Jerzy Stuhr w kampanii dotyczącej nowotworów. „Zdejmij z siebie ciężar diagnozy”
„Wraz z chorobą nowotworową pojawia się rozpacz, strach, samotność i inne trudne emocje” – takimi słowami Jerzego Stuhra zaczyna się spot kampanii społecznej „Zdejmij z siebie ciężar diagnozy”. Kampania podkreśla jak ważna jest pomoc psychoonkologiczna u osób ze zdiagnozowanym nowotworem oraz wspiera działania Stowarzyszenia Unicorn, które pomaga osobom, których dotknęła ta choroba.
Zdiagnozowanie nowotworu to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu. Zastanawiamy się, co dalej z nami będzie, ile zostało nam czasu, czy uda nam się wyleczyć. Wkrada się wiele negatywnych emocji, które stają się dodatkowym źródłem bólu i cierpienia, a z którymi trzeba sobie poradzić samodzielnie. W tych chwilach wsparcie psychoonkologa może pomóc w oswojeniu się z sytuacją oraz złagodzeniu psychicznych konsekwencji wynikających z choroby.
Nie bez przyczyny Jerzy Stuhr został twarzą akcji i zagrał osobę „przygniecioną” diagnozą. U aktora w 2011 roku rozpoznano raka krtani. Pokonanie choroby zajęło mu prawie trzy lata. Po powrocie do zdrowia został ambasadorem akcji „Rak wolny od bólu”. Chce uświadamiać innych chorych, że nawet z beznadziejnych sytuacji można wyjść obronną ręką.
Chorobie onkologicznej towarzyszy ciągły, przyćmiony ból, a sercowej: strach, że w każdej chwili może stać się najgorsze. Kiedy kłuje, gniecie i dusi, albo gdy kroplówka wysusza przełyk, można jeszcze to znieść. Gorsza jest panika – powiedział aktor w rozmowie z portalem Medonet.
Emocje mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Chcemy myśleć pozytywnie, nie zadręczać się i nie wybiegać myślami w przyszłość. Często to jest jednak silniejsze od nas. Terapia psychoonkologiczna uczy radzić sobie z bólem oraz stresem i pomaga myśleć pozytywnie, co jest ważne w trakcie leczenia, szczególnie w przypadku chorób nowotworowych. Dlatego Stowarzyszenie Unicorn swoim spotem pokazuje, że jest ktoś, kto pomoże chorym zdjąć ten ciężar.
Rehabilitacja w chorobie nowotworowej to nie tylko rehabilitacja medyczna czy fizjoterapeutyczna. Pomoc psychoonkologiczna jest ważnym elementem terapii nowotworowej. W trakcie leczenia niezbędne jest oczywiście wsparcie bliskich, ale pacjenci powinni też mieć szansę skorzystania z pomocy doświadczonych terapeutów. Nasze Stowarzyszenie organizuje dla chorych m.in. bezpłatne konsultacje z psychoonkologami oraz kilkudniowe warsztaty, dzięki którym łatwiej poradzić sobie z diagnozą. Zajęcia organizowane są przez Centrum Psychoonkologii Unicorn, które pięć lat temu otworzyliśmy w Krakowie przy współudziale Jerzego i Barbary Stuhrów – powiedziała Danuta Ochał, prezes Stowarzyszenia Unicorn w rozmowie z RMF24.
Polecamy
Czas przestać bać się raka! Rak’n’Roll zaprasza na konferencję Rak Off pod matronatem Hello Zdrowie
„Tu chemia, tu kłują”. Viralowe wideo czteroletniej Klaudii podbija internet. Nie da się nie uronić łzy!
Kancerofobia, czyli paraliżujący lęk przed nowotworem
Susan Wojcicki nie żyje. „Opuściła nas po dwóch latach życia z niedrobnokomórkowym rakiem płuc”
się ten artykuł?