Przejdź do treści

Jerzy Stuhr w kampanii dotyczącej nowotworów. „Zdejmij z siebie ciężar diagnozy”

jerzy sthur ściąga bluzę z napisem rozpacz
źródło:www.unicorn.org.pl
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Wraz z chorobą nowotworową pojawia się rozpacz, strach, samotność i inne trudne emocje” – takimi słowami Jerzego Stuhra zaczyna się spot kampanii społecznej „Zdejmij z siebie ciężar diagnozy”. Kampania podkreśla jak ważna jest pomoc psychoonkologiczna u osób ze zdiagnozowanym nowotworem oraz wspiera działania Stowarzyszenia Unicorn, które pomaga osobom, których dotknęła ta choroba.

Zdiagnozowanie nowotworu to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu. Zastanawiamy się, co dalej z nami będzie, ile zostało nam czasu, czy uda nam się wyleczyć. Wkrada się wiele negatywnych emocji, które stają się dodatkowym źródłem bólu i cierpienia, a z którymi trzeba sobie poradzić samodzielnie. W tych chwilach wsparcie psychoonkologa może pomóc w oswojeniu się z sytuacją oraz złagodzeniu psychicznych konsekwencji wynikających z choroby.

Nie bez przyczyny Jerzy Stuhr został twarzą akcji i zagrał osobę „przygniecioną” diagnozą. U aktora w 2011 roku rozpoznano raka krtani. Pokonanie choroby zajęło mu prawie trzy lata. Po powrocie do zdrowia został ambasadorem akcji „Rak wolny od bólu”. Chce uświadamiać innych chorych, że nawet z beznadziejnych sytuacji można wyjść obronną ręką.

Chorobie onkologicznej towarzyszy ciągły, przyćmiony ból, a sercowej: strach, że w każdej chwili może stać się najgorsze. Kiedy kłuje, gniecie i dusi, albo gdy kroplówka wysusza przełyk, można jeszcze to znieść. Gorsza jest panika – powiedział aktor w rozmowie z portalem Medonet.

Emocje mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Chcemy myśleć pozytywnie, nie zadręczać się i nie wybiegać myślami w przyszłość.  Często to jest jednak silniejsze od nas. Terapia psychoonkologiczna uczy radzić sobie z bólem oraz stresem i pomaga myśleć pozytywnie, co jest ważne w trakcie leczenia, szczególnie w  przypadku chorób nowotworowych. Dlatego Stowarzyszenie Unicorn swoim spotem pokazuje, że jest ktoś, kto pomoże chorym zdjąć ten ciężar.

Rehabilitacja w chorobie nowotworowej to nie tylko rehabilitacja medyczna czy fizjoterapeutyczna. Pomoc psychoonkologiczna jest ważnym elementem terapii nowotworowej. W trakcie leczenia niezbędne jest oczywiście wsparcie bliskich, ale pacjenci powinni też mieć szansę skorzystania z pomocy doświadczonych terapeutów. Nasze Stowarzyszenie organizuje dla chorych m.in. bezpłatne konsultacje z psychoonkologami oraz kilkudniowe warsztaty, dzięki którym łatwiej poradzić sobie z diagnozą. Zajęcia organizowane są przez Centrum Psychoonkologii Unicorn, które pięć lat temu otworzyliśmy w Krakowie przy współudziale Jerzego i Barbary Stuhrów – powiedziała Danuta Ochał, prezes Stowarzyszenia Unicorn w rozmowie z RMF24.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: