Przejdź do treści

Kaya Szulczewska o tym, co przeżyła w komunikacji miejskiej: lęk przed molestowaniem już nigdy mnie nie opuści

Kaya Szulczewska o tym, co przeżyła w komunikacji miejskiej: lęk przed molestowaniem już nigdy mnie nie opuści
Kaya Szulczewska o tym, co przeżyła w komunikacji miejskiej: lęk przed molestowaniem już nigdy mnie nie opuści / GettyImages, Maskot
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Gwyneth Paltrow: „Akceptuję swoje ciało i odpuszczam sobie potrzebę bycia idealną”
Albo czołganie się, albo pielucha. Pasażerka opublikowała uwłaczające nagranie z samolotu
„Jaki ten strój jest wyzywający! Chodzisz do pracy, a nie na randkę”. Pielęgniarka, wyśmiewana za wygląd swojego uniformu, odpowiada
45 mln euro na zdrowie seksualne i reprodukcyjne kobiet z całego świata. „Jest to zasadnicza część naszej globalnej polityki zdrowotnej”
„Śmierdzisz”, „masz coś między nogami”, „okres jest obrzydliwy”. Okresowa Koalicja podkreśla: „Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane”

9 na 10 kobiet może doświadczać molestowania w komunikacji miejskiej. Jedną z takich osób była Kaya Szulczewska, która opowiedziała swoją historię. „Szacuję w głowie czy w ogóle uda mi się wejść do autobusu, kiedy nagle czuję dotyk. Dotyk, który kojarzył mi się do tej pory tylko z moim mężem. Dłoń dotyka pośladka, a następnie schodzi poniżej, sięgając mojego krocza” – pisze na swoim profilu na Instagramie.

Molestowanie w komunikacji miejskiej. Historia prawdziwa

„Jest rok 2015, późna wiosna, godzina 8 rano. Jadę do pracy, ubrana w dżinsy i t-shirt, wyglądam jak na zdjęciu. Mam zły dzień” – tak Kaya Szulczewska zaczyna swoją „pamiętną” historię z autobusu,  o której wolałaby zapomnieć.

Pisze, że na przystanku był niewiarygodny tłok. Tak duży, że założyła, że ciężko będzie wszystkim zmieścić się do autobusu.

Szacuję w głowie, czy w ogóle uda mi się wejść w autobusu, kiedy nagle czuję dotyk. Dotyk, który kojarzył mi się do tej pory tylko z moim mężem. Dłoń dotyka pośladka, a następnie schodzi poniżej, sięgając mojego krocza” – opowiada Szulczewska.

Dłoń należała do barczystego mężczyzny, z częściowo siwiejącymi włosami, „o czerwonej, szorstkiej, wysmaganej życiem twarzy, wskazującej na nadużywanie alkoholu i życie pełne ciężkiej, prawdopodobnie fizycznej pracy”.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Molestowanie seksualne / Katarzyna Koczułap / Instagram

Ludzie odwracają wzrok

Reakcja aktywistki na to zdarzenie była szybka i instynktowna. Wzięła zamach i wymierzyła potężnego „plaskacza”, po którym, jak pisze, dobre 20 minut bolała ją dłoń. Mężczyzna zaczął ją wyzywać, a ona w odpowiedzi na to krzyczała, że ją molestował. A co na to ludzie na przystanku?

„Tłumek się rozluźnia. Ludzie pochylają wzrok. Nikt nie reaguje. Wchodzę do autobusu, mężczyzna znika z pola widzenia. Serce łomocze mi w piersiach, trzęsę się. Ludzie patrzą się na mnie, ale nikt nic nie mówi. Od tej pory będę bać się godzin szczytu i tłoku, a wsiadając do komunikacji miejskiej zawsze będę pilnować 'tyłów’. Lęk przed molestowaniem już nigdy mnie nie opuści”  – podkreśla Kaya Szulczewska.

Jej przypadek wcale nie jest odosobniony. Jak podkreśla aktywistka, 9 na 10 kobiet może doświadczać molestowania w komunikacji miejskiej. To dane, na które powołuje się C. Criado Perez w książce „Niewidzialne Kobiety”.

