Joga na stres. Ćwiczenia relaksujące, dzięki którym odprężysz ciało i duszę
Joga jest doskonałym sposobem na zrównoważenie napięć zarówno fizycznych, umysłowych, jak i emocjonalnych. Odpręża i likwiduje stres. Uczy opanowania, kontroli nad ciałem i jest całkowitym przeciwieństwem obecnego tempa życia. To stąd jej popularność, choć tradycja sięga tysięcy lat. Poznaj asany, które cię wyciszą i będą lekiem na skołatane nerwy.
Joga na uspokojenie
W odróżnieniu od standardowych zajęć fitness, które charakteryzują się dużą intensywnością i szybkim tempem, joga jest inna. To zajęcia, które trwają dłużej, ale jednocześnie tempo jest tam bardzo spokojne. Oczywiście istnieją też dynamiczniejsze rodzaje jogi, ale nadal największą popularnością cieszy się klasyczna joga, podczas której twoje ciało musi pracować w harmonii z oddechem.
Już samo tempo zajęć sprawia, że się wyciszasz. Automatycznie przechodzisz z trybu pośpiechu i działania w stan spoczynku i relaksu. Relaksująca muzyka również zachęca do tego, aby powiedzieć umysłowi „stop” i dać mu chwilę wytchnienia. Poza tym w jodze niezwykle ważny jest oddech. Każda z asan (pozycji) ma jasno określone, kiedy należy wziąć wdech, a kiedy wydech. Kiedy powinien odbywać się on nosem, a kiedy ustami.
Joga działa też na układ nerwowy i redukuje wystąpienie takich reakcji jak „walcz” czy „uciekaj”. Poza tym joga wymaga cierpliwości, której zapewne i tobie często brakuje na co dzień – zwłaszcza żyjąc w mieście, w którym wszystko jest dostępne od ręki, w którym wszystko możesz załatwić od razu.
Bycie w ciągłym pośpiechu, napięciu sprawia, że w organizmie wytwarzają się hormony stresu: adrenalina i kortyzol. Ich wysoki poziom może przyczyniać się do rozwoju nerwicy, rozwoju chorób układu krążeniowo-oddechowego czy po prostu życia w wiecznym stresie. Praktyka jogi jest zaś całkowitym przeciwieństwem codziennego pośpiechu. To wytrwałość, trwanie w bezruchu, odpuszczanie. W połączeniu z oddechem, którym jest naturalnym sposobem na masaż dla narządów wewnętrznych, działają leczniczo na psychikę. I tym właśnie jest joga relaksacyjna.
Dla kogo jest joga?
Joga jest dla każdego. Nie są ważne płeć, wiek czy doświadczenie zawodowe. W jodze najważniejsze jest połączenie twojego umysłu z twoim ciałem. To rytmiczne poruszanie się kontrolowane przez twój oddech. Wiele badań naukowych dowiodło, że przynosi ona korzyści w wielu aspektach. Dlatego w klubach, jak i w internecie, znajdziesz takie zajęcia jogi jak:
- joga na stres,
- joga na depresję,
- joga na uspokojenie.
Każda z nich to odpowiednie połączenie asan. Ale w każdej z nich ważniejsze jest to, że praktyka jogi u osób z depresją znacząco łagodziła objawy choroby, zwiększając poziom kwasu GABA (jego niski poziom jest składową występowania depresji, stanów lękowych oraz zaburzeń psychicznych).
Joga na stres – ćwiczenia relaksacyjne duszy i ciała
Wiesz już, jak joga wpływa na umysł. A jak wpływa na ciało? Przede wszystkim samo dotlenienie organizmu sprawia, że staje się on lepiej „odżywiony”. Tlen dociera do wszystkich tkanek, narządów i komórek, co ułatwia mu pracę. Do tego wiele pozycji to ćwiczenia rozciągające, które rozluźniają mięśnie, zmniejszają napięcia i łagodzą ból w ciele.
Chroniczny stres sprawia, że często zmienia się pozycja twojego ciała. Napięte mięśnie powodują przykurcze. Te zaś uniemożliwiają utrzymanie np. wyprostowanego tułowia. Barki zaokrąglasz do przodu, powodując zaokrąglenie pleców. Tym samym osłabiasz też mięśnie klatki piersiowej, która nie może się dobrze otworzyć. Również mięśnie brzucha stają się osłabione. Zaś na plecach dochodzi do nadmiernego napięcie mięśnia najszerszego grzbietu, co również może powodować chroniczny ból.
Praktyka jogi redukuje te napięcia, rozluźnia mięśnie i sprawia, że twoja postawa staje się prawidłowa i – co najważniejsze – pozbawiona bólu.
Przykładowe asany na stres
Aby praktykować jogę, wystarczy ci jedynie mata i kawałek miejsca. Możesz ją ćwiczyć w domu, klubie fitness lub na dworze. Poniżej znajdziesz zestaw, którego wykonanie może zająć ci raptem kilka minut. Dzięki niemu poczujesz, jak twoje ciało się odpręża, a stres się zmniejsza.
Asana 1: pozycja dziecka
Doskonale uwalnia stres i napięcia. Dzieła regenerująco, uspokaja ciało i umysł, rozciąga kręgosłup, redukuje bóle barków, szyi i ramion.
Uklęknij na kolanach. Usiądź pośladkami na piętach. Następnie klatkę piersiową połóż na udach, a twarz na macie. Ręce połóż wzdłuż tułowia (dłonie skierowane ku stopom). Oddychaj spokojnie biorąc wdech do żeber. Zostań w pozycji 30 sekund, a następnie powoli się podnieś do siadu.
Ta krótka praktyka pozwoli ci rozluźnić ciało, zredukować stres oraz nauczy cię kontroli oddechu. Wykonuj ją co najmniej 2 razy w tygodniu, a szybko zauważysz, jak bardzo się wyciszasz.
Asana 2: pozycja wielbłąda
Otwiera klatkę piersiową, działa kojąco na układ krążenia, oddechowy, limfatyczny, trawienny i hormonalny. Otwarcie ciała z przodu pozwala na głębsze oddychanie, lepiej odżywia organizm, dotlenia go.
Uklęknij na kolanach. Wychyl się do tyłu tak, by położyć ręce na piętach. Między tyłem ud a łydkami powinien powstać kąt prosty.
Asana 3: pozycja trójkąta
Idealna pozycja do zwalczania stresu. Wymaga kontroli oddechu, otwiera klatkę piersiową, rozciąga kręgosłup, uwalnia napięcie i lęk gromadzący się w ciele.
Stań prosto w szerokim rozkroku. Stopę prawej nogi skieruj na zewnątrz. Wykonaj skłon w prawą stronę tak, by prawa ręka dotknęła prawej stopy. Lewą rękę skieruj ku sufitowi – podążaj za nią wzrokiem. Utrzymaj pozycję przez 30 sekund, a następnie zmień strony.
Asana 4: pozycja kobry
Joga na stres oferuje wiele różnych ćwiczeń. Ta pozycja pozwoli otworzyć klatkę piersiową i rozluźnić dolną część pleców.
Połóż się na macie na brzuchu. Oprzyj dłonie na macie na wysokości klatki piersiowej. Odepchnij się rękami doprowadzając do ich wyprostu. Oderwij od podłogi klatkę piersiową, brzuch oraz biodra. Głowę skieruj do sufitu. Pozostań w tej pozycji 20 sekund i powoli połóż się na podłodze. Powtórz jeszcze 3 razy.
Asana 5: pozycja trupa
Ta pozycja najczęściej kończy praktykę jogi, ale dla osób zmagających się z chronicznym stresem i tych będących w ciągłym pośpiechu, jest niezwykle trudna do wykonania – mimo że technicznie jest bardzo prosta.
Połóż się wygodnie na macie na plecach. Możesz pod głowę podłożyć sobie poduszkę, wałek, ręcznik lub kostkę do jogi. Przykryj się kocem, aby zapewnić sobie ciepło. Rozluźnij nogi, ręce połóż wzdłuż tułowia. Pozostań w tej pozycji w bezruchu przez kilka minut. Oddychaj spokojnie. Kontroluj oddech, robiąc wdech nosem, a wydech ustami. Ta pozycja wymaga cierpliwości i odpuszczenia kontroli.
Wypróbujesz jogę na stres?
Zobacz także
„Ajurweda jest cennym drogowskazem, jak się sobą zaopiekować na co dzień” – mówi Nicole Radomska, terapeutka ajurwedyjska i psycholog
„To on jest przyczyną wszystkich twoich problemów. To przez niego szaleje gospodarka hormonalna, ubożeje mikrobiota” – pisze o… stresie lek. Dorota Helim-Sobkowiak
Co stres robi z naszymi stawami? Będziesz zaskoczona
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Sprzątanie to wierzchołek góry lodowej. Prawdziwe wyzwania leżą gdzieś głębiej, w samotności, braku wsparcia, kryzysach psychicznych”
Pokolenie Z nie zrewolucjonizuje rynku pracy. „Dwadzieścia lat temu podobnie mówiono o milenialsach – że są roszczeniowi i nie chcą pracować” – przekonuje Zofia Smełka-Leszczyńska
105-latka twierdzi, że joga to sekret jej długiego życia. „Kiedyś ćwiczyłam na podłodze, teraz robię to na krześle”
Pszczoły pomogły odmienić jej życie, teraz działa na ich rzecz. „Wyciągnęły mnie z depresji”
się ten artykuł?