3 min.
Sieć sklepów przeprasza za kontrowersyjne koszulki z Anoreksiem. I wycofuje je ze sprzedaży!

Dyskont wycofuje koszulki z Anoreksiem / Zdjęcie: Pexels
21.05.2022
Jak odpocząć w czasie krótkiego wyjazdu? Podpowiadamy!
20.05.2022
Znany psycholog obraził modelkę plus size za zdjęcie na okładce magazynu Sports Illustrated. Spotkała go fala krytyki
20.05.2022
Menopauza to nie powód do wstydu! Ale nawet połowa kobiet nie mówi o niej partnerom
20.05.2022
22-letnia kobieta wygląda jak dziecko. Od ludzi mijanych na ulicy słyszy: „Czy ten dzieciak jest w ciąży?!”
20.05.2022
Materiał o dyskryminacji pacjentów LGBTQIA+ zniknął z rządowej strony. NFZ podało powód
„Widzimy, że przekaz wyrażony na koszulkach artysty został odmiennie zinterpretowany i wzbudził duże emocje, dotykając bardzo istotnego problemu, jakim jest anoreksja” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu Carrefour Polska. Sieć sklepów przeprasza za koszulki z Anoreksiem, informując, że wycofuje je ze sprzedaży i przekazuje pieniądze na rzecz fundacji wspierającej osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania.
Burza wokół koszulek z Anoreksiem
Kontrowersje wzbudziła grafika autorstwa Henryka Sawki, przedstawiająca dwa pieski – Reksia i Anoreksia. Ten drugi był widocznie chudszy od swojego towarzysza na zdjęciu. O szkodliwych społecznie rysunkach na t-shirtach, które można było kupić w sklepach znanej sieci, pisaliśmy w środę, 21 lipca. Temat ten nagłośniła na swoim profilu na Instagramie Janina Bąk. Autorka bloga Janina Daily w relacji na swoim profilu na Instagramie napisała:
„Strasznie śmieszne te koszulki, które u siebie sprzedajecie (…). Można wręcz umrzeć ze śmiechu, zupełnie tak jak umierają – na skutek powikłań zdrowotnych lub samobójstw – osoby chorujące na tę dramatyczną chorobę”.
Żart z Anoreksiem okazał się wyjątkowo nieśmieszny i dotknął osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania, konkretnie osoby chore na anoreksję. To schorzenie można podejrzewać, gdy osoba odczuwa silny lęk przed przybraniem na wadze, nieprawidłowo ocenia wygląd swojej sylwetki i wymiary ciała, uprawia intensywne ćwiczenia fizyczne, często mówi o jedzeniu, kaloriach, zawartości tłuszczu w pożywieniu.
Jak przypomina Janina Bąk, zaburzenia odżywiana dotyczą co najmniej 9 proc. światowej populacji, a analiza 50 lat badań wykazała, że jadłowstręt psychiczny ma najwyższy wskaźnik umieralności ze wszystkich chorób psychicznych.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Sieć sklepów wycofuje koszulki z Anoreksiem
Wszystko wskazuje na to, że warto interweniować i nagłaśniać wszelkie próby dyskryminacji jakiejkolwiek grupy osób, w szczególności chorych. Sieć Carrefour Polska, w której sklepach można było kupić wspomniane koszulki, wydała w tej sprawie oficjalny komunikat.
„W naszych sklepach pojawiły się koszulki z satyrycznymi rysunkami autorstwa Henryka Sawki, które jak podkreśla artysta, miały na celu poruszenie problemu zaniedbania i złego traktowania zwierząt oraz obrony ich praw w naszym kraju. Niemniej widzimy, że przekaz wyrażony na koszulkach artysty został odmiennie zinterpretowany i wzbudził duże emocje, dotykając bardzo istotnego problemu, jakim jest anoreksja” – czytamy.
Dyskont w swoim oświadczeniu poinformował, że bezzwłocznie wycofa koszulki ze wszystkich sklepów, a także podejmie współpracę i przekaże 50 tys. złotych na rzecz Fundacji Światło dla Życia, aby wesprzeć osoby zmagające się z chorobami związanymi z zaburzeniami odżywiania.
„Najmocniej przepraszamy wszystkich, którzy poczuli się dotknięci” – czytamy w komunikacie Carrefour Polska.

Oświadczenie Carrefour Polska w sprawie koszulek z grafiką Reksia i Anoreksia / Zdjęcie: Screen z Instagrama
Ta historia potwierdza, że warto zabierać głos w ważnych społecznie sprawach. Reagować, kiedy ktoś z naszego otoczenia jest obrażany, dyskryminowany czy wyśmiewany. Nie bądźmy obojętni na czyjąś krzywdę!
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także

„Postanowiłam, że to ja wydymam bulimię, a nie ona mnie”. Aleksandra Dejewska o wyjściu z zaburzeń odżywiania

„Dzisiaj uświadamiam kobiety, że mogą o siebie dbać, ale żeby robiły to z głową, bo jeśli tylko odłożą ją na półkę, a w zamian wybiorą ciało, to już po nich”. Rozmawiamy z Martą Kieniuk-Mędrala o zaburzeniach odżywiania

„Zaburzenia odżywiania nie wyglądają”. Blogerka, która zmagała się z bulimią, opowiada o szkodliwym micie
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

21.05.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Irena Białówna, pionierka białostockiej pediatrii, stała się bohaterką hiphopowej piosenki

20.05.2022
„Kiedy kobiety będą gotowe do uniesienia spódnicy, to znaczy, że przeszły kolejny poziom emancypacji. Nie mogę się tego doczekać” – mówi Iwona Demko, artystka-waginistka

19.05.2022
Bianka Zalewska, reporterka wojenna: „Można zaakceptować zagrożenie, ciągłe napięcie, chowanie się do schronów. Ale kolejną śmierć?”

16.05.2022