Przejdź do treści

AcroYoga – co to jest, na czym polega? Ćwiczenia w AcroYodze

AcroYoga - co to jest?
AcroYoga - na czym polega? Pierwsze kroki w AcroYodze
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Acroyoga jest magiczną dyscypliną sportu, która łączy w sobie elementy akrobatyki i jogę. W świecie AcroYogi duch jogi łączy się z adrenaliną, dając efekt wręcz poetycki. Ćwiczenia uczą kontroli ruchów ciała i wyglądają imponująco. Chcecie spróbować, ale nie wiecie na czym dokładnie polega AcroYoga? Zobaczcie, co was czeka na macie.

Co to jest AcroYoga?

AcroYoga jest praktyką, która łączy kilka elementów:

  • asany, czyli pozycje jogi,
  • kontakt z partnerem (ćwiczenia AcroYogi wykonuje się w parach),
  • akrobatykę (w AcroYodze wykonujemy ćwiczenia „latające” – uczą one kontrolowania ruchów ciała i podnoszą sprawność).

W AcroYodze wyróżniamy 3 podstawowe role, które mogą mieć praktykujący: bazę (podstawę), latacza oraz asekurację.

  1. Baza stanowi fundament asan. W czasie ćwiczeń pozostaje w pozycji leżącej (na plecach).
  2. Latacz jest unoszony przez osobę pełniącą funkcję bazy. Zwykle znajduje się w pozycji odwróconej – z głową skierowaną w dół. Musi napinać i rozluźniać określone mięśnie tak, by zachować równowagę w asanach.
  3. Osoba asekurująca pomaga w przyjęciu pozycji, która będzie bezpieczna, stabilna i wygodna dla bazy oraz latacza. Asystuje także przy wychodzeniu z asan.

Zalety ćwiczenia AcroYogi

AcroYoga jest praktyką, która korzystnie wpływa na układ ruchu poprzez harmonijne wzmacnianie mięśni całego ciała. Poprawia także elastyczność i koordynację. Mimo, że asany wyglądają imponująco, na początku nie musisz wcale być bardzo wygimnastykowana. W czasie zajęć można nabyć wszelkie umiejętności potrzebne do wykonywania pozycji.

Oprócz tego AcroYoga przynosi korzyści, których tradycyjna joga nie daje. Ćwiczenie w parach pozwala na budowanie wzajemnego zaufania z drugim człowiekiem, nawiązywanie lub poprawę relacji.

AcroYoga w praktyce

Jeśli praktykujecie jogę, AcroYoga może być dla was świetnym pomysłem na urozmaicenie praktyki. Ale nawet jeśli jesteście całkowitymi świeżakami i jogę znacie tylko z opowiadań, nic nie stoi na przeszkodzie, byście spróbowali od razu na bogato i poznali tajniki tej spektakularnej dyscypliny. Obejrzyjcie nasz film i przekonajcie się, że AcroYoga tylko z pozoru jest aktywnością dla wybrańców. Bo prawda jest taka, że ćwiczyć ją może każdy!

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

5 minut… to cykl filmów, które zaprowadzą was wszędzie tam, gdzie dotrzeć powinniście. Marta Urbaniak zabierze was na spotkanie z wegańską kuchnią, podpatrzy, jak kawę parzą profesjonaliści, wypyta o sztukę picia win doskonałego sommeliera, sprawdzi się na treningu pole dance, przetestuje tajski boks. A to dopiero początek! Szukamy inspiracji do zdrowych zmian w życiu, poznajemy nowe zajawki, w miejskim gąszczu odkrywamy to, co najlepsze. Odkrywajcie z nami!

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: