Przejdź do treści

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

Flashback - czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Flashback można zdefiniować jako intruzywne wspomnienia, często bolesne, które odtwarzane są nawet po wielu miesiącach lub latach od danego wydarzenia. Flashbacki są częstym objawem PTSD, czyli zespołu stresu pourazowego. W sytuacji nawracających intruzywnych wspomnień spore znaczenie ma szukanie pomocy u psychologa.

Flashback – co to jest i jakie daje objawy? 

Flashback to bolesne i intruzywne wspomnienie, które pojawia się nagle lub też może być wywołane podobnym doświadczeniem życiowym. Najczęściej flashbacki dotyczą osób z zespołem stresu pourazowego (PTSD), chociaż czasami pojawiają się w innych przypadkach (na przykład po spożyciu alkoholu). Czasami flashbacki dotyczą również osób zażywających narkotyki, jednak w tym wypadku jest to powiązane w dużym stopniu z uzależnieniem, a nie stresem lub traumatycznymi wydarzeniami z życia.  

Warto wiedzieć, że takie wspomnienia mogą pojawiać się w formie obrazów i wspomnień za dnia, albo jako koszmary senne w nocy. Flashbacki są krótkotrwałe i mają charakter epizodyczny, a więc trwają od kilku minut do maksymalnie kilku godzin. Co może wyzwolić takie wspomnienia? W przypadku kobiety, która została zgwałcona, flashbacki mogą niestety pojawiać się w każdej sytuacji intymnej z innymi partnerami. Z kolei u osoby, która była ofiarą napadu, wspomnienia mogą silnie wracać w danych miejscach lub mogą być wywołane przez zapachy, smaki.

Traumatyczne wspomnienia mogą więc wyzwalać pewne obrazy, dźwięki, smaki, zapachy, miejsca, osoby. Niestety flashbacki niosą ze sobą różne konsekwencje, do których można zakwalifikować nasilenie negatywnych emocji, pogorszenie jakości życia, zaniżenie samooceny, depresja, a także poczucie winy i smutek.  

Sprawdź również artykuł o problemach po gwałcie, pojawiających się w kobiecym ciele.

Jak kontrolować stres?

Flashback w PTDS 

Zespół stresu pourazowego jest poważnym zaburzeniem, które kiedyś diagnozowane było głównie u żołnierzy. Obecnie o PTSD można mówić w przypadku osób po różnego rodzaju traumach takich jak utrata bliskiej osoby, torturach, agresji lub przemocy, wypadkach komunikacyjnych, przymusowych kontaktach seksualnych, cierpieniach wojennych, atakach terrorystycznych. Niestety PTSD może dotknąć każdą osobę, która przeżyła coś traumatycznego, chociaż wiele zależy od osobowości tej osoby i jej dotychczasowych doświadczeń życiowych. Osoby cierpiące na PTSD, starają się unikać wszystkich wspomnień, związanych z danym zdarzeniem, a także innych bodźców. W ten sposób mogą również zminimalizować ryzyko pojawienia się flashbacków.

"Nawet 80 proc. osób ma wystarczające zasoby żeby poradzić sobie z traumą". Psycholożka wyjaśnia, jak zapobiec PTSD

Jak poradzić sobie z flashbackami i gdzie szukać pomocy? 

Samodzielne pozbycie się flashbacków jest bardzo trudne, a niestety nieumiejętna praca z traumą może doprowadzić do pogorszenia się jej objawów. Zwykle najlepszą metodą jest kontakt z psychoterapeutą lub psychiatrą, ponieważ specjaliści potrafią pomóc w sytuacji nawracających bolesnych wspomnień. Ważne jest również zastosowanie prostych metod, na przykład uświadomienia sobie, że flashbacki są w danej sytuacji czymś normalnym i nie należy ich się wstydzić. Warto również pamiętać, że są to tylko wspomnienia, dlatego dobrze wrócić do rzeczywistości jak najszybciej.  

Osoby z PTSD powinny szukać wsparcia nie tylko w psychologu lub psychiatrze, ale także bliskich osobach. W ten sposób mogą uzyskać pomoc w różnych momentach w życiu.  

Zwykle specjaliści zalecają także spróbowanie metod uziemienia, a więc na przykład tupanie nogami, szczypanie się, klaskanie, a wszystko po to, aby przypomnieć sobie o własnej lokalizacji i uświadomić sobie istnienie wspomnień. 

