Przejdź do treści

Kaya Szulczewska o tym, co przeżyła w komunikacji miejskiej: lęk przed molestowaniem już nigdy mnie nie opuści

Kaya Szulczewska o tym, co przeżyła w komunikacji miejskiej: lęk przed molestowaniem już nigdy mnie nie opuści
Kaya Szulczewska o tym, co przeżyła w komunikacji miejskiej: lęk przed molestowaniem już nigdy mnie nie opuści / GettyImages, Maskot
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Matka z córką
Jak wyglądają skutki wychowywania dziewczynek w duchu „grzeczności”? Wyjaśnia Magda Korczyńska
Aranda de Duero
Hiszpańskie miasto obwieszcza, że jest pierwszym, które pokonało pandemię COVID-19
Kobieta wyciera szklankę ścierką
Mama Chemik: bakterie, grzyby i wirusy kolonizują nasze gąbki w zastraszającym tempie, a my często nie jesteśmy tego nawet świadomi
pielęgniarka
Co zobaczysz, gdy wpiszesz słowo ‘pielęgniarka” w wyszukiwarkę grafiki Google? „Szału nie ma. Zaproszenie do burdelu” – kwituje Mateusz Sieradzan
szcześliwa dziewczyna w pandemii
Ludzie szczęśliwi chętniej stosują się do obostrzeń – wynika z analizy zachowań społecznych w pandemii

9 na 10 kobiet może doświadczać molestowania w komunikacji miejskiej. Jedną z takich osób była Kaya Szulczewska, która opowiedziała swoją historię. „Szacuję w głowie czy w ogóle uda mi się wejść do autobusu, kiedy nagle czuję dotyk. Dotyk, który kojarzył mi się do tej pory tylko z moim mężem. Dłoń dotyka pośladka, a następnie schodzi poniżej, sięgając mojego krocza” – pisze na swoim profilu na Instagramie.

Molestowanie w komunikacji miejskiej. Historia prawdziwa

„Jest rok 2015, późna wiosna, godzina 8 rano. Jadę do pracy, ubrana w dżinsy i t-shirt, wyglądam jak na zdjęciu. Mam zły dzień” – tak Kaya Szulczewska zaczyna swoją „pamiętną” historię z autobusu,  o której wolałaby zapomnieć.

Pisze, że na przystanku był niewiarygodny tłok. Tak duży, że założyła, że ciężko będzie wszystkim zmieścić się do autobusu.

Szacuję w głowie, czy w ogóle uda mi się wejść w autobusu, kiedy nagle czuję dotyk. Dotyk, który kojarzył mi się do tej pory tylko z moim mężem. Dłoń dotyka pośladka, a następnie schodzi poniżej, sięgając mojego krocza” – opowiada Szulczewska.

Dłoń należała do barczystego mężczyzny, z częściowo siwiejącymi włosami, „o czerwonej, szorstkiej, wysmaganej życiem twarzy, wskazującej na nadużywanie alkoholu i życie pełne ciężkiej, prawdopodobnie fizycznej pracy”.

Molestowanie seksualne / Katarzyna Koczułap / Instagram

Ludzie odwracają wzrok

Reakcja aktywistki na to zdarzenie była szybka i instynktowna. Wzięła zamach i wymierzyła potężnego „plaskacza”, po którym, jak pisze, dobre 20 minut bolała ją dłoń. Mężczyzna zaczął ją wyzywać, a ona w odpowiedzi na to krzyczała, że ją molestował. A co na to ludzie na przystanku?

„Tłumek się rozluźnia. Ludzie pochylają wzrok. Nikt nie reaguje. Wchodzę do autobusu, mężczyzna znika z pola widzenia. Serce łomocze mi w piersiach, trzęsę się. Ludzie patrzą się na mnie, ale nikt nic nie mówi. Od tej pory będę bać się godzin szczytu i tłoku, a wsiadając do komunikacji miejskiej zawsze będę pilnować ‚tyłów’. Lęk przed molestowaniem już nigdy mnie nie opuści”  – podkreśla Kaya Szulczewska.

Jej przypadek wcale nie jest odosobniony. Jak podkreśla aktywistka, 9 na 10 kobiet może doświadczać molestowania w komunikacji miejskiej. To dane, na które powołuje się C. Criado Perez w książce „Niewidzialne Kobiety”.

„Dla wielu kobiet droga między domem a pracą to najbardziej niebezpieczny czas. To, jak projektuje się komunikację, ma wpływ na miliony kobiet na świecie. Nie jesteśmy niewidzialne, nasze problemy są realne” – zaznacza Szulczewska.

istockphoto.com

„Miałam 16 lat, wychodziłam z metra…”

Post, który zamieściła na swoim profilu na Instagramie Kaya Szulczewska, zadziałał jak efekt domina. Mnóstwo dziewczyn także odważyło się opowiedzieć swoją historię. A każdy następny komentarz motywował kolejne ofiary molestowania w komunikacji miejskiej do tego, żeby zabrać głos.

„Nigdy tego nie zapomnę. Mój paniczny krzyk i ludzie w autobusie, którzy ewidentnie to we mnie widzieli problem, a nie w tym, że przed chwilą byłam molestowana” – pisze jedna z obserwatorek aktywistki.

Inna pisze, że miała 16 lat, gdy doświadczyła molestowania w komunikacji miejskiej. Zapomniała o tym na długo i już do tego nie wracała. Ale podkreśla, że już nigdy więcej nie czuła się bezpieczna w przestrzeni publicznej.

„Wyszłam z metra i przechodziłam przez patelnię w Warszawie. Tłum, dużo ludzi. Nagle czuję, że ktoś mnie złapał za tyłek, zamurowało mnie. Odwróciłam się – ten mężczyzna też się odwrócił i uśmiechnął do mnie, a potem znikł w tłumie” – opowiada.

Kolejna pisze, że gdy była w liceum w autobusie mężczyzna położył rękę na jej udzie i z uśmiechem na twarzy powiedział, że „sprawdza, czy grzeje”. Sparaliżowało ją.

Takich historii jest mnóstwo, a każda kolejna jest bardziej przerażająca od poprzedniej. Dziewczyny! Wiemy, że to bardzo trudne doświadczenia, ale nie trzymajcie ich w środku, nie tłumcie emocji z nimi związanymi. Jeśli nie będziemy mówić o tym, że molestowanie w komunikacji miejskiej to realne zjawisko, to w społeczeństwie ten problem nie będzie istniał. Za każdym wyznaniem dziewczyny, która ma odwagę o tym mówić, zwiększa się szansa na to, że następnym razem choć jedna osoba nie odwróci wzroku w autobusie czy na przystanku.

Kaya Szulczewska

Kaya Szulczewska jest założycielką Ciałopozytywu – najpopularniejszego profilu na Instagramie o ciałopozytywności w Polsce. Aktywistka regularnie publikuje na nim zdjęcia, które pokazują ciała niemieszczące się w kanonie, historie dotyczące ich akceptacji, a także edukacyjne treści wokół tematu kobiecego ciała. Równolegle prowadzi profil @kayaszu, który obserwuje ponad 42,7 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Kaya Szulczewska (@kayaszu)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobiety budzą się ze snu, czyli trzy lata ruchu #MeToo na świecie

Magdalena Jutrzenka: Chciałabym żyć w świecie, gdzie nie muszę się martwić, że urodzę córeczkę i z tego tytułu będzie już miała trudniej w życiu / Unsplash

Magdalena Jutrzenka: chciałabym żyć w świecie, gdzie nie muszę się martwić, że urodzę córeczkę i z tego tytułu będzie już miała trudniej w życiu

Końskie zaloty to też molestowanie. „Strzelanie z biustonoszy, dotykanie piersi i poślaków, ciągnięcie za włosy – to wszystko okazuje się normą, a nie powinno nią być”

Końskie zaloty to też molestowanie. „Strzelanie z biustonoszy, dotykanie piersi i pośladków, ciągnięcie za włosy – to wszystko jest normą, a nie powinno nią być”

Maja Staśko: „żart” to nie jest wytłumaczenie seksistowskich zachowań

Maja Staśko: „Żart” to nie jest wytłumaczenie seksistowskich zachowań. Dotknięcie piersi bez zgody to zawsze molestowanie

Emily Ratajkowski oskarża fotografa Jonathana Ledera o molestowanie seksualne

„Nagle jego palce znalazły się we mnie”. Emily Ratajkowski wyznaje, że została wykorzystana seksualnie

Blogerka „Łysa Mówi” o Syndromie Dziecka Maltretowanego: „Miałam w życiu taką sytuację, że mając niewiele ponad 18 lat, zsikałam się w majtki na widok paska do spodni”

Maja Staśko: kiedy wrzucam zdjęcia z odkrytym ciałem lub w seksualnych pozach, nie uprzedmiotawiam się

„Nasz kawałek pośladka na widoku nikogo nie krzywdzi. Wasze zdjęcia tak” – pisze Maja Staśko. To odpowiedź na nową akcję mężczyzn w sieci

Były molestowane jako małe dziewczynki. Dziś zabrały głos i opowiedziały o swoim piekle

„Na pierwszy plan wybija się ogromny żal do matek i innych najbliższych. W wielu wypadkach wiedzieli, co się dzieje, ale nic nie robili” – mówią autorki książki „Molestowane. Historie bezbronnych”

Salma Hayek: słyszałam od reżyserów: "mów durniej i szybciej!"

Salma Hayek: słyszałam od reżyserów: „mów durniej i szybciej!”

Harvey Weinstein został skazany na 23 lata więzienia za gwałt i napaść seksualną. To ważny moment dla ruchu #MeToo

Pokaz mody #ForgetMeNot

Niezwykły pokaz mody. Modelkami były osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej

Harvey Weinstein przed sądem w Nowym Jorku

Harvey Weinstein został uznany za winnego napaści seksualnej. Dla wielu kobiet wyrok jest rozczarowujący

„Jeśli przełożony zaczyna lizać po twarzy swoją pracownicę, a ona się temu sprzeciwia, to jest najsłuszniejsza reakcja” – mówi o krakowskim #metoo Joanna Grzymała-Moszczyńska

Molestowanie seksualne / Katarzyna Koczułap / Instagram

„Sama chciałaś”, „Brałbym”, „Spoko cycki”, „Niezła dupa” – te zdania każda z nas słyszała przynajmniej raz. To molestowanie seksualne

CPK / Centrum Praw Kobiet

„Sąd nie da mi rozwodu, bo współżycie między mną a moim mężem nie ustało. No bo nie ustało. Mąż gwałci mnie co noc”. Zobacz poruszający spot Centrum Praw Kobiet

Studentka robiąca notatki

Niemal co druga polska studentka była molestowana seksualnie

kobieta siedzi w metrze obok siedzenia w kształcie mężczyzny z widocznym penisem

Penis na siedzeniu w wagonie metra. Niech mężczyźni poczują to, czego doświadczają molestowane kobiety

kobieta na imprezie

Sukienka, która liczy niechciany dotyk. Wyniki są szokujące

Szokujący podręcznik do edukacji seksualnej, czyli czego uczą się dzieci w podstawówkach

Dagmara Seliga

Dagmara Seliga: Syndrom oszusta częściej dotyka kobiety. Żyją w ciągłym lęku

„Medic’s Funk” – Chór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

„Medic’s Funk” – Chór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podbija internet parodią przeboju Bruno Marsa i Marka Ronsona

Darmowe podpaski w szkołach w Nowej Zelandii. "Młode kobiety nie powinny mieć luk w swojej edukacji z powodu czegoś, co będzie normalną częścią ich dojrzałego życia”

Darmowe podpaski w szkołach w Nowej Zelandii. „Młode kobiety nie powinny mieć luk w edukacji z powodu czegoś, co będzie normalną częścią ich dojrzałego życia”

Kobieta śmieje się

Kilka prostych rad, które sprawią, że moc pozostanie z wami przez cały dzień

Najpopularniejsze

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Dlaczego związki, które miały trwać całe życie, tak często się rozpadają?

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem