Przejdź do treści

Damiano David z Maneskin wspiera swoją dziewczynę w walce z chorobą. „Nazywano mnie szaloną i kłamczuchą, ale jestem chora” – grzmi Giorgia Soleri

Zespół Maneskin
Damiano David z Måneskin wspiera swoją dziewczynę w walce z chorobą. „Nazywano mnie szaloną i kłamczynią, ale jestem chora” - grzmi Giorgia Soleri/ (Photo by Kevin Mazur/Getty Images for iHeartRadio)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!
6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie
Stresujesz się? Poćwicz! Propozycje ćwiczeń
„Przestańmy pytać kobiet o to, czy są w ciąży. Często to po prostu wzdęcia” – apeluje ciałopozytywna instagramerka Danae Mercer
„Jeśli jesteś kobietą – nie jedź na Maltę”, ostrzega para, którą podczas wakacji spotkała tragedia

„Nazywają ją 'chorobą niewidzialną’, ale pamiętam z niezwykłą precyzją wszystkie wyrzeczenia i ograniczenia, do jakich doprowadziła w moim życiu” – napisała o swojej chorobie Giorgia Soleri. Partnerka Damiano Davida ze słynnej grupy Maneskin doprowadziła do dużych zmian we włoskim prawie i sprawiła, że ból kobiet zmagających się z wulwodynią w końcu został dostrzeżony. 

Giorgia Soleri cierpi na wulwodynię

Giorgia Soleri jest influencerką i modelką. Prywatnie jest związana z Damiano Davidem, frontmanem grupy Maneskin, która w 2021 roku wygrała festiwal w Sanremo i Eurowizję. O Soleri zrobiło się szczególnie głośno, kiedy w październiku 2020 roku przyznała w mediach społecznościowych, że cierpi na wulwodynię. Jeśli nic nie mówi ci ta nazwa, nic dziwnego, bo chorobę wciąż się lekceważy. Wulwodynia to jednak nie mit, nie histeria, a choroba dotycząca głównie kobiet nie istnieje tylko „w głowie”. Kobiety skarżące się na bóle pochwy lub sromu podejrzewano o emocjonalne zaburzenia, o hipochondrię, o awersję do seksu mającą podłoże psychiczne. Teraz jednak wiadomo, że to choroba ciała i należy ją leczyć.

„Nazywają ją 'chorobą niewidzialną’, ale pamiętam z niezwykłą precyzją wszystkie wyrzeczenia i ograniczenia, do jakich doprowadziła w moim życiu. To zdjęcie zostało zrobione podczas jednej z niekończących się nocy, które w ciągu tych ośmiu lat były przerywane bólem, drżeniem, krzykami i łzami, a które zrujnowały moje życie. Powiedziano mi, że jestem szalona, ​​zmartwiona, przeziębiona, kłamię, że boję się seksu, że potrzebuję więcej masturbacji” – napisała na swoim profilu na Instagramie.

Chore często wstydzą się przyznać do bólu lub myślą, że tak ma być. Dolegliwości choroby mogą być tak mocno nasilone, że utrudniają nie tylko seks, ale i ruch czy siedzenie. Kobiety często też odczuwają uporczywe pieczenie, podrażnienie, palenie, kłucie. Najgorsze w tym wszystkim jednak jest to, że zostają odsyłane z gabinetów specjalistów bez dokładnej diagnozy czy odpowiedniego leczenia.

„Najtrudniejszą częścią jest skrajna samotność, w której jesteś oceniana przez osoby wokół siebie i źle rozumiana przez tych, którzy szukają diagnozy na wszystkie dolegliwości. Zdałam sobie sprawę, że nie jestem sama, że jest wiele osób dotkniętych tą patologią. Chorzy są chorzy i zasługują na zrozumienie i szacunek” – tłumaczyła Soleri.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Damiano David o wulwodynii

Jak doszukali się fani grupy Maneskin, Damiano David wspomniał o chorobie swojej partnerki również w jednej ze swoich piosenek. Według ich interpretacji utwór zatytułowany „Coraline” opisuje ból spowodowany wulwodynią oraz walkę i lata szukania przyczyny choroby. W maju 2021 roku sam lider grupy wyjaśnił znaczenie utworu.

„To nie jest historia rycerza, który niczym czarujący książę ratuje księżniczkę w niebezpieczeństwie. Tu nie ma happy endu, to bajka, która się źle kończy, jak to często bywa w życiu. To historia o więdnięciu dziewczyny, wspaniałego kwiatu, a rycerz jest jedynie swego rodzaju bezradnym świadkiem” – mówił w jednym z wywiadów.

Głos Soleri został w końcu usłyszany także we włoskim parlamencie, a jej zdania były cytowanie w trakcie dyskusji nad ustawą związaną z wulwodynią i endometriozą.

„Kiedy usłyszałam, jak moje nazwisko wypowiada się w Parlamencie, nie mogłam w to uwierzyć, oszalałam z radości. Trzęsłam się, płakałam, dzwoniłam do wszystkich moich znajomych mówiąc: 'Udało się!’. Nie jest łatwo się odsłonić i powiedzieć o sobie w tak intymny sposób, ale chciałam spróbować pomóc innym ludziom. Świadomość, że włożyłam swój niewielki wkład w proces tworzenia tej ustawy, jest wielką satysfakcją” – napisała.

Zmiana włoskiego prawa

Giorgia nagłaśniała sprawę, a jej partner Damiano David często wspierał ją w działaniach. Towarzyszył jej m.in. podczas konferencji włoskich organizacji odnośnie osób z wulwodynią, kiedy został przedstawiony projekt ustawy o uznaniu wulwodynii za przewlekłą chorobę oraz objęciu chorych opieką w ramach włoskiego systemu zdrowia. 26-latka w trakcie spotkania opowiedziała o własnych doświadczeniach, zaznaczając, że ból kobiet jest wciąż dyskryminowany i lekceważony.

„Ból jest sprawą intymną, osobistą i zawsze subiektywną. Każda osoba doświadcza go inaczej i to do niej należy decyzja, czy chce o swoim bólu opowiadać. Zdarzają się jednak przypadki, w których ból staje się polityczny. A staje się takim, gdy jest tak powszechny, że jest to problem społeczny, a państwo i państwowa służba zdrowia tego nie rozpoznają. Gdy postawienie diagnozy zajmuje średnio 4 lata, a w 67 proc. przypadków więcej niż 4″ – mówiła.

Podkreśliła również, że wulwodynia nie jest przypadłością, która dotyczy zaledwie małej grupy osób. Jak zaznaczyła, z chorobą zmaga się od 14 do 16 proc. kobiet. Natomiast ekspertów, którzy specjalizują się w jej leczeniu, jest garstka.

Wysiłki Soleri i nagłaśnianie choroby przynoszą efekty. Coraz więcej osób słyszy o wulwodyni, a włoskie media zaczęły szeroko o niej pisać. Dzięki temu włoski region Lacjum zatwierdził wniosek o włączenie wulwodynii do Regionalnego Podstawowego Poziomu Pomocy oraz wytyczenia placówek zdrowia, w których chore mogą uzyskać pomoc specjalistyczną. Zobowiązał się także do dodatkowego szkolenia medycznego i przeprowadzenia kampanii edukacyjnej w szkołach na ten temat. I choć są to jedynie działania regionalne, to jest to duży krok w usłyszeniu kobiet zmagających się z chorobą.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Giorgia Soleri (@giorgiasoleri_)

 

Źródło: Glamour, Tipsforwomens

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobiety

Kobiety na TikToku jednoczą się w sprawie zakazu aborcji w Stanach Zjednoczonych i Polsce. „Jeśli potrzebujesz aborcji, przyjedź do mnie”

Kobieta

Kamila Kalińczak: „Stygmatyzowanie, poniżanie i obrażanie bezdzietnych kobiet musi się skończyć”

Protestujące kobiety w USA

Protesty w Stanach Zjednoczonych po utraceniu prawa do legalnej aborcji. Kobiety wzywają do strajku seksualnego

„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska

Ursula von der Leyen / gettyimages

Unia Europejska zawalczy o równowagę płci na wysokich stanowiskach. „Najwyższy czas rozbić szklany sufit” – mówi Ursula von der Leyen

Uczennice stoją w sali gimnastycznej

Anna Wiatrowska o obsesji polskich szkół na punkcie ubioru uczennic: „Wszystko w imię przyzwoitości i kultury 'nie kuszenia chłopców’”

Malina Błańska: „Z okazji Dnia Matki w Polsce powinniśmy kobietom palić znicze”. Jak mówienie o trudach bycia mamą zbliża nas do szczęśliwego macierzyństwa

Kobieta siedzi w samochodzie

Obawiasz się powrotu do domu taksówką? Puść ten dźwięk z TikToka

Szwedzka influencerka zrelacjonowała w mediach społecznościowych zabieg aborcji farmakologicznej. „Moje ciało, mój wybór”

Kobiety w burkach

Afganki znów założą burki. Janina Ochojska: „Talibowie złamali wszystkie obietnice i oczekiwania odnośnie respektowania prawa kobiet w Afganistanie”

Jane Fonda

Jane Fonda o starzeniu się: „Jestem świadoma tego, