Przejdź do treści

Ilu lekarzy przypada w Polsce na tysiąc osób? „2,4 lekarza to legenda” – twierdzi analityk NFZ

Lekarz
Ilu lekarzy przypada w Polsce na tysiąc osób? "2,4 lekarza to legenda" - twierdzi analityk NFZ/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Widzę, że legenda o 2,4 lekarza na 1 tys. ludności ciągle żyje” – napisał na swoim profilu na Twitterze Filip Urbański. Analityk NFZ wyjaśnił, dlaczego według niego nie jest to właściwa statystyka. Do jego analizy odniósł się również minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Legenda o 2,4 lekarza na 1 tys. ludności w Polsce”

Niska liczba lekarzy na tysiąc pacjentów w Polsce potęguje obawy wielu osób o zdrowie. Jak jednak podkreślił na swoim profilu na Twitterze Filip Urbański, analityk Narodowego Funduszu Zdrowia, podawane statystyki są nieprawidłowe.

„Widzę, że legenda o 2,4 lekarza na 1 tys. ludności ciągle żyje. Krótko wyjaśnię, dlaczego to nie jest właściwa statystyka” – rozpoczął analityk.

Urbański w kolejnych częściach swojego wpisu wyjaśnił, że z samego Centralnego Rejestru Lekarzy wynika, że w naszym kraju obecnie zarejestrowanych jest 160 tys. medyków.

„160 tys. lekarzy daje 4,2 lekarza na 1 tys. ludności, co oczywiście nie oznacza, że to jest wartość adekwatna do porównań międzynarodowych” – dodał.

Od danych tych odjąć należy osoby, które prowadzą inną działalność, ale zachowały prawo do wykonywania zawodu. Analityk wymienił również dane NFZ, które pokazują liczbę lekarzy zgłoszonych do realizacji umów z NFZ.

„117,6 tys. czyli 3,1 na 1 tys. ludności (w 2021 r.). To znacznie więcej niż legendarne 2,4! Ale… ciągle za mało! Są przecież lekarze, którzy nie pracują w ramach umów NFZ, a pracują z pacjentem” – wyjaśnił. 

I wytłumaczył, że można tu dokonać analizy poszczególnych medyków i sprawdzić, kto jest płatnikiem ich składek.

„Jeśli podmiot wykonujący działalność leczniczą – można uznać lekarza za 'pracującego z pacjentem'” – dodał.

„Niepełna sprawozdawczość = niepełne wyniki”

Analityk wymienił również dane GUS, z których wynika, że w 2019 roku 125,3 tys. lekarzy pracowało z pacjentem. Daje to ok. 3,3 lekarza na 1 tysiąc mieszkańców.

„Biorąc pod uwagę, że w 2021 roku mieliśmy o 3,5 tys. więcej lekarzy w NFZ niż w 2018, prawdopodobnie przekroczyliśmy 3,4 lekarza” – wyliczył.

Skąd w takim razie dane o 2,4 lekarza na tysiąc pacjentów? Według Urbańskiego niepełne statystyki wynikają z danych raportowanych przez praktyki i podmioty w ramach tzw. sprawozdań resortu zdrowia.

„Niepełna sprawozdawczość = niepełne wyniki. Niepełna, acz oficjalna i stąd powstała legenda” – podsumował.

Do wyliczeń analityka odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu docenił wpis Urbańskiego i polecił przeanalizować go wszystkim, którzy szukają aktualnych informacji.

„Polecam ten wątek dla wnikliwie szukających rzetelnych informacji. Jak zwykle świetna robota” – napisał.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: