Przejdź do treści

„Kiedy tylko zdjęła mi gips, powiedziała, że koniecznie trzeba tę nogę ogolić”. Kalista Aleksandrowicz o tym, że nawet lekarze powinni czasem zrobić „reality check”

Kobieta z nogą w gipsie
"Dopóki miałam nogę w gipsie, to można mi było wybaczyć te ohydne, niehigieniczne włosy, ale gips już zdjęty, koniec taryfy ulgowej. Idź się ogolić"/ Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?
8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce
Billie Eilish: straciłam fanów, bo ludzie boją się dużych piersi
Billie Eilish straciła fanów po tym, jak zmieniła wizerunek. „Ludzie boją się dużych cycków”
Festiwal filmowy tylko dla zaszczepionych
Polski festiwal filmowy tylko dla zaszczepionych. „Pragniemy zapewnić naszym uczestnikom bezpieczną i komfortową atmosferę”
Kobieta siedzi na łóżku z laptopem
Uważaj na fałszywy SMS o nałożonej kwarantannie. Mazowiecki sanepid ostrzega: nie klikajcie w podany link!

„4 tygodnie sikałam do kaczki, bo chodzenie o kulach jest za trudne i zbyt bolesne, żeby robić sobie zbędne wycieczki. Ale pierwsze, o czym pomyślała ortopedka, to że powinnam w końcu ogolić nogę. W końcu mogę spłacić mój dług wobec społeczeństwa i wyglądać 'estetycznie'” – w ten sposób opisuje swoją historię w mediach społecznościowych Kalista Aleksandrowicz, która po złamaniu spotkała się z mało profesjonalnymi (to mało powiedziane) komentarzami od specjalistów. „Ocenianie wyglądu ciał innych ludzi jest tak powszechne, tak wszechobecne, że czasem zapominamy o tym, że to zwykłe chamstwo” – podsumowuje w rozmowie z HelloZdrowie.

„Gdybyś schudła, to kości by się nie łamały”

Festiwal nieprzychylnych komentarzy dotyczących ciała trwa w najlepsze. Jest obecny nie tylko w przestrzeni publicznej, ale i w placówkach medycznych.

Na Ciałpozytywce, jednej z naszych ulubionych grup w mediach społecznościowych, ukazał się wpis Kalisty Aleksandrowicz, która podzieliła się swoim niemiłymi doświadczeniami, jakie spotkały ją w placówkach medycznych po złamaniu nogi. W trakcie udzielania jej pomoc ratownik medyczny pod płaszczykiem troski skrytykował jej wagę.

„Złamałam nogę. Dość paskudnie, bo w trzech miejscach. Ot, krzywo stanęłam, schodząc z progu, chrup, łup, i nagle muszę zmienić swoje życie na kilka miesięcy.

Pierwsze, co usłyszałam od ratownika medycznego, to że gdybym schudła tak z 40 kilo, to kości by mi się nie łamały. Powiedział, że złamałam nogę, bo jego zdaniem jestem otyła (nie jestem, mam nadwagę).

Jak taki komentarz miał mi pomóc w tamtym momencie, kiedy byłam na skraju przytomności z bólu, kiedy moja stopa była wykręcona w nienaturalną stronę i skupiałam się na tym, żeby nie zwymiotować?” – napisała.

Ola Dejewska

„Koniecznie trzeba tę nogę ogolić”

To jednak nie koniec stygmatyzacji, z jaką spotkała się autorka wpisu. Jak zaznacza, po spędzeniu miesiąca z nogą w gipsie, ortopedka zamiast skupić się na sprawności kończyny, stwierdziła, że pierwsze, co trzeba zrobić, to należy ją… ogolić.

W końcu mogę się umyć, podrapać. Ortopedka, kiedy tylko zdjęła mi gips, powiedziała, że koniecznie trzeba tę nogę ogolić. Kiedy wypisywała mi skierowanie na zdjęcie RTG powtórzyła to jeszcze raz: proszę dzisiaj te nogę odmoczyć i ogolić.

Ortopedka powinna wiedzieć najlepiej, że nie mogę chodzić, nie mogę stać. 4 tygodnie sikałam do kaczki, bo chodzenie o kulach jest za trudne i zbyt bolesne, żeby robić sobie zbędne wycieczki. Ale pierwsze, o czym pomyślała, to że powinnam w końcu ogolić nogę.

W końcu mogę spłacić mój dług wobec społeczeństwa i wyglądać 'estetycznie'. Dopóki miałam nogę w gipsie, to można mi było wybaczyć te ohydne, niehigieniczne włosy, ale gips już zdjęty, koniec taryfy ulgowej. Idź się ogolić, bo patrzeć na to nie można” – dodała.

Choć w przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej głosów normalizujących kobiece owłosienie, jego społeczna akceptacja bywa wciąż kłopotliwa. Reklamy, tabloidy i filmy pornograficzne doprowadziły do traktowania gładkiego, ogolonego kobiecego ciała jako jedynego słusznego. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze to szanować się nawzajem. Z włosami czy bez, niech każdy wygląda tak, jak chce.

„I o to chodzi w tym całym body positive. Często czytam komentarze, że przesadzamy, że się czepiamy szczegółów, że każdy ma prawo do własnego zdania, a w ogóle to co to za problem z tymi włosami, kto to zwraca uwagę, no czepialstwo po prostu i szukanie problemów na siłę.

Nikomu nie życzę na własnej skórze doświadczyć, że to nie jest czepianie się na siłę. Po prostu uwierzcie na słowo” – podsumowała.

Wpis Kalisty Aleksandrowicz/ fot. printscreen z facebookowej grupy Ciałopozytywka

Kobiety dzielą się historiami

Wpis spotkał się z szeroką reakcją. Kobiety w komentarzach zaczęły dzielić się własnymi historiami, opisując sytuacje, kiedy od specjalistów usłyszały w swoim kierunku krytykę dotyczącą tego, jak wyglądają.

„Ja zostałam ofuknięta przez pielęgniarkę przed operacją (nagłą, z dnia na dzień), że nie ogoliłam podbrzusza i góry łonowych”.

Będąc dzieckiem, usłyszałam, że mogę zrobić laserowe usuwanie blizny, bo moja ręka będzie oszpecona i dziewczynki chcą ładnie wyglądać. No tak, bo wtedy myślałam tylko o tym, jak pozbyć się blizny, a nie o tym, żeby moja ręka była sprawna. I jako dziewczynka już wiedziałam, że blizny są złe i brzydkie”.

„5 operacji na kolano, w tym jeden przeszczep wiązadła. Od pierwszej operacji problem z nadwagą, ponieważ ruch zerowy. Jak tylko ogarnęłam się po jednej operacji, tak szykowałam się na kolejną. Koniec końców za każdym razem przy obchodzie w szpitalu słuchałam, że to wina mojej wagi”.

„Byłam w 7. miesiącu ciąży. Po rozebraniu się na fotelu od lekarza usłyszałam, że mam przystopować z jedzeniem, bo się roztyłam, jak spojrzał na rozstępy. Po moim tłumaczeniu, że mam tylko 3 kilo więcej, stwierdził, że to niemożliwe”.

„Ostatnio poszłam do lekarza rodzinnego zgłosić, że mam skoki ciśnienia, suche łokcie, włosy mi lecą i mam huśtawki nastrojów, i to może tarczyca. Lekarz stwierdził, że po prostu muszę schudnąć, bo jestem za gruba i organizm tak reaguje”.

– czytamy w komentarzach.

„Powinniśmy piętnować takie zachowania”

Aleksandrowicz nie kryje swojego oburzenia i apeluje, by piętnować podobne zachowania.

Ocenianie wyglądu ciał innych ludzi jest tak powszechne, tak wszechobecne, że czasem zapominamy o tym, że to zwykłe chamstwo. Bo jak inaczej nazwać nieproszone komentarze tego typu?

Każdy człowiek uważa siebie za kulturalnego. Każdy rozumie, że pewnych rzeczy się nie mówi. Niestety niektórzy powinni zrobić „reality check”. Powinniśmy piętnować takie zachowania, i głośno mówić, że takie komentarze nie są w porządku – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie.

Nie zapominajmy też, że niekonstruktywna krytyka nie zmobilizuje nikogo do działania, a jedynie może pogłębić problemy, z którymi dana osoba się boryka. Zawstydzanie i upokarzanie innych prowadzi jedynie do społecznego wykluczenia i z pewnością nie powinno mieć miejsca w gabinetach specjalistów.

– Niestety lekarzowi trudno się postawić. W końcu to dla nas autorytet, osoba na pozycji władzy, przed którą czujemy duży szacunek. Dlatego nikt nic nie mówi i błędne koło trwa.

Marzy mi się, żeby lekarze mieli lepsze wykształcenie z zakresu psychologii. Jeśli ktoś pracuje z pacjentem, to nie wystarczy tylko, by znał anatomię. Człowiek to nie tylko worek mięsa, a leczenie to nie tylko składanie do kupy kości i tkanek. Lekarze powinni rozumieć, jaki wpływ na pacjenta ma ich zachowanie i ich słowa – podsumowuje.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta

Marianna Gierszewska: Wystarczy kar i sankcji. Nienawidząc swojego ciała, nie da się bowiem ukochać ciała swojej matki

Mary Spolsky /fot. Piotr Porębski, Kayax

Mery Spolsky: Nadszedł ciężki czas dla dziewczyn, więc muszą trzymać się razem

Ola Dejewska

Ola Dejewska: Ciałopozytywność nie mówi, że musisz być taka, jaką cię Pan Bóg stworzył. Mówi: szanuj ciało

Dwie kobiety

„Przytycie i grube ciało to nie inwektywa. To po prostu wygląd ciała” – apeluje Maja Staśko

56-letnia modelka Paulina Porizkova pozuje nago na okładce magazynu. "Celebrowanie piękna w różnym wieku to wciąż coś, o co musimy zawalczyć”

56-letnia Paulina Porizkova pozuje nago na okładce magazynu. „Celebrowanie piękna w różnym wieku to wciąż coś, o co musimy zawalczyć”

Adam Chowański / Archiwum prywatne

“Nadchodzi rewolucja w myśleniu o ciele i modzie. Tradycyjne media i marki modowe jeszcze nie dogoniły generacji Z” – mówi Adam Chowański.

Występ Ewy Farny poruszył swoim ważnym przesłaniem. Piosenkarka przedstawiła 3 kobiety i ich historie

Występ Ewy Farnej z ważnym przesłaniem. Piosenkarka przedstawiła trzy kobiety i ich historie

Justyna Lis/ Archiwum prywatne

Justyna Lis: Nie byłam kozakiem samoakceptacji

Ulrikke Skotte-Lund nago w "Vogue Scandinavia"

„Moje ciało jest niesamowite, podobnie jak twoje”. Ulrikke Skotte-Lund zapozowała nago dla pierwszego numeru „Vogue Scandinavia”

Beyoncé zdradza, jak sukces odbił się na jej zdrowiu psychicznym

Beyoncé zdradza, jak sukces odbił się na jej zdrowiu psychicznym. „Show biznes zabiera twoją duszę, a później wypluwa”

Współtwórczyni szczepionki przeciw COVID-19 wyróżniona. Sarah Gilbert stała się wzorem lalki Barbie

Współtwórczyni szczepionki przeciw COVID-19 wyróżniona. Sarah Gilbert stała się wzorem lalki Barbie

Patricia Kazadi ofiarą body shamingu

Patricia Kazadi ofiarą body shamingu. „Nie chciało mi się żyć. I taką próbę podjęłam”

Dominika Gwit

Dominika Gwit-Dunaszewska: w związku z tym, że jestem gruba, mam się zamknąć w domu?

Kobieta

„Uwolniłam się od uzależniania szczęścia od wyglądu. Ta wolność w głowie jest warta każdej ceny” – pisze dietetyczka Magda Hajkiewicz-Mielniczuk

Norweskie piłkarki ręczne powiedziały "dość" graniu w bikini i założyły krótkie spodenki. Federacja ukarała je grzywną

Norweskie piłkarki ręczne powiedziały „dość” graniu w bikini i założyły krótkie spodenki. Federacja ukarała je grzywną

Camila Cabello odpowiada na krytyczne komentarze nt. wystającego brzuszka

„Bycie w stanie wojny ze swoim ciałem nie jest już modne”. Camila Cabello odpowiada na krytyczne komentarze nt. wystającego brzucha

Transpłciowa kobieta została Miss Nevady. Teraz powalczy o tytuł najpiękniejszej Amerykanki

Transpłciowa modelka została Miss Nevady. „Moja wygrana jest naszą wygraną. Właśnie napisaliśmy historię”

Monika Mrozowska o samoakceptacji

Monika Mrozowska: Kiedy zamiast „dopie***lać” sobie i innym, zaczniemy o siebie dbać? Dbać fizycznie i emocjonalnie

Są dwie rzeczy, których potrzebujesz, by wyjść na plażę. Pierwszą jest ciało, drugą bikini. I już, gotowe!

„Załóż to cholerne bikini. I jedyne, o czym myśl to to, że właśnie przezwyciężyłaś wstyd”. Przekonuje trenerka Marta Stoberska

Magdalena Koleśnik / Sweat/ Gutek Film

Magdalena Koleśnik: Chodzi o to, aby budować swoje plemię, rodzinę z wyboru

"Noszenie stanika to wybór, a nie obowiązek" - podkreśla edukatorka antydyskryminacyjna Anna Wiatrowska

„Noszenie stanika to wybór, a nie obowiązek” – podkreśla edukatorka antydyskryminacyjna Anna Wiatrowska

Magda Lamparska

Magdalena Lamparska: Wstydziłam się tego, jak wyglądam. Wchodziłam na plan i słyszałam: znowu utyła

„Dajemy wbijać się w kompleksy i niskie poczucie własnej wartości przez osoby obce, zamiast spojrzeć w lustro i powiedzieć głośno: jestem piękna!” – mówi dr n. med. Katarzyna Skórzewska

Agnieszka Kaczorowska-Pela skrytykowała „modę na brzydotę”. Jej post nie spodobał się aktywistkom

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

5 ćwiczeń, które zredukują stres

Ćwiczenia na odstresowanie. Zobacz 5 ćwiczeń od trenerki fitness

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?