Dlaczego kobiety powinny ćwiczyć rano, a mężczyźni wieczorem? Badacze poznali odpowiedź na to pytanie
Trenujesz, ponieważ chcesz zrzucić kilka kilogramów? Jak pokazują najnowsze badania, kobiety powinny ćwiczyć w godzinach porannych, ponieważ to właśnie wtedy najszybciej spalają tłuszcz. Inaczej jest jednak z mężczyznami – dla nich idealną porą na aktywność fizyczną jest wieczór.
Kiedy powinny ćwiczyć kobiety?
Naukowcy ze Skidmore College w Nowym Jorku, na czele z dr Paul Arciero, przebadali 27 sprawnych kobiet i 20 sprawnych mężczyzn w wieku 25-55 lat, którzy ćwiczyli cztery razy w tygodniu przez 12 tygodni. Połowa badanych uczęszczała na zajęcia fitness w godzinach 6:00-8:00 rano, a połowa – w godzinach 18:30-20:30.
Ćwiczenia obejmowały: sesję treningu siłowego, sesję rozciągania (joga lub pilates) oraz sesję treningu sprinterskiego (pływanie lub bieganie na bieżni przez 35 minut). Większość sesji trwała godzinę, chociaż dłuższe ćwiczenia aerobowe, takie jak jazda na rowerze lub wioślarstwo, miały na celu sprawdzenie wytrzymałości.
Po przeanalizowaniu wyników, naukowcy zauważyli, że kobiety szybciej spalają tłuszcz we wczesnych godzinach. Badanie wykazało, że kobiety, które ćwiczyły rano, straciły średnio 10 proc. tkanki tłuszczowej na brzuchu, podczas gdy kobiety trenujące wieczorem – zaledwie do 3 proc. U kobiet trenujących rano zaobserwowano również spadek ciśnienia krwi.
„Podczas gdy zarówno poranne, jak i wieczorne ćwiczenia, zapewniają kobietom znaczne korzyści zdrowotne i wydajnościowe, te, które chcą spalić tłuszcz z brzucha i obniżyć ciśnienie krwi, powinny trenować w godzinach porannych” – tłumaczył dr Arciero.
Naukowcy wskazują jednak, że jeśli kobieta nie chce schudnąć, a jej głównym celem jest jedynie zwiększenie siły swoich mięśni – powinna trenować wieczorem.
Idealna pora ćwiczeń dla mężczyzn
Do całkiem innych wniosków naukowcy doszli jednak w przypadku mężczyzn. Okazuje się bowiem, że ci trenujący wieczorem mieli niższe ciśnienie krwi oraz poziom „złego” cholesterolu. Różnicę zauważono również w szybkości spalania tłuszczu – ćwiczenia wieczorne wykazywały tutaj większe korzyści. Mężczyźni trenujący wieczorem odczuwali też mniejsze zmęczenie niż grupa ćwicząca rano.
Warto ćwiczyć – zawsze!
Niezależnie od wyników badań, naukowcy podkreślają, że ćwiczenia przyniosły korzyści wszystkim, którzy wzięli udział w badaniu, niezależnie od tego, kiedy to zrobili. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Psychology”.
Źródło: dailymail.co.uk
Zobacz także
„Dbanie o siebie to dawanie sobie czasu i takiej aktywności, która nam sprawia radość” – mówi Olga Paprocka, nauczycielka Jogi Vinyasa
„Efektem tańca jest redukcja stresu, napięć, relaksacja, utrata zbędnych kilogramów oraz dobra zabawa” – mówi Beata Kowalska, instruktorka tańca terapeutycznego
„Nie po to tyle się napracowałam, żeby teraz po treningu jeszcze jeść. Wysiłki pójdą na marne!”. Trenerka i dietetyczka komentuje popularny mit
Polecamy
„Przekąski ruchowe mają urozmaicić czas spędzony w jednej pozycji i dostarczyć organizmowi różnorodnych bodźców. Mówi się, że jedyna dobra pozycja to pozycja… następna” – mówi terapeuta ruchowy Maciej Borucz
Ćwiczenia na kolana – co zrobić, aby je porządnie wzmocnić?
Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!
Czym są biegi przełajowe i jak się do nich przygotować?
się ten artykuł?