Przejdź do treści

Ile „ludzkich” lat ma twój pies? Naukowcy mają lepszą metodę niż mnożenie przez 7

Ile ludzkich lat ma twój pies? Naukowcy mają lepszą metodę niż mnożenie przez 7 Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jeśli miałaś lub masz czworonoga, znasz pewnie mit, który mówi, żeby psie lata mnożyć przez 7 i wyjdzie nam „ludzki wiek” pupila. Jednak nowe badanie, które zostało przeprowadzone przez Uniwersytet Kalifornijski w San Diego, go obala. Pies i człowiek nie starzeją się w ten sam sposób, dlatego obliczanie wieku zwierzęcia metodą 1:7 nie daje rzetelnych wyników. A co daje?

Jak sprawdzić, ile twój pies ma lat?

Lepszej metody niż mnożenie przez siedem postanowili poszukać profesor Trey Ideker z Akademii medycznej w San Diego i jego pracownica Tina Wang. Według naukowców psy są bardzo ciekawym obiektem badań, ponieważ są blisko z ludźmi, przebywają w tym samym środowisku, mają również podobną opiekę zdrowotną.

Ideker i Wang wpadli na pomysł, aby sprawdzić wiek u czworonogów, porównując go z wiekiem ludzkim. Współpracowali z ekspertami od genetyki psów, którzy wyselekcjonowali genom psa i przeprowadzili jego głęboką analizę. Wyniki wskazują, że najszybciej starzeją się szczenięta – roczny psiak może mieć już 30 „ludzkich” lat. Z kolei czteroletni pies odpowiada człowiekowi mającemu lat 52. Po siedmiu pierwszych latach życia psa starzenie mocno spowalnia. Warto także zaznaczyć, że roczny pies może mieć już szczenięta, co jest kolejnym dowodem na to, że metoda 1:7 jest mitem.

Kobieta siedzi przy biurku i czyta coś na laptopie. Obok niej siedzi duży pies, którego głaszcze jedną ręką

Epigenetyka kluczem do sukcesu

Nowa formuła obliczeń, którą zaproponowali Ideker i Wang, opiera się na zmieniających się wzorach grup metylowych w genomach psów i ludzi. Naukowcy sprawdzają, ile ich jest i gdzie się znajdują w miarę starzenia się. Metylacja, czyli przyłączanie grup metylowych do struktur DNA, jest niezwykle istotna dla organizmów – wpływa na aktywowanie lub wygaszanie genów. Ta reakcja ma znaczenie dla wielu procesów, m.in. ekspresji genów (czym zajmuje się właśnie epigenetyka). Zainicjowana przez naukowców z San Diego metoda oparta na metylacji może pomóc lekarzom weterynarii diagnozować i leczyć zwierzęta, a ludziom pomóc w zmniejszaniu objawów starzenia.

Profesor Ideker zauważa, że na rynku już można dostać wiele specyfików przeciwstarzeniowych. Jednak często ich działanie nie jest potwierdzone naukowo, nie dają one gwarancji przedłużenia życia o np. 40 lat. Dzięki zmianom epigenowym można dowiedzieć się więcej na temat wieku genomu. Przedstawiona przez badaczy metoda pozwala na określenie wieku komórki, tkanki, ale i całego organizmu.

Badacze z San Diego we współpracy z innymi naukowcami przebadali próbki krwi 105 labradorów i na tej podstawie stworzyli „psi” zegar epigenetyczny. Z badań wynika, że „ludzki” wiek trzyletniego labradora to około 30 lat. 9-letni pies ma około 65 „ludzkich” lat. Badacze wskazują, że to nakłada pewne ograniczenia, w końcu to, ile żyje dany czworonóg, często zależy od jego rasy. Dlatego, aby dokładniej określać ich „ludzki wiek”, każda rasa psów powinna mieć swój zegar.

 

Źródło: eurekalert

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: