Przejdź do treści

Holandia zmienia prawo. Tabletkę aborcyjną będzie mógł przepisać lekarz rodzinny

Kobieta stoi na stacji metra
Holandia zmienia prawo. Tabletkę aborcyjną będzie mógł przepisać lekarz rodzinny/ Pexels, fot. Hatice Baran
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Aborcja w Holandii stanie się jeszcze bardziej dostępna. Holenderski odpowiednik senatu przyjął ustawę, dzięki której tabletki wczesnoporonne będzie mógł zapisać lekarz pierwszego kontaktu. Wcześniej pigułki można było zamawiać jedynie poprzez klinikę aborcyjną i niektóre szpitale. 

Nowe prawo w Holandii dotyczące aborcji

W Holandii we wtorek, 6 grudnia, zatwierdzono rewolucyjną ustawę przyjętą wcześniej przez izbę niższą parlamentu (Tweede kamer). Zgodnie z nowymi przepisami preparaty wczesnoporonne do dziewiątego tygodnia będą łatwiej dostępne. Przepisać je będzie mógł lekarz rodzinny, pod warunkiem, że przejdzie on wcześniej odpowiednie szkolenie. Do tej pory po tabletkę kobiety mogły zgłaszać się do jednej z szesnastu klinik aborcyjnych oraz do niektórych szpitali.

To druga zmiana w holenderskim prawie aborcyjnym od ostatnich czterdziestu lat, która została podjęta w tym roku. Na początku 2022 r. tamtejszy parlament zniósł także pięciodniowy tzw. okres refleksji przed zabiegiem, który został wprowadzony w latach 80.

W Holandii aborcja dozwolona jest do 24. tygodnia ciąży. Decyzję o jej przeprowadzeniu może podjąć kobieta, która ukończyła 16 r.ż. Jeśli jest młodsza, wymagana w tym celu jest zgoda rodziców.

Holandia pomaga Polkom w dostępie do bezpiecznej aborcji

W 2021 r. holenderska Izba Reprezentantów przyjęła uchwałę, która umożliwia współfinansowanie z budżetu państwa aborcję Europejkom. Dzięki wykorzystaniu środków funduszu Praw Człowieka na lata 2022-2027 Holandia pomaga w dostępie do zabiegu przerywania ciąży obywatelkom krajów europejskich, w których ograniczono prawa kobiet.

„Wolność w niektórych regionach Europy znajduje się pod silną presją represyjnego ustawodawstwa i kurczącego się społeczeństwa obywatelskiego; ma to nieproporcjonalny wpływ na społeczność LGBTI i kobiety pragnące przerwać ciążę” – zapisano w tekście dokumentu.

Jak podaje Aborcja Bez Granic w swoim raporcie opublikowanym w październiku br., zaostrzenie prawa aborcyjnego w Polsce sprawiło, że Polki wyjeżdżają za granicę w celu usunięcia ciąży. Według podanych danych, w Holandii każdego dnia ciążę przerywa 3-6 osób z Polski.

„Holenderskie kliniki muszą ratować polskim pacjentkom życie i mają do czynienia z coraz trudniejszymi przypadkami, takimi jak ciąża pozamaciczna, ciąża zagnieżdżona w szwie po cesarce czy ciąża zaśniadowa” – podano w raporcie Aborcji Bez Granic.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: