„Demure” Słowem Roku 2024. Jak Jools Lebron zrewolucjonizowała trendy dzięki TikTokowi
Słowem Roku 2024 według Dictionary.com zostało „demure” – przymiotnik, który oznacza „skromny”, „powściągliwy” lub „zachowujący rezerwę”. Jednak wybór tego słowa nie jest przypadkowy. Jego nagłą popularność zawdzięcza się przede wszystkim TikTokowi, a konkretnie jednej z jego twórczyń, Jools Lebron. To ona wykorzystała je w swoich viralowych materiałach, zyskując międzynarodową uwagę. Na czym polega moda na bycie „skromną i uważną”?
„Skromność” słowem roku
Słowo „demure”, czyli „skromność” zostało Słowem Roku 2024 amerykańskiego słownika internetowego Dictionary.com. Wybór został wyłoniony na podstawie analizy wiodących fraz pojawiających się w mediach cyfrowych i wyszukiwarkach internetowych.
„To językowa kapsuła czasu, odzwierciedlająca trendy społeczne i wydarzenia globalne, które zdefiniowały ten rok” – można przeczytać na stronie.
I choć tradycyjnie słowo „demure” kojarzy się z cechami kulturowo cenionymi w XIX wieku – spokojem, delikatnością, powściągliwością – w erze mediów społecznościowych przybrało nowe znaczenie. Jak tłumaczą twórcy słownika, internauci używają go, by opisać coś wyrafinowanego i wyróżniającego się na tle innych.
Wzrost popularności słowa „demure” w ostatnich miesiącach był ogromny. Między styczniem a sierpniem br. zwiększył się o 1200 proc. W szczytowym momencie (sierpniu) liczba wyszukiwań tego terminu na stronie Dictionary.com była aż 200 razy wyższa niż w tym samym miesiącu roku poprzedniego. Słowo stało się tak viralowe, że zostało uznane za symbol mody na bycie „skromnym” w nowoczesnym sensie. Wszystko to dzięki TikTokowi, platformie, na której wyrażenie to zyskało ogromną popularność w dużej mierze za sprawą twórczyni Jools Lebron.
„Very demure, very mindful”
Jools Lebron w swoich filmikach wykorzystuje to słowo w różnych kontekstach, a „demure” stało się jednym z najczęściej używanych na platformie. Jej charakterystyczny slogan „very demure, very mindful” wypowiedziany poważnym tonem jest parodią powszechnych filmików instruktażowych perfekcyjnie wyglądających kobiet. Z humorem i inteligencją Lebron ukazuje absurdalność nacisków na bycie „skromną i uważną”.
RozwińSatyra Lebron w najlepszym wydaniu pojawia się m.in. w wideo, na którym tiktokerka obiecuje, że będzie zachowywać się „skromnie i uważnie” podczas zabawy w Las Vegas. Jej poważne zapewnienia, że wróci do hotelu o godzinie 22, kontrastują z obrazkami z późniejszej części nocy, kiedy bawi się w klubie i z trudem próbuje znaleźć swój pokój hotelowy. To doskonały przykład jej ironicznego podejścia, które obnaża sprzeczności w oczekiwaniach społecznych wobec kobiet. Co ciekawe, słowo stało się również popularne wśród celebrytów – w swoich postach i rolkach lubią go używać m.in. Jennifer Lopez, Kim Kardashian, RuPaul, SZA czy Lizzo.
Słowa roku
Wybór „skromności” jako Słowa Roku wpisuje się w szerszy trend zmieniających się preferencji językowych na przestrzeni ostatnich lat. W 2023 roku słowem roku była „halucynacja”, odnosząca się do rozwoju chatbotów i sztucznej inteligencji, które często mogą prowadzić do dezinformacji.
Wśród innych słów, które zostały wyróżnione przez Dictionary.com w 2024 r., znalazły się także takie słowa, jak „brainrot” – określające spędzanie dużej ilości czasu na często bezwartościowych treściach w internecie, takich jak memy, rolki i tiktoki, czy słowo „brat” – określające kogoś, kto jest buntowniczy i bezkompromisowo odważny. Twórcy słownika wymienili także wyrażenie „extreme weather” przez wzgląd na to, że internet a nawet luźne rozmowy są przesycone dyskusjami o rekordowych temperaturach, katastrofalnych burzach i powszechnych powodziach na świecie.
Zobacz także
„Gaslighting” słowem roku 2022 według słownika internetowego Merriam-Webster. „Jest wszechobecny”
Co zobaczysz, gdy wpiszesz słowo ‘pielęgniarka” w wyszukiwarkę grafiki Google? „Szału nie ma. Zaproszenie do burdelu” – kwituje Mateusz Sieradzan
W Ministerstwie ds. Samotności króluje język zdrobnień. Je się tu obiadki i pije kapuczinko. Może to sposób na zmiękczenie nie tylko słów, ale też rzeczywistości
Polecamy
Dr hab. Magdalena Formanowicz: „Używanie form męskich sygnalizuje niewidzialność kobiet i często jest tak interpretowane”
Ane Piżl oburzona zmianami Rady Języka Polskiego. „Może 'ciapaty’, zdaniem Rady, to również 'nieoficjalna nazwa etniczna’?”
Tłumaczka języka migowego skradła serca widzów. „Da się poczuć muzykę oczami. Boska kobieta” – komentują internauci
Wulgaryzmy już tak nie szokują. Zdaniem językoznawców, służą nawet budowaniu więzi społecznych
się ten artykuł?