3 min.
Irina Galay miała zdobyć ośmiotysięcznik. Zamiast tego poszła na wojnę

Irina Galay / Fot. Instagram
04.07.2022
Jak dobrze się kłócić? Radzi psycholożka Milena Wojnarowska
04.07.2022
Jak wygląda „klasyczny Janusz” na polskiej plaży? Ta kampania jest hitem sieci
03.07.2022
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!
03.07.2022
Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!
02.07.2022
6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie
Irina Galay, znana ukraińska himalaistka, zamiast zdobywać Annapurnę, dziesiąty co do wysokości szczyt Ziemi, wyruszyła bronić swojej ojczyzny. O swojej decyzji napisała w mediach społecznościowych.
Irina Galay zdobyła dwa szczyty
Irina Galay pochodzi z Mukaczewa, położonego w zachodniej części Ukrainy. Sześć lat temu została pierwszą kobietą, która umieściła ukraińską flagę na szczycie Mount Everestu (8848 m).
Wyświetl ten post na Instagramie
Wkrótce potem Irina zdołała podbić K2 (8611 m), uważany za najtrudniejszy ośmiotysięcznik. W lipcu ubiegłego roku została pierwszą Ukrainką, która tego dokonała, a na wysokość prawie 8000 m udało jej się wspiąć bez pomocy maski tlenowej.
Kolejnym celem 33-letniej himalaistki miała być Annapurna – dziesiąty co do wysokości szczyt Ziemi (8091 m). Irina zaplanowała wyprawę na wiosnę. Jednak, po wybuchu wojny, zrezygnowała z tych planów.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Zamiast wspinaczki – karabin
Sylwetkę himalaistki przybliżyła Martyna Wojciechowska, podróżniczka i prezenterka telewizyjna. Podkreśliła także, że Irina wzywa osoby związane ze wspinaczką wysokogórską do solidaryzowania się z Ukrainą, a także do zrezygnowania z komercyjnych korzyści od rosyjskich wspinaczy aż do zakończenia wojny.
Wyświetl ten post na Instagramie
Himalaistka sama chętnie udziela się w mediach społecznościowych. Tak motywowała swoją decyzję o przystąpieniu do walki:
„Nie jest tajemnicą, że chory terrorysta rządzi krajem, z którym mamy wspólną granicę. Teraz ważne jest, by nie wpadać w panikę, mieć plan na każdy scenariusz i być gotowym do obrony swojego kraju. Wszystkie swoje zdolności, siłę i odwagę trzeba pokazać w domu. Chwała Ukrainie!” – napisała w mediach społecznościowych Galay.
Na zdjęciach pozowała z karabinem oraz flagą Ukrainy z olbrzymim trójzębem – herbem i symbolem niepodległości jej ojczyzny.
Poleć artykuł znajomej
Zobacz także

„Modlę się, żeby nie zabrakło jedzenia”. Kristina relacjonuje codzienne życie w Kijowie

„To, co się dzieje, nie rozjeżdża mnie emocjonalnie. Ale wyobrażam sobie człowieka, który dostaje paniki, bo chciałby coś zrobić, a ma puste ręce” – mówi Anna Dąbrowska, prezeska stowarzyszenia Homo Faber

„Zostały jej tylko trzy sesje chemioterapii, kiedy Rosja najechała Ukrainę”. Ołena Zełenska przejmująco o chorej 12-latce
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.07.2022
Gdy ich bliscy chorują, oni sami są cichymi pacjentami. Tak w Polsce wygląda opieka nad osobami ze schizofrenią

02.07.2022
Jak cztery miedziane wanny dały początek uzdrowiskowej historii Ciechocinka, zwanego najtańszym biurem matrymonialnym i wypoczynkowym przedmieściem Warszawy

30.06.2022
„Zdarzają się sytuacje, że pacjent nie powie lekarzowi wszystkiego, a powie pielęgniarce” – mówi Anna Szczypta, krajowa konsultantka w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego

29.06.2022