Duńska telewizja publiczna pokazuje dzieciom nagich dorosłych: „Tak wyglądają normalne ciała”
Podczas kiedy polscy posłowie zastanawiają się nad wprowadzeniem kar za edukację seksualną dzieci, duńskie społeczeństwo stawia na prawdę. W telewizji dla dzieci dorośli pokazują się nago, by obalić mit „idealnego ciała”. Są w różnym wieku, mają różne kształty, rozmiary i kolor skóry.
Program dla dzieci emitowany na duńskim kanale DR Ultra odbił się w ostatnich dniach szerokim echem w świecie. W trakcie programu na żywo „Ultra Strips Down” zaprezentowano pięcioro dorosłych, którzy stanęli nago przed dziećmi w wieku 11-13 lat. Program ma służyć jako narzędzie edukacyjne do walki z zawstydzaniem ze względu na wygląd i zachęcać najmłodszych do pozytywnego nastawienia wobec własnego ciała.
Duński program o nagich ciałach
Program doczekał się już drugiego sezonu i choć jest szeroko krytykowany za granicą, w liberalnej Danii jest bardzo popularny. Każdy odcinek programu przedstawia pięcioro dorosłych o różnych typach ciała, kolorach skóry czy odmiennej płci. Goście są także w różnym wieku. W opublikowanych już odcinkach mogliśmy zobaczyć Johna, mężczyznę z karłowatością czy Muffe, mężczyznę z wszczepionymi rogami pod skórę głowy. W programie gościli również mężczyzna z protezą nogi, osoba ze stomią oraz Rei, która jest transpłciowa, przeszła wazektomię i leczenie testosteronem.
„Nie jestem chłopcem, nie jestem dziewczyną, jestem po trochu wszystkim” – powiedziała Rei, pokazując pokrytą tatuażami klatkę piersiową i ogoloną głowę.
Duńska telewizja publiczna pokazuje dzieciom nagich dorosłych: „Tak wyglądają normalne ciała”
Zadaniem dzieci ze szkoły w Orestad w Kopenhadze, które brały udział w pokazie, było zadawanie gościom pytań. Najpierw robiły to niechętnie, jednak potem z coraz większą śmiałością i ciekawością. Dzieci pytały Rei, czy czuła się inaczej w szkole, jakiej łazienki używa i jakie stroje kąpielowe wybiera na plażę.
W ostatnim odcinku pięcioro dorosłych rozebrało się, próbując odpowiedzieć na pytania dotyczące skóry i włosów na ciele. Co najbardziej zaciekawiło dzieci? Zadawały dorosłym pytania typu: „W jakim wieku urosły ci włosy w dolnej części ciała?” „Czy rozważasz usunięcie tatuaży?” „Czy jesteś zadowolony ze swoich części intymnych?”.
Zapytano także 76-letnią Ule o to, dlaczego zdecydowała się wziąć udział w programie. Odpowiedziała, że chce pokazać dzieciom, że idealne ciała są rzadkością i że to, co widzą w mediach społecznościowych, często wprowadza w błąd.
„Na Facebooku lub Instagramie wiele osób jest modelkami. My tutaj mamy zwykłe ciała. Mam nadzieję, że zrozumiecie, że normalne ciała wyglądają tak – powiedziała publiczności, wskazując na siebie.
Duńska telewizja publiczna pokazuje dzieciom nagich dorosłych: „Tak wyglądają normalne ciała”
Producenci zaznaczają, że rodzice muszą wyrazić zgodę na udział dzieci w programie. Nie pokazuje się także dzieci i dorosłych na jednym ujęciu, a najmłodsi co chwilę są pytani, czy czują się komfortowo. Jeśli nie, mogą wyjść do pokoju, gdzie czeka na nich ich nauczyciel. Jak na razie jednak jeszcze żadne dziecko nie wyszło w trakcie kręcenia programu.
Zwykli, nadzy ludzie a krytyka
Opinia międzynarodowa jest podzielona odnośnie duńskiego programu. Jedni uważają, że jest to krok do przodu w edukacji seksualnej. Inni, że takie działania deprawują młodzież. Producenci programu jednak odpierają atak. Tłumaczą, że pokaz ma na celu przeciwdziałanie codziennemu bombardowaniu młodzieży obrazami nierealistycznych ciał w reklamach oraz w mediach społecznościowych. Dorośli występujący przed dziećmi nie są aktorami, ale wolontariuszami.
„Być może niektórzy ludzie myślą: „O mój Boże, łączą w sobie nagość i dzieci. Ale to nie ma nic wspólnego z seksem, chodzi o postrzeganie ciała jako naturalnego, tak jak to robią dzieci”- powiedział gospodarz programu Jannik Schow dla „The New York Times”.
Programu bronią także sami Duńczycy. Wielu z nich uważa, że dzieci nie powinny być chronione przed realiami życia. A wystawienie ich na kontakt z nagimi ciałami, pomoże im pozbyć się niepewności związanej z problemami cielesnymi.
„W ten sposób kształcimy nasze dzieci. Pokazujemy im rzeczywistość taką, jaka jest” – powiedziała Sofie Münster, uznana w całym kraju ekspertka w dziedzinie „Nordic Parenting” dla „The New York Times”.
Warto także wspomnieć, że pierwszy sezon „Ultra Strips Down” zdobył nagrodę dla najlepszego programu dla dzieci w roku 2019 na duńskim festiwalu telewizyjnym.
Zobacz także
Nowa definicja gwałtu w duńskim prawie. To historyczny krok!
„Nie chodzi o to, żeby ośmiolatkowi pokazywać, jak zakłada się prezerwatywę”. O tym jak rozmawiać z dzieckiem o seksie, wyjaśniają edukatorki seksualne
„Konwencja stambulska to parasol ochronny dla systemu, który mamy w tej chwili. Wypowiedzenie jej zdaje nas na łaskę i niełaskę przyszłych ustawodawców” – mówi Joanna Gzyra-Iskandar z Centrum Praw Kobiet
Polecamy
„Po drodze zgubiłam piersi, a ziemia przyciąga pośladki” Agnieszka Sienkiewicz demaskuje instagramowe iluzje
Internauta porównał tenisistkę do krowy. Na odpowiedź nie czekał długo. „Nie masz nic lepszego do roboty…?” – zapytała
Hunter McGrady o swoim ciele „w dziwnej erze Ozempiku”: „Seksapil występuje w różnych rozmiarach”
„Nikt mi w dzieciństwie nie wytłumaczył, że dzieci śmieją się ze mnie, bo jestem chora” – mówi Malwina Łapińska
się ten artykuł?