Przejdź do treści

Ktoś zerwał z tobą kontakt bez żadnego wyjaśnienia? To ghosting – okrutny trend, który coraz bardziej się umacnia

Ghosting - co to za trend? / pexels
Ghosting - co to za trend? / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„To zupełnie normalne czuć złość, smutek czy wstyd, gdy ktoś bez słowa nas opuszcza. Warto jednak pamiętać, że nie ponosimy w takiej sytuacji winy, jeśli zachowywaliśmy się fair” – pisze Milena Wojnarowska, autorka profilu @przystanekmindfulness na Instagramie. Taka sytuacja to ghosting. Co warto wiedzieć o tym trendzie?

Ghosting – czyli co?

Ghosting to praktyka nagłego zrywania kontaktu bez żadnego wyjaśnienia. Jak wyjaśnia psycholożka i coach Milena Wojnarowska, w takiej sytuacji „osoba, która znika, ignoruje wszelkie próby nawiązania kontaktu przez drugą stronę”.

„Zachowanie to dotyczy relacji przyjacielskich i romantycznych (najczęściej wczesne etapy relacji)” – dodaje ekspertka.

Dlaczego ludzie znikają?

Milena Wojnarowska w swoim poście na Instagramie wymienia kilka przyczyn ghostingu. Pierwszą z nich jest ciemna triada.

„Badanie Jonasona i współpracowników (2021) wskazuje, że istnieje związek między ghostingiem a ciemną triadą, czyli narcyzmem, psychopatią i makiawelizmem. Osoby te, w porównaniu do osób bez tych cech, częściej postrzegają ghosting w pozytywny sposób i traktują jak akceptowalny sposób kończenia relacji” – wyjaśnia psycholożka.

Kolejną przyczyną ghostingu jest wiara w przeznaczenie.

„Osoby, które wierzą, że ludzie są sobie pisani, w przeciwieństwie do tych, którzy traktują relację jako wspólny rozwój, częściej nagle znikają z relacji. Dzieje się to wtedy, gdy poczują, że partner nie jest ich drugą połówką. Wiara w 'drugą połówkę’ wiąże się z tym, że osoby takie mają przekonanie, że nad relacjami nie trzeba pracować, jeśli jest się z odpowiednią osobą” – pisze Milena Wojnarowska.

Istnieje też związek między unikowym stylem przywiązania i nagłym znikaniem z relacji.

„Osoby z tym stylem w relacjach romantycznych częściej też oczekują, że ich partner powinien być do nich idealnie dopasowany i ogólnie mają tendencję do kończenia relacji, gdy w związkach pojawiają się trudności” – dodaje psycholożka.

Przyczyną ghostingu może być również unikanie konfrontacji lub konfliktu i wygoda.

„Nagłe zniknięcie z relacji dla wielu osób może być zwyczajnie łatwiejszym rozwiązaniem niż przyjęcie trudnych emocji drugiej strony. Niektóre osoby mają też trudność w zakomunikowaniu swojego odejścia dlatego, że chcą oszczędzić drugiej osobie bólu związanego z byciem szczerym co do swoich zastrzeżeń” – tłumaczy autorka profilu @przystanekmindfulness.

Ważne są też kwestie bezpieczeństwa.

„Chodzi o bezpieczeństwo zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Jeśli osoba obawia się wybuchu złości, zemsty, werbalnego czy fizycznego ataku, znika bez słowa z troski o samą siebie. Dzieje się tak w szczególności w relacjach z osobami, które przekraczają granice” – dodaje ekspertka.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Jak sobie poradzić, gdy ktoś znika z naszego życia bez słowa?

Jak wyjaśnia Milena Wojnarowska, musimy pamiętać, że gdy ktoś znika, nie chodzi o nas (chyba, że przekroczyłyśmy granice).

„Osoba taka najpewniej zachowuje się tak samo we wszystkich relacjach. To, że ktoś nagle znika, nic nie mówi o twojej wartości.

Potraktuj to jako prezent. Osoba taka, odchodząc w ten sposób, pokazała ci, jak niewielkim szacunkiem cię darzy oraz dała pokaz swojego braku wrażliwości na potrzeby innych” – dodała ekspertka.

Trend ghostingu się umacnia

Autorka profilu @przystanekmindfulness dodaje, że trend ghostingu coraz bardziej się umacnia, zwłaszcza w randkowym świecie. „Tak łatwo, jak możemy nawiązać relacje, tak samo możemy ją zakończyć” – pisze. I wyjaśnia, że ghosting to okrutna praktyka również dlatego, że osoba, która tego doświadcza, nie ma pojęcia co się stało.