Spore znaczenie ma również zastosowanie metod oddechowych i relaksacyjnych, ponieważ w ten sposób możliwe jest uspokojenie swojego organizmu i zadbanie o spokój wewnętrzny. Zwykle polecaną metoda leczenia jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, ponieważ koncentruje się ona na działaniach empirycznych i naukowych, a także radzeniu sobie ze stresem, objawami i przyczynami zaburzeń. W PTSD metody terapii poznawczo-behawioralnej działają skutecznie, dlatego warto skorzystać z pomocy i zrobić to jak najszybciej. 

Brak leczenia może doprowadzić do jeszcze większych problemów psychicznych i często nawracających wspomnień. U osób z poważnymi trudnościami i zaburzeniami lękowymi lub depresyjnymi, pomocna może okazać się również farmakoterapia.  

Źródła: 

  1. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/(SICI)1520-6394(1996)4:3%3C146::AID-DA9%3E3.0.CO;2-E [dostęp: 18.02.2023]
  2. https://www.cambridge.org/core/journals/psychological-medicine/article/neural-basis-of-flashback-formation-the-impact-of-viewing-trauma/FF13CEE2506AEE5D1C9B55FD6FCC4045 [dostęp: 18.02.2023] 
  3. https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/pp/article/view/7320 [dostęp: 18.02.2023]
  4. https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/view/29182  [dostęp: 18.02.2023]
  5. https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/view/29170 [dostęp: 18.02.2023] 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa

„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

Kobieta i mężczyzna

Czy to, że czasem nie chcecie się przytulać, jest powodem do zmartwienia? Kilka faktów o związkach i (nie)przytulaniu

„Wypalenie zawodowe często współwystępuje z budowaniem na pracy swojej tożsamości” – mówi psycholożka biznesu Patrycja Sawicka-Sikora

Felinoterapia – kiedy jest wykorzystywana i kto może ją prowadzić? Nauka o kototerapii

Czy na pewno musisz mieć wszystko pod kontrolą? Co to jest omnipotencja i kogo dotyczy? 

Dorota Minta, psycholożka, psychoterapeutka

„PTSD z pracy? Znam takie przypadki” – mówi Dorota Minta, psycholożka i psychoterapeutka

Żona Eda Sheerana usłyszała straszną diagnozę w ciąży. "Bez możliwości leczenia aż do porodu" /fot. Getty Images

Żona Eda Sheerana usłyszała straszną diagnozę w ciąży. „Bez możliwości leczenia aż do porodu”. Nowy album artysty jest jego osobistym pamiętnikiem

Resocjalizacja – czym jest, czy pomaga, jakie przepisy obowiązują? Zmiany w ustawodawstwie od marca 2023 roku

„Jeśli wchodzimy do towarzystwa i nasz wzrok skupia jedna osoba, możemy mieć podejrzenie, że to wampir, osoba uzależniająca” – mówi Anna Jera, współautorka książki „Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku”

„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski

„Za spektakularnymi efektami i wielkimi sukcesami często jest bardzo mroczne tło”. O kulcie bycia wiecznie zajętym mówi Dagmara Kokoszka-Lassota

„Rytuały w relacji pozwalają uzyskać poczucie bliskości, intymności i bezpieczeństwa, za którym kryje się przewidywalność” – mówi Mirela Batog

Kobieta

Kiedy czekamy na miłość, awans i lepszą wersję nas samych, wiele tracimy. Kasia Bem radzi, jak żyć tu i teraz

Jak mówić do osób z otyłością? Wyjaśniają eksperci z Dietetyka #NieNaŻarty

Co mówić osobom z otyłością, żeby je wspierać, a nie dołować? Wyjaśniają eksperci z profilu Dietetyka #NieNaŻarty

Kobieta stoi na ulicy

Ty czy twój mózg. Kto podejmie decyzję o tym, co dziś obejrzysz na Netfliksie?

Bez przygotowanego umysłu nie rozpoznamy przełomu. Serendypia to dar dokonywania szczęśliwych i przypadkowych odkryć

Kobieta trenuje jogę

„Odpuść sobie”. Ale jak to zrobić? Kasia Bem zapewnia, że joga może w tym pomóc

Nie generalizuj!

„Zawsze się spóźniasz” i „Nigdy po sobie nie sprzątasz”! O tym, dlaczego nie warto generalizować

Polub zasadę „to również minie”. Przyda się nie tylko, kiedy masz zły humor i wszystko idzie nie tak

„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

Lubisz oglądać stare zdjęcia? Uważaj, żeby wspomnieniom nie poświęcać za dużo czasu!

Kim jest osoba niebinarna? Co różni interpłciowość i niebinarność?

Co to jest dobra rozmowa, mówi psycholożka Iza Maliszewska: „Musimy porozmawiać” brzmi strasznie, to zwiastun tragedii