„Dla wielu kobiet droga między domem a pracą to najbardziej niebezpieczny czas. To, jak projektuje się komunikację, ma wpływ na miliony kobiet na świecie. Nie jesteśmy niewidzialne, nasze problemy są realne” – zaznacza Szulczewska.

istockphoto.com

„Miałam 16 lat, wychodziłam z metra…”

Post, który zamieściła na swoim profilu na Instagramie Kaya Szulczewska, zadziałał jak efekt domina. Mnóstwo dziewczyn także odważyło się opowiedzieć swoją historię. A każdy następny komentarz motywował kolejne ofiary molestowania w komunikacji miejskiej do tego, żeby zabrać głos.

„Nigdy tego nie zapomnę. Mój paniczny krzyk i ludzie w autobusie, którzy ewidentnie to we mnie widzieli problem, a nie w tym, że przed chwilą byłam molestowana” – pisze jedna z obserwatorek aktywistki.

Inna pisze, że miała 16 lat, gdy doświadczyła molestowania w komunikacji miejskiej. Zapomniała o tym na długo i już do tego nie wracała. Ale podkreśla, że już nigdy więcej nie czuła się bezpieczna w przestrzeni publicznej.

„Wyszłam z metra i przechodziłam przez patelnię w Warszawie. Tłum, dużo ludzi. Nagle czuję, że ktoś mnie złapał za tyłek, zamurowało mnie. Odwróciłam się – ten mężczyzna też się odwrócił i uśmiechnął do mnie, a potem znikł w tłumie” – opowiada.

Kolejna pisze, że gdy była w liceum w autobusie mężczyzna położył rękę na jej udzie i z uśmiechem na twarzy powiedział, że „sprawdza, czy grzeje”. Sparaliżowało ją.

Takich historii jest mnóstwo, a każda kolejna jest bardziej przerażająca od poprzedniej. Dziewczyny! Wiemy, że to bardzo trudne doświadczenia, ale nie trzymajcie ich w środku, nie tłumcie emocji z nimi związanymi. Jeśli nie będziemy mówić o tym, że molestowanie w komunikacji miejskiej to realne zjawisko, to w społeczeństwie ten problem nie będzie istniał. Za każdym wyznaniem dziewczyny, która ma odwagę o tym mówić, zwiększa się szansa na to, że następnym razem choć jedna osoba nie odwróci wzroku w autobusie czy na przystanku.

Kaya Szulczewska

Kaya Szulczewska jest założycielką Ciałopozytywu – najpopularniejszego profilu na Instagramie o ciałopozytywności w Polsce. Aktywistka regularnie publikuje na nim zdjęcia, które pokazują ciała niemieszczące się w kanonie, historie dotyczące ich akceptacji, a także edukacyjne treści wokół tematu kobiecego ciała. Równolegle prowadzi profil @kayaszu, który obserwuje ponad 42,7 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Kaya Szulczewska (@kayaszu)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

"Wymiotowałam krwią, a on spojrzał na mnie i powiedział, że nie jestem wystarczająco chora". Demi Lovato szczerze o pracy jako nastolatka / gettyimages

„Wymiotowałam krwią, a on spojrzał na mnie i powiedział, że nie jestem wystarczająco chora”. Demi Lovato szczerze o pracy w Disneyu

Sean Bean

Sean Bean kwestionuje pracę koordynatorów intymności. „Doświadczenie bardzo hamujące”

Przemysław Czarnek

Kontrowersyjne treści w podręczniku do nowego przedmiotu HiT. „Mamy do czynienia z seksualizacją zamiast edukacji seksualnej”

Nowe zarzuty dla Harveya Weinsteina. Jego pobyt w więzieniu może się wydłużyć

Nowe zarzuty dla Harveya Weinsteina. Jego pobyt w więzieniu może się wydłużyć

Cztery zarzuty o napaść na tle seksualnym. Czy to koniec Kevina Spaceya?

Zamiast bezpiecznego schronienia, otrzymały propozycje seksualne. „Ukrainki muszą być ostrożne”

Kierowczynie radzą sobie świetnie

Taksówka tylko „Dla niej”. Nowa usługa jednej z sieci taksówkowych – pasażerkę do celu zawiezie kobieta

W GROM-ie spędziła 18 lat. „Jest kilka powodów, dla których kobiety, mimo mobbingu, nie rezygnują ze służby” – mówi Katarzyna Kozłowska, prezeska Fundacji #SayStop

Kobieta

Indie. 16-latka została zgwałcona przez 400 mężczyzn. „To najbardziej tragiczny przypadek w historii”

Kirk Douglas

Kirk Douglas napastował seksualnie sławną aktorkę? „Była rozczochrana i bardzo zdenerwowana” – pisze siostra ofiary

Salma Hayek

Salma Hayek o współpracy z Harveyem Weinsteinem. „Krzyczał na mnie: Nie zatrudniłem cię po to, żebyś była brzydka” – wspomina

Mężczyzna stoi przed lustrem

„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?”. Kampania „Nie bądź tym facetem” pokazuje, że seksistowskie żarty to nie podryw a przemoc!

Studentki i studenci

„Winny jest sprawca, nie spódnica, nie bluzka, nie alkohol, nie ofiara”. Magdalena Jutrzenka komentuje kontrowersyjne zalecenia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

„Powiedział, że postawi mi szóstkę na koniec roku, jeśli dam mu buziaka”. Molestowanie w szkołach i na uczelniach to realny problem – podkreśla Martyna Kaczmarek

„Powiedział, że postawi mi szóstkę na koniec roku, jeśli dam mu buziaka”. Molestowanie w szkołach i na uczelniach to realny problem – podkreśla Martyna Kaczmarek

Była premier Danii Helle Thorning-Schmidt oskarża eksprezydenta Francji o molestowanie. "To było jakieś totalne szaleństwo!"

Była premier Danii Helle Thorning-Schmidt oskarża eksprezydenta Francji o molestowanie. „To było jakieś totalne szaleństwo!”

Emily Ratajkowski wyznała, że była molestowana na planie teledysku. "Nagle poczułam chłód i dotyk nieznajomych dłoni"

Emily Ratajkowski wyznała, że była molestowana na planie teledysku. „Nagle poczułam chłód i dotyk nieznajomych dłoni”

Kelly skazany. Chodzi m.in. o handel kobietami w celach seksualnych i wykorzystywanie nieletnich

R. Kelly skazany za handel kobietami w celach seksualnych i wykorzystywanie nieletnich

Alanis Morissette wyznała, że jako nastolatka była wielokrotnie gwałcona

Agnieszka Bradt /fot. archiwum prywatne

„Żołnierki opowiadały o molestowaniu, napaściach i gwałtach”. Agnieszka pomagała ofiarom przemocy seksualnej w amerykańskich Siłach Powietrznych

„Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slutshamingu” już niedługo w księgarniach. Hello Zdrowie patronem medialnym książki

Helen Mirren: Mężczyźni robią to, ponieważ młode dziewczyny są bezbronne. Chodzi o władzę i kontrolę

Julia Kamińska

Julia Kamińska: Gdy byłam młodsza, doświadczyłam molestowania. Wtedy nie zdawałam sobie z tego sprawy

"Nigdy nic mi się nie stało, ale to dlatego, że na miasto wychodziłam w butach na płaskiej podeszwie?". Psycholożka i seksuolożka tłumaczy, dlaczego skupianie się na ofierze, a nie sprawcy, to ślepa uliczka

„Nigdy nic mi się nie stało, ale nie dlatego, że na miasto wychodziłam w butach na płaskiej podeszwie”. Psycholożka tłumaczy, dlaczego skupianie się w profilaktyce przemocy na ofierze to ślepa uliczka

Masaż medyczny to nie masaż erotyczny!

„Masaż medyczny to nie masaż erotyczny!”. Przedstawicielki zawodów medycznych mówią STOP

Najpopularniejsze

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Odczuwasz lęk i niepokój, choć nic złego się nie dzieje? Sprawdź, co może ci dolegać

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Przysiady bułgarskie – ćwiczenie na zgrabne uda i pośladki/Pexels

Przysiady bułgarskie – ćwiczenie na zgrabne uda i pośladki

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

×