3 min.
E-recepta od dzisiaj obowiązkowa. Co warto o niej wiedzieć?

Wdrożenie e-recepty / freepik.com
E-recepta. Wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Zgodnie z licznikiem Ministerstwa Zdrowia, do teraz wystawiono ponad 63 mln e-recept. I chociaż recepty elektroniczne pojawiły się już wcześniej, dopiero teraz każdy jest zobligowany do ich stosowania. Co to oznacza dla nas – pacjentek i klientek aptek? Od teraz, by wykupić lek przepisany przez lekarza, wystarczy podać w aptece czterocyfrowy kod. Skąd go wziąć? Już wyjaśniamy.
Spis treści
Elektroniczne recepty – kiedy to się zaczęło?
Prace nad wdrożeniem usług cyfrowych w zakresie ochrony zdrowia rozpoczęły się już w maju 2018 roku. To właśnie wtedy pierwszą z usług, która została zaprezentowana pacjentom, lekarzom i farmaceutom, była elektroniczna recepta.
Inauguracja pilotażu z udziałem ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego odbyła się 25 maja 2018 r. w Siedlcach. Pierwszym pacjentem, któremu wystawiono elektroniczną receptę, był ówczesny prezydent Siedlec.
W grudniu 2018 roku do systemu e-zdrowia podłączono wszystkie apteki w Polsce.
Jakie e-recepty wypisuje się najczęściej? Te dla leków stosowanych w profilaktyce oraz leczeniu stanów niedoboru potasu czy obniżających ciśnienie tętnicze. Z recept elektronicznych coraz częściej korzystają też pielęgniarki i asystenci medyczni.
Elektroniczna recepta – korzyści dla pacjenta
- większa elastyczność – możliwość wykupienia leków w różnych aptekach (nie tracąc refundacji) lub częściowej realizacji e-recepty,
- większa wygoda – e-recepty nie można zgubić, można ją otrzymać SMS-em lub e-mailem, zawsze jest dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta,
- oszczędność czasu – nie trzeba osobiście stawić się u lekarza, aby otrzymać kolejną e-receptę, można ją otrzymać SMS-em lub e-mailem,
- mniejsze ryzyko błędu – e-recepta jest zawsze czytelna. To eliminuje sytuacje, w których aptekarz nie może odczytać nazwy leku czy jego dawki,
- łatwiejsza dostępność – można upoważnić dowolną osobę przez Internetowe Konto Pacjenta. To ona otrzyma e-receptę SMS-em i wykupi leki – nie trzeba samemu iść do apteki.
E-recepta to też korzyści dla lekarzy (m.in. oszczędność czasu, mniejsza biurokracja, lepsza komunikacja) oraz dla farmaceutów (szybsze wydawanie leków, większe bezpieczeństwo).
E-recepta – jak ją zdobyć?
Receptę elektroniczną otrzymasz w gabinecie lekarskim – działa to w ten sam sposób, co kiedyś. E-recepty nie można jednak zgubić ani zniszczyć. Zawsze będzie na Internetowym Koncie Pacjenta. Kolejna zaleta? Po konsultacji ze specjalistą będzie mogła zostać wystawiona bez wizyty pacjenta w gabinecie. To też koniec z rozszyfrowywaniem ręcznego pisma lekarza czy z problemami z odpisami recept, np. w przypadku wykupienia tylko jednego z kilku leków z recepty. Wystarczy, że w aptece podasz kod z e-recepty otrzymany wcześniej od lekarza!
O czym jeszcze warto wiedzieć? Lekarz na e-recepcie może zapisać nam lek na 360 dni stosowania, ale aptekarz może nam jednorazowo wydać leki jedynie na 180 dni. Przepisy nie dotyczą jednak antybiotyków ani leków psychotropowych.
Chcesz korzystać z wszystkich udogodnień e-recepty? Aktywuj Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na stronie pacjent.gov.pl.
Tradycyjna recepta
Wdrożenie e-recept nie oznacza, że papierowe recepty znikną z obiegu. Będą bowiem wydawane w określonych przypadkach: m.in. w ramach tzw. importu docelowego, recept dla osób o nieustalonej tożsamości, recept pro auctore i pro familiae (dla lekarza wystawiającego receptę samemu sobie lub dla członkowi swojej rodziny).
Zobacz także
Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go koleżance
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

07.06.2023
„Spróbujmy w ratowniku zobaczyć człowieka” – mówi Justyna Dżbik-Kluge, współautorka książki „Ratownik. Nie jestem bogiem”

07.06.2023
Czy warto rzucić wszystko i jechać w Bieszczady? Dlaczego tylko bohaterkom filmów życiowa zmiana przychodzi łatwo, mówi psychoterapeutka Joanna Kot

07.06.2023
Agnieszka i Monika z Damskiego Tandemu Twórczego o Teatrze Lesbijskim: „Świat lesbijski długo pozostawał w ukryciu, wytworzył swoją specyfikę”

06.06.2023