Przystanek Mindfulness

Przystanek Mindfullness to profil prowadzony przez Milenę Wojnarowską – psycholożkę i coacha. „Piszę o uważności, rozwoju, stresie, emocjach i pewności siebie. Organizuję kursy mindfulness i prowadzę sesje coachingowe” – tak sama siebie opisuje na Instagramie. W szczególności bliska jest jej terapia poznawczo-behawioralna oraz dialektyczno-behawioralna, praca z ciałem, filozofia stoicka i buddyjska.

Zaznacza, że jej misją jest rozpowszechnianie wiedzy na temat uważności w Polsce oraz pomoc osobom zmagającym się z odnalezieniem spokoju i równowagi. Profil na Instagramie Przystanek Mindfullness obserwuje ponad 42 tys. osób. Więcej informacji na stronie: przystanekmindfulness.pl.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Pary często myślą, że kłótnia służy rozwiązywaniu problemów. Ale tak nie jest”. Jak się dobrze kłócić, mówi psychoterapeutka Dorota Ziółkowska-Maciaszek

Sprawdź, czy otaczają cię toksyczni ludzie. 9 zachowań, na które musisz zwrócić uwagę

Editing friends, czyli porządki wśród znajomych. „Warto co jakiś czas przejrzeć spis swoich kontaktów” – radzi psycholog dr Joanna Heidtman

Ciężko ci okiełznać swoją zazdrość? Milena Wojnarowska podpowiada, jak sobie z nią poradzić

Ciężko ci okiełznać swoją zazdrość? Milena Wojnarowska podpowiada, jak sobie z nią poradzić

pexels.com

Często kłócisz się z partnerem? Sprawdź 6 sposobów na to, by wymiana zdań wyszła wam na dobre

6 związkowych pułapek

6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie

Żałoba po związku / unsplash

Żałoba po związku? To możliwe. Daj sobie tylko prawo do tego, by czuć się źle

Ugryź się w język i zostaw na boku swoje rozpasane ego. Jak się kłócić, żeby było dobrze?

Para całuje się

„’Ciepło zimno’ to jedna z najpopularniejszych technik manipulacji stosowanych w związku. Takie relacje potrafią trwać latami” – ostrzega psycholożka

„Skutki braku więzi z ojcem wychodzą daleko poza okres dzieciństwa i dorastania ich córek” – mówi Iga Stanek, psycholożka i psychoterapeutka

Czy przeciwieństwa się przyciągają? / Unsplash

Czy przeciwieństwa naprawdę się przyciągają? Wyjaśnia psycholożka Sylwia Sitkowska

Kobieta przy liściach

Zazdrość to stan umysłu. Dlaczego jedni ją odczuwają, a inni nie?

Wybiórczy słuch / pexels

„Ile razy mam to jeszcze powtarzać?”, czyli dlaczego czasem naprawdę nie chcemy słyszeć

Ameera Ibrahim / Instagram

„Każdy człowiek jest potencjalnie zdolny do zdrady i każdy może zostać zdradzony” – mówi Ameera Ibrahim, seksuolożka

Prezent w dłoniach

Allegro znowu nam to robi. Ich reklama świąteczna „Zobaczmy w sobie to, co najważniejsze” podbija serca i wyciska łzy!

"Serio poprosiłaś go o chodzenie? Nie wiesz, że kobieta powinna czekać?". Seksuolożka wyjaśnia, dlaczego takie przekonanie powinno odejść do lamusa

„Serio poprosiłaś go o chodzenie? Nie wiesz, że kobieta powinna czekać?”. Seksuolożka wyjaśnia, dlaczego takie przekonanie powinno odejść do lamusa

Pexels.com

Mój partner/partnerka jest DDA (Dorosłe Dziecko Alkoholików). Co mogę zrobić, by żyło nam się lepiej?

Dwie kobiety

Wampiry energetyczne – objawy, cechy. Jak się bronić?

Dorota Proba: Często tworzymy sobie nieprawdziwy obraz tego, kim jesteśmy, kim jest nasz partner i jaką parą jesteśmy. Te pytania potrafią nas wybić z ugruntowanego przekonania

Dr Małgorzata Bulaszewska: Plotka nie ma płci – i mężczyźni, i kobiety plotkują o tym samym – o awansach, zdradach, pożyczaniu pieniędzy

„Jesteś do niczego”, „Nigdy nie myślisz”, „Nie potrafisz zapamiętać najprostszej rzeczy”. Jak odpowiadać na krytykę innych osób?

Kobieta przy liściach

Jak nie być zazdrosnym? Chorobliwa zazdrość a zdrada

Kobieta przegląda się w lustrze

„Lepiej ci bez okularów”, „Mogłabyś zrzucić kilka kilogramów”, „Jaka ładna dziewczynka”. Jak odpowiadać na niechciane komentarze odnośnie wyglądu?

Miłosne (nie)porozumienie stron, czyli 7 sposobów na udany związek

Najpopularniejsze

×