Przejdź do treści

„Jesteśmy armią, armia to my! A dzieci urodzone w schronach bombowych będą żyć w spokojnym kraju, który się obronił”. Tak walczy pierwsza dama Ukrainy

Ołena Zełenska / Photo by Anna Moneymaker/Getty Images)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Jak dobrze się kłócić? Radzi psycholożka Milena Wojnarowska
Jak wygląda „klasyczny Janusz” na polskiej plaży? Ta kampania jest hitem sieci
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!
Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!
6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie

Dzięki jej staraniom w muzeach na całym świecie wprowadzono przewodniki po ukraińsku. Teraz, w momencie rosyjskiego ataku, stała się symbolem ukraińskiego bohaterstwa i walki. Dzisiaj nie będę panikować i płakać. Będę spokojna i pewna siebie. Moje dzieci patrzą na mnie. Będę obok nich. I obok mojego męża. I z wami — ten emocjonalny wpis Ołeny Zełenskiej pozostanie jednym z obrazów tragicznych wydarzeń, jakich doświadcza Ukraina. Kim jest żona ukraińskiego prezydenta?

 

Urodziła się 44 lata temu w Krzywym Rogu. Choć ukończyła architekturę, praktycznie ani dnia nie pracowała w zawodzie. Świetnie odnalazła się w roli autorki skeczów dla kabaretu „Studio Kwartał 95”, gdzie występował jej przyszły mąż. Choć poznali się znacznie wcześniej, ponieważ chodzili do jednej szkoły, zostali parą dopiero podczas studiów na Uniwersytecie Narodowym w Krzywym Rogu. Ona studiowała architekturę, Wołodymyr został prawnikiem, choć przez wiele lat występował z kabaretem. Ślub wzięli w 2003 roku. Rok później urodziła się ich córka Aleksandra, w 2013 roku syn Cyryl. Para prezydencka wychowuje dzieci z dala od mediów.

Także Ołena przez wiele lat chroniła prywatne życie, aż do czasu, kiedy w 2019 roku jej mąż wygrał wybory prezydenckie. „Mogłabym dalej żyć swoim życiem, trzymając się z dala od problemów i ataków medialnych. Postanowiłam jednak wspierać męża: na poziomie emocjonalnym ta praca nie jest dla niego łatwa, a on potrzebuje kogoś, kto będzie w pobliżu” – mówiła po wyborach. Nie przestała też pracować jako autorka tekstów – w Ukrainie żona prezydenta jest osobą prywatną.

Choć zarzucano jej, że włącza się w działania dyplomatyczne swojego kraju „z drugiego fotela” i niezasłużenie trafiła do pierwszej setki najbardziej wpływowych kobiet, w rzeczywistości prowadzi wiele działań w kierunku równouprawnienia i umocnienia roli Ukrainek. „Naciskałam na Ukrainę, by przyłączyła się do Międzynarodowej Koalicji Równych Płac w celu rozwiązania problemu zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć, które jest stałym problemem w naszym kraju” – mówiła w jednym z wywiadów.

Pomoc dla Ukrainy. Chcesz oddać krew? Ratownik medyczny wyjaśnia, o czym powinnaś wiedzieć

Razem z żoną prezydenta Francji Brigitte Macron doprowadziły do włączenia Ukrainy w szeregi organizacji Biarritz Partnership for Gender Equality. Zaangażowała się także w organizację Krajowego Centrum Telefonicznego ds. Przemocy Domowej. To dzięki jej zabiegom Ukraina przyjęła dekret w sprawie środków zapobiegania i zwalczania przemocy domowej i przemocy ze względu na płeć. „Nie jestem osobą, która żyje zabawą, nie lubię opowiadać dowcipów. To nie leży w moim charakterze. Ale zawsze zaangażuję się w ważne kwestie społeczne” – mówiła.

Zaangażowała się m.in. w promowanie zasad zdrowego żywienia w ukraińskich szkołach. „Jako matka poświęcam szczególnie dużo uwagi opiece and dziećmi i tym, w jaki sposób odżywanie wpływa na ich zdrowie i edukację. Dlatego zorganizowałam obrady okrągłego stołu z ministrami Ukrainy, żeby przygotować szkolny program żywienia, który pozwoli na polepszenie zdrowia i edukacji naszych uczniów” – mówiła w wywiadzie dla Diplomatic Courier we wrześniu 2021 roku.

To dzięki jej inicjatywie przewodniki muzealne na całym świecie dołączyły do swoich list oprowadzanie po ukraińsku. „Nasz naród i społeczeństwo ma bogatą historię sięgającą wielu wieków wstecz, która pozwoliła nam na wkład w rozwój świata na wielu różnych poziomach. Sztuka i historia są dwiema najbardziej efektywnymi ścieżkami podkreślania i łączenia kultur poprzez soft power. Stałam na czele inicjatywy dodawania ukraińskiej wersji językowej dla zwiedzających kluczowe zabytki kultury światowej. Udało się nam włączyć 35 z nich, w tym paryski Wersal oraz dom pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Jerzego Waszyngtona w Washington D.C.” – mówiła.

Podczas pandemii COVID-19 Ołena Zełenska skoncentrowała się na działaniach profilaktycznych, promując system szczepień.COVID-19 był testem dla Ukrainy i mnie osobiście, ale udało nam się podjąć kroki polepszające naszą sytuację, co odzwierciedlają statystyki szczepień i niższe poziomy zachorowań” – mówiła. Ona sama, jedyna w rodzinie, zachorowała na koronawirusa i miała w związku z tym wiele komplikacji, łącznie z zapaleniem płuc.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Jak możesz pomóc Ukrainie? Lista oficjalnych zbiórek pieniędzy i paczek

Krótko po rosyjskim ataku na Ukrainę światowe media cytowały emocjonalny wpis Ołeny Zełenskiej, jaki zamieściła w mediach społecznościowych: „Mój drogi narodzie! Ukraińcy! Patrzę dziś na was wszystkich. Na wszystkich, których widzę w telewizji, na ulicach, w internecie. Widzę wasze posty i filmy. I wiecie co? Jesteście niesamowici! (…) Mówi się, że wielu to tłum. To nie dotyczy nas. Bo Ukraińcy to nie tłumy. To jest armia!”.

Ołena jest aktywna w mediach społecznościowych. Publikuje tam nie tylko apele o zachowanie spokoju, ale także rady dla swoich rodaków: „Spotkaj się w mediach społecznościowych, aby chronić domy i pomagać samotnym sąsiadom. Zaoferuj swój dom tym, którzy potrzebują schronienia. Oddaj krew żołnierzom i ofiarom. Zgłoś ruch wrogich pojazdów. I oczywiście pomagaj siłom zbrojnym, które walczą na wszystkich frontach” – pisze na Instagramie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Żołnierz ukraiński

Obrońcy Azowstalu wrócili z niewoli do domów. „Większość nie ma rąk lub nóg”

Kobiety

Kobiety na TikToku jednoczą się w sprawie zakazu aborcji w Stanach Zjednoczonych i Polsce. „Jeśli potrzebujesz aborcji, przyjedź do mnie”

Kobiety protestują

Rusza pierwszy proces o gwałt dokonany przez rosyjskiego żołnierza w Ukrainie

Protestujące kobiety w USA

Protesty w Stanach Zjednoczonych po utraceniu prawa do legalnej aborcji. Kobiety wzywają do strajku seksualnego

HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

Katastrofalna sytuacja w Mariupolu / gettyimages

W Mariupolu chirurdzy codziennie wykonują kilka amputacji nóg chorym na cukrzycę

Krawcowa nie jest już 'żoną krawca’, a szefowa 'żoną szefa’”. Martyna F. Zachorska broni sędziny i innych feminatywów

„Nikt nie zdradzał mi tajemnic wojskowych. Nawet nie miałam przygotowanego paszportu”- Ołena Zełenska w emocjonalnym wywiadzie o początkach wojny

chłopak i dziewczyna w lesie

„Nie zmieniajmy na siłę partnera, tak samo jak nie chcemy, aby to on zmieniał nas”. Jak poradzić sobie z kryzysem w związku podczas wakacji?

Hello Pionierka: Jak Halina Jędrzejewska-Dudzik wróciła po wojnie z Londynu, by zostać lekarką i pomagać kolegom z AK

W dniu pierwszych urodzin odwiedziła z mamą grób tatusia. „Chciała zjeść z nim śniadanie”

Hello Pionierka: Jak Barbara Duhl zostawiła karierę naukową, żeby pracować dla innych jako pediatra i opozycjonistka

Żałoba po związku / unsplash

Żałoba po związku? To możliwe. Daj sobie tylko prawo do tego, by czuć się źle

Ten gest rozdziera serce. Zatańczyli walca na ruinach zbombardowanej szkoły w Charkowie

„W pomaganiu można się zatracić i przesadzić. Dlatego warto zrozumieć potrzeby drugiego człowieka i poznać swoje ograniczenia” – mówi psycholożka Sylwia Żbik-Weiss

Hello Pionierka: Jak Marta Płaska została mentorką polskiej instrumentalizacji, szkoląc pielęgniarki operacyjne i aplikując chorym „słowne relanium”

Paulina Zagórska: Sprawa Amber Heard jest doskonałym przykładem seksizmu i mizoginii

Paulina Zagórska: „Sprawa Amber Heard jest doskonałym przykładem seksizmu i mizoginii”

Para stoi na moście

Milena Wojnarowska o wchodzeniu w toksyczne związki: „Klimat, który tworzy niezdrowa relacja, może kojarzyć się nam z poczuciem bezpieczeństwa”

„Po wybuchu wojny chciałam zadzwonić do ukraińskich znajomych, ale co miałabym im powiedzieć?”. Rozmowa z Saszą Bajek, Rosjanką w Polsce

Kobieta przeżyła 65 dni w Azowstalu / gettyimages

Wraz z dzieckiem przeżyła 65 dni w Azowstalu. Teraz opowiada, co ją spotkało. „Schron drżał, tynk leciał nam na głowy, generator został zniszczony”

para na kanapie

Czy można być niewiernym… genetycznie? Rozwiewamy wątpliwości

Logan Ury/ Materiały prasowe

„Miło jest czuć motyle w brzuchu, ale one mogą nas sprowadzić na manowce” – mówi Logan Ury, coach randkowania

Hello Pionierki: Jak Maria Grzegorzewska, ucząc nauczycieli miłości i akceptacji, zbudowała polską pedagogikę specjalną

Malina Błańska: „Z okazji Dnia Matki w Polsce powinniśmy kobietom palić znicze”. Jak mówienie o trudach bycia mamą zbliża nas do szczęśliwego macierzyństwa

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Jak dbać o nogi w podróży?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

×