3 min.
Jednorazowość na poziomie plastikowej słomki? Jagna Niedzielska o… rajstopach

Rajstopy - jaki jest ich skład? / pexels
Jak długo służą ci rajstopy? Jedno wyjście? A może pierzesz je i nosisz jeszcze dwa, trzy razy? To i tak za mało. Jak pisze Jagna Niedzielska w swoim nowym poście na Instagramie, produkcja nylonu, z którego tworzone są rajstopy, uwalnia tlenki azotu niebezpieczne dla środowiska.
Spis treści
Rajstopy – źródło frustracji przy zakładaniu i noszeniu
„To post pełen osobistej niechęci! Bowiem rajstopy to dla mnie: parówki branży odzieżowej i źródło frustracji przy zakładaniu i noszeniu. Pobijam w nich rekordy trzymania moczu, bo przy wizycie w ubikacji istnieje ryzyko podarcia” – pisze ekoaktywistka Jagna Niedzielska na swoim Instagramie.
I dodaje, że rajstopy posiadają jednorazowość na poziomie plastikowej słomki.
Niedzielska na swoim stories zadała niedawno pytanie: „średnio jak długo służą wam rajstopy?”. Odpowiedzi było wiele, najczęstsze to: jednorazowo, 2-4 noszenia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Skład rajstop
Rajstopy najczęściej tworzone są z poliamidu (nylonu). To włókna syntetyczne.
„Twórcą była marka DuPont, która na co dzień zajmowała się produkcją materiałów wybuchowych. W USA podczas wojny oddawano podarte rajstopy, a efektem recyklingu były spadochrony dla U.S. Air Force. Produkcja nylonu uwalnia tlenki azotu niebezpieczne dla środowiska” – pisze Jagna Niedzielska na Instagramie.
Kolejnym tworzywem, z którego produkuje się rajstopy, jest modal.
„To włókno syntetyczne pozyskiwane z włókien celulozowych. Proces produkcji i barwienia pochłania mniejsze ilości wody niż w przypadku bawełny, no ale zaleta ta niewiele ratuje, jeśli produkt jest jednorazowy lub ubogorazowy” – dodaje Niedzielska.
Rajstopy produkuje się też z elastanu (Lycra).
„Elastan powstaje ze sztucznego kauczuku. Jego produkcja jest energochłonna i wymaga ogromnej ilości chemikaliów” – pisze ekoaktywistka.
Import wyrobów pończoszniczych
Jagna Niedzielska w swoim poście zaprezentowała też statystyki dotyczące importu rajstop, pończoch, skarpet i innych wyrobów pończoszniczych do Unii Europejskiej w 2020 r. w tonach:
- Niemcy ok. 60 tys. ton
- UK ok. 52 tys. ton
- Francja ok. 34 tys. ton
- Niderlandy ok. 32 tys. ton
- Włochy ok. 19 tys. ton
- Polska ok. 18 tys. ton
Za nami są m.in. Belgia, Irlandia, Rumunia, Bułgaria.
Co z rajstopami?
Jagna Niedzielska znalazła dla siebie dwa wyjścia. Po pierwsze: nie nosić. Po drugie: repasacja.
„To ręczna naprawa uszkodzonych rajstop, polega na dorabianiu ich zniszczonych miejsc. Moja mama Alicja po prostu zszywała dziury. Nie czuła siary/dyskomfortu, że chodzi z widocznym szyciem na rajstopie. Czy dzisiaj mielibyście lub macie z tym problem? Dzisiaj tak łatwo wszystko kupić…” – dodała ekoaktywistka.
Jest jeszcze jedna możliwość – zmiana przeznaczenia rajstop.
„Moja babcia przechowywała cebulę i czosnek w rajstopach bez lycra, nie pytałam, czy były używane…” – wyjaśniła Jagna Niedzielska.
Jagna Niedzielska – kim jest?
Jagna Niedzielska, kucharka i propagatorka idei zero waste, jest autorką książki „Bez resztek” oraz e-booka „Smacznie, zdrowo, tanio! Jak gotować EKOnomicznie”. Prowadzi program telewizyjny „Jagny Niedzielskiej kuchnia bez resztek” oraz współprowadzi (razem z Damianem Kordasem) program „Widelcem po mapie”. Organizuje również warsztaty kulinarne, szkolenia w zakresie ekologii.
Na swoim instagramowym koncie, które śledzi ponad 26 tys. osób, podpowiada, w jaki sposób kupować i przechowywać żywność, jak najlepiej korzystać z kuchni lokalnej i sezonowej.
Wyświetl ten post na Instagramie
Udostępnij!
Zobacz także

„Zostaw te liście!” – apeluje Paulina Górska. Ekoaktywistka wyjaśnia, dlaczego grabienie jesiennych liści to niedobry pomysł

92 kg jedzenia rocznie wyrzuca przeciętny Polak! Ekoaktywistka o wynikach najnowszego badania dotyczącego marnowania jedzenia

„Nigdy w kulinarnym życiu nie róbcie tego bobowi”. Sylwia Majcher wyjaśnia, jak gotować bób, żeby go nie zmarnować
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

30.01.2023
Beata Siemaszko, działaczka Grupy Granica: „Nie mamy gwarancji, że któryś sąd nie powie nam: hola, hola, pomaganie wcale nie jest takie legalne, jak się wam wydawało!”

29.01.2023
„Okazało się, że potrzeba mówienia o śmierci jest ogromna, tylko dotychczas nie było na nią przestrzeni”. Czym jest ruch „o śmierci przy kolacji”

27.01.2023
Hela Tokarz z Kolektywu Chemia: Osoby zgłaszające się na SOR po odurzeniu tzw. pigułką gwałtu często nazywane są „naćpanymi” i są ignorowane

26.01.2023