalenia zawodowego będzie można ubiegać się o zwolnienie lekarskie.
Spis treści
L4 z powodu wypalenia zawodowego
Wypalenie zawodowe zostało wpisane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD) w 2019 r. i ma obowiązywać od stycznia 2022 r. W związku z tym z powodu syndromu zawodowego związanego z długotrwałym stresem w pracy, który objawia się utratą efektywności i motywacji do wykonywania obowiązków służbowych, będzie można otrzymać zwolnienie lekarskie. WHO w swoim dokumencie wymienia objawy, wobec których można stwierdzić potrzebę pracownika, by odpoczął. Są to:
- poczucie wyczerpania, brak energii;
- zmniejszenie wydajności zawodowej,
- zwiększony dystans do obowiązków służbowych, pojawienie się negatywnych odczuć.
L4 uzyskane z powodu wypalenia zawodowego będzie traktowanie tak samo jak każde inne zwolnienie lekarskie. Zachowana zostanie jednak adnotacja, tak jak w przypadku np. depresji, że chory może wychodzić z domu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Ponad 50 proc. pracowników jest wypalonych zawodowo
Jak wynika z raportu „Reset normalności” przygotowanego przez The Adecco Group, ostatnie miesiące pandemii COVID-19 znacząco odbiły się na zdrowiu pracowników. Wielu z nich nie chce wracać do pracy stacjonarnej i woli pozostać w systemie hybrydowym, w którym połowę czasu pracuje z domu (53 proc.). Ponadto 71 proc. badanych zadeklarowało, że w domu ma odpowiednie warunki do pracy. Raport wykazał również, że praca z domu jest równie wydajna, a trzy czwarte pracowników nie wyobraża sobie obecnie narzucenia sztywnych ram w zakresie systemu, w jakim pracują.
Raport odnotował także znaczny wzrost liczby osób, które cierpią na skutek wypalenia zawodowego. Wśród badanych aż 54 proc. młodych liderów zmaga się z tym syndromem, a 3 na 10 pracowników zgłosiło pogorszenie się ich zdrowia psychicznego i fizycznego przez ostatnie 12 miesięcy. Wobec tego zwrócono uwagę na nowe wyzwanie, które stoi przed pracodawcami. Aż 67 proc. osób, które nie pracują na stanowiskach menedżerskich, wskazało, że pracodawcy nie spełniają ich oczekiwań w zakresie dbania o ich zdrowie psychiczne.
Objawy wypalenia zawodowego
Pierwszy etap wypalenia zawodowego dotyczy wyczerpania emocjonalnego. Osoba, która go doświadcza, odczuwa nadmierne zmęczenie. Wie, że na więcej nie może sobie już pozwolić. Następny etap to tzw. stadium depersonalizacji i cynizmu. Chory dystansuje się do swoich koleżanek i kolegów z pracy.
Ostatni etap to poczucie braku osobistych osiągnięć i kompetencji związanych z pracą. W efekcie osoba określa siebie w samych negatywach. Ma zaniżone poczucie własnej wartości.
Są też objawy ogólne. Mowa tutaj o chronicznym zmęczeniu, bezsenności, lęku, braku chęci do pracy, utracie apetytu (bądź wprost przeciwnie – o objadaniu się). Osoba, która doświadcza wypalenia zawodowego, skarży się też na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jest apatyczna i wycofana.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także

Pracoholizm – jak rozpoznać problem i jakie są jego przyczyny?

„Konsekwencje pracoholizmu to wyczerpanie fizyczne i emocjonalne”. Kiedy za bardzo kochasz swoją pracę?

„Bez stresu nie ma życia. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy stres jest przewlekły i gdy sobie z nim nie radzimy, nie mamy nad nim kontroli” – mówi prof. Jadwiga Jośko-Ochojska
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.05.2022
Czasem przeleci helikopter, a gdy strzelają na poligonie, okna się trzęsą. „Gdyby tu wojna wybuchła, to byśmy nie zauważyły” – mówi jedna z mieszkanek Braniewa

21.05.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Irena Białówna, pionierka białostockiej pediatrii, stała się bohaterką hiphopowej piosenki

20.05.2022
„Kiedy kobiety będą gotowe do uniesienia spódnicy, to znaczy, że przeszły kolejny poziom emancypacji. Nie mogę się tego doczekać” – mówi Iwona Demko, artystka-waginistka

19.05.2022