Przejdź do treści

Jednorazowość na poziomie plastikowej słomki? Jagna Niedzielska o… rajstopach

Rajstopy - jaki jest ich skład? / pexels
Rajstopy - jaki jest ich skład? / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak długo służą ci rajstopy? Jedno wyjście? A może pierzesz je i nosisz jeszcze dwa, trzy razy? To i tak za mało. Jak pisze Jagna Niedzielska w swoim nowym poście na Instagramie, produkcja nylonu, z którego tworzone są rajstopy, uwalnia tlenki azotu niebezpieczne dla środowiska. 

Rajstopy – źródło frustracji przy zakładaniu i noszeniu

„To post pełen osobistej niechęci! Bowiem rajstopy to dla mnie: parówki branży odzieżowej i źródło frustracji przy zakładaniu i noszeniu. Pobijam w nich rekordy trzymania moczu, bo przy wizycie w ubikacji istnieje ryzyko podarcia” – pisze ekoaktywistka Jagna Niedzielska na swoim Instagramie.

I dodaje, że rajstopy posiadają jednorazowość na poziomie plastikowej słomki. 

Niedzielska na swoim stories zadała niedawno pytanie: „średnio jak długo służą wam rajstopy?”. Odpowiedzi było wiele, najczęstsze to: jednorazowo, 2-4 noszenia.

Skład rajstop

Rajstopy najczęściej tworzone są z poliamidu (nylonu). To włókna syntetyczne.

„Twórcą była marka DuPont, która na co dzień zajmowała się produkcją materiałów wybuchowych. W USA podczas wojny oddawano podarte rajstopy, a efektem recyklingu były spadochrony dla U.S. Air Force. Produkcja nylonu uwalnia tlenki azotu niebezpieczne dla środowiska” – pisze Jagna Niedzielska na Instagramie.

Kolejnym tworzywem, z którego produkuje się rajstopy, jest modal.

„To włókno syntetyczne pozyskiwane z włókien celulozowych. Proces produkcji i barwienia pochłania mniejsze ilości wody niż w przypadku bawełny, no ale zaleta ta niewiele ratuje, jeśli produkt jest jednorazowy lub ubogorazowy” – dodaje Niedzielska.

Rajstopy produkuje się też z elastanu (Lycra).

„Elastan powstaje ze sztucznego kauczuku. Jego produkcja jest energochłonna i wymaga ogromnej ilości chemikaliów” – pisze ekoaktywistka.

Import wyrobów pończoszniczych

Jagna Niedzielska w swoim poście zaprezentowała też statystyki dotyczące importu rajstop, pończoch, skarpet i innych wyrobów pończoszniczych do Unii Europejskiej w 2020 r. w tonach:

  1. Niemcy ok. 60 tys. ton
  2. UK ok. 52 tys. ton
  3. Francja ok. 34 tys. ton
  4. Niderlandy ok. 32 tys. ton
  5. Włochy ok. 19 tys. ton
  6. Polska ok. 18 tys. ton

Za nami są m.in. Belgia, Irlandia, Rumunia, Bułgaria.

Co z rajstopami?

Jagna Niedzielska znalazła dla siebie dwa wyjścia. Po pierwsze: nie nosić. Po drugie: repasacja.

„To ręczna naprawa uszkodzonych rajstop, polega na dorabianiu ich zniszczonych miejsc. Moja mama Alicja po prostu zszywała dziury. Nie czuła siary/dyskomfortu, że chodzi z widocznym szyciem na rajstopie. Czy dzisiaj mielibyście lub macie z tym problem? Dzisiaj tak łatwo wszystko kupić…” – dodała ekoaktywistka.

Jest jeszcze jedna możliwość – zmiana przeznaczenia rajstop.

„Moja babcia przechowywała cebulę i czosnek w rajstopach bez lycra, nie pytałam, czy były używane…” – wyjaśniła Jagna Niedzielska.

Jagna Niedzielska – kim jest?

Jagna Niedzielska, kucharka i propagatorka idei zero waste, jest autorką książki „Bez resztek” oraz e-booka „Smacznie, zdrowo, tanio! Jak gotować EKOnomicznie”. Prowadzi program telewizyjny „Jagny Niedzielskiej kuchnia bez resztek” oraz współprowadzi (razem z Damianem Kordasem) program „Widelcem po mapie”. Organizuje również warsztaty kulinarne, szkolenia w zakresie ekologii.

Na swoim instagramowym koncie, które śledzi ponad 26 tys. osób, podpowiada, w jaki sposób kupować i przechowywać żywność, jak najlepiej korzystać z kuchni lokalnej i sezonowej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: