Przejdź do treści

Ktoś zerwał z tobą kontakt bez żadnego wyjaśnienia? To ghosting – okrutny trend, który coraz bardziej się umacnia

Ghosting - co to za trend? / pexels
Ghosting - co to za trend? / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„To zupełnie normalne czuć złość, smutek czy wstyd, gdy ktoś bez słowa nas opuszcza. Warto jednak pamiętać, że nie ponosimy w takiej sytuacji winy, jeśli zachowywaliśmy się fair” – pisze Milena Wojnarowska, autorka profilu @przystanekmindfulness na Instagramie. Taka sytuacja to ghosting. Co warto wiedzieć o tym trendzie?

Ghosting – czyli co?

Ghosting to praktyka nagłego zrywania kontaktu bez żadnego wyjaśnienia. Jak wyjaśnia psycholożka i coach Milena Wojnarowska, w takiej sytuacji „osoba, która znika, ignoruje wszelkie próby nawiązania kontaktu przez drugą stronę”.

„Zachowanie to dotyczy relacji przyjacielskich i romantycznych (najczęściej wczesne etapy relacji)” – dodaje ekspertka.

Dlaczego ludzie znikają?

Milena Wojnarowska w swoim poście na Instagramie wymienia kilka przyczyn ghostingu. Pierwszą z nich jest ciemna triada.

„Badanie Jonasona i współpracowników (2021) wskazuje, że istnieje związek między ghostingiem a ciemną triadą, czyli narcyzmem, psychopatią i makiawelizmem. Osoby te, w porównaniu do osób bez tych cech, częściej postrzegają ghosting w pozytywny sposób i traktują jak akceptowalny sposób kończenia relacji” – wyjaśnia psycholożka.

Kolejną przyczyną ghostingu jest wiara w przeznaczenie.

„Osoby, które wierzą, że ludzie są sobie pisani, w przeciwieństwie do tych, którzy traktują relację jako wspólny rozwój, częściej nagle znikają z relacji. Dzieje się to wtedy, gdy poczują, że partner nie jest ich drugą połówką. Wiara w 'drugą połówkę’ wiąże się z tym, że osoby takie mają przekonanie, że nad relacjami nie trzeba pracować, jeśli jest się z odpowiednią osobą” – pisze Milena Wojnarowska.

Istnieje też związek między unikowym stylem przywiązania i nagłym znikaniem z relacji.

„Osoby z tym stylem w relacjach romantycznych częściej też oczekują, że ich partner powinien być do nich idealnie dopasowany i ogólnie mają tendencję do kończenia relacji, gdy w związkach pojawiają się trudności” – dodaje psycholożka.

Przyczyną ghostingu może być również unikanie konfrontacji lub konfliktu i wygoda.

„Nagłe zniknięcie z relacji dla wielu osób może być zwyczajnie łatwiejszym rozwiązaniem niż przyjęcie trudnych emocji drugiej strony. Niektóre osoby mają też trudność w zakomunikowaniu swojego odejścia dlatego, że chcą oszczędzić drugiej osobie bólu związanego z byciem szczerym co do swoich zastrzeżeń” – tłumaczy autorka profilu @przystanekmindfulness.

Ważne są też kwestie bezpieczeństwa.

„Chodzi o bezpieczeństwo zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Jeśli osoba obawia się wybuchu złości, zemsty, werbalnego czy fizycznego ataku, znika bez słowa z troski o samą siebie. Dzieje się tak w szczególności w relacjach z osobami, które przekraczają granice” – dodaje ekspertka.

Jak sobie poradzić, gdy ktoś znika z naszego życia bez słowa?

Jak wyjaśnia Milena Wojnarowska, musimy pamiętać, że gdy ktoś znika, nie chodzi o nas (chyba, że przekroczyłyśmy granice).

„Osoba taka najpewniej zachowuje się tak samo we wszystkich relacjach. To, że ktoś nagle znika, nic nie mówi o twojej wartości.

Potraktuj to jako prezent. Osoba taka, odchodząc w ten sposób, pokazała ci, jak niewielkim szacunkiem cię darzy oraz dała pokaz swojego braku wrażliwości na potrzeby innych” – dodała ekspertka.

Trend ghostingu się umacnia

Autorka profilu @przystanekmindfulness dodaje, że trend ghostingu coraz bardziej się umacnia, zwłaszcza w randkowym świecie. „Tak łatwo, jak możemy nawiązać relacje, tak samo możemy ją zakończyć” – pisze. I wyjaśnia, że ghosting to okrutna praktyka również dlatego, że osoba, która tego doświadcza, nie ma pojęcia co się stało.

Przystanek Mindfulness

Przystanek Mindfullness to profil prowadzony przez Milenę Wojnarowską – psycholożkę i coacha. „Piszę o uważności, rozwoju, stresie, emocjach i pewności siebie. Organizuję kursy mindfulness i prowadzę sesje coachingowe” – tak sama siebie opisuje na Instagramie. W szczególności bliska jest jej terapia poznawczo-behawioralna oraz dialektyczno-behawioralna, praca z ciałem, filozofia stoicka i buddyjska.

Zaznacza, że jej misją jest rozpowszechnianie wiedzy na temat uważności w Polsce oraz pomoc osobom zmagającym się z odnalezieniem spokoju i równowagi. Profil na Instagramie Przystanek Mindfullness obserwuje ponad 42 tys. osób. Więcej informacji na stronie: przystanekmindfulness.pl.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: