Przejdź do treści

Przez wojnę w Ukrainie ciężko ci się skupić? Psychoedukatorka wyjaśnia, jak powrócić do stanu „tu i teraz”

Przez wojnę w Ukrainie ciężko ci się skupić? Psychoedukatorka wyjaśnia, jak powrócić do stanu "tu i teraz"
Przez wojnę w Ukrainie ciężko ci się skupić? Psychoedukatorka wyjaśnia, jak powrócić do stanu "tu i teraz" / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przez napływające ciągle informacje na temat konfliktu w Ukrainie ciężko ci zebrać myśli i skoncentrować na codziennych obowiązkach? Nie czerpiesz przyjemności z chwil z bliskimi? Cały czas odczuwasz lęk? Natalia Ziopaja tłumaczy, jak w natłoku trudnych emocji i wiadomości być tu i teraz.

Odpuść walkę z myślami

„To normalne, że możemy się martwić, odczuwać poczucie winy, wracać myślami do trudnych sytuacji. Taka też poniekąd rola naszego umysłu i nie jest ona zupełnie nieadaptacyjna. Wręcz przeciwnie – czasami bardzo wiele pomaga. Ale to my decydujemy o tym, czy ta myśl nam służy i czy chcemy jej słuchać. A jeśli nie – to, co możemy zrobić, aby iść w kierunku tego, co dla nas ważne i pomocne” – wyjaśnia psychoedukatorka Natalia Ziopaja.

Jak dodaje ekspertka, warto odpuścić walkę z myślami, które do nas przychodzą. Z jednego ważnego powodu – to całkowicie normalne, że w trudnych sytuacjach nasz umysł ciągle wędruje i chce kontrolować to, na co nie mamy wpływu.

„Chcąc wypędzić te myśli możemy sprawić, że wrócą one z podwójną siłą. Na szczęście mamy wpływ na to, czy tym myślom poświęcimy naszą uwagę i czas oraz czy wrócimy do 'tu i teraz’, angażując się w to, co możemy kontrolować” – pisze Ziopaja, i tłumaczy, jak 'odciągać’ umysł od katastrofizacji i paniki.

Kobieta śpi w łóżku, w rękach trzyma misia

Trzy ważne obszary

Pychoedukatorka wskazuje trzy ważne obszary, które pozwolą nam powrócić do „tu i teraz”. Jest to „uziemienie”, oddech i praca z ciałem.

  1. Uziemienie – technika ta może nam pomóc na kilka sposobów, np. możemy rozejrzeć się wokół siebie i dostrzec pięć rzeczy, które znajdują się w naszym otoczeniu albo pięć przedmiotów, które możemy dotknąć.
  2. Oddech – skup się na oddechu, powietrze wciągaj długo i uważnie. Zwróć uwagę, jak w oddechu porusza się twoje ciało.
  3. Praca z ciałem – jest niezbędna, żeby uwolnić się od stresu i napięcia. Może to być na przykład masaż (również jeśli zrobisz go sama), joga, Tai Chi czy rozciąganie. Ale świetnym pomysłem będzie także każda aktywność fizyczna, którą lubisz, np. spacer czy pływanie.

„Przykładowe relaksacje i ćwiczenia dostępne są chociażby na YouTube. Warto szukać tego, co sprawia nam przyjemność” – zachęca Natalia Ziopaja.

Pomoc dla Ukrainy. Chcesz oddać krew? Ratownik medyczny wyjaśnia, o czym powinnaś wiedzieć

Natalia Ziopaja

Natalia Ziopaja – jak sama pisze o sobie – jest psychoedukatorką. Na co dzień pokazuje, jak zdrowo myśleć i dbać o zdrowie psychiczne. W mediach społecznościowych jest autorką profilu @psychologiczne_ciekawosci, który obserwuje ponad 38 tysięcy internautów.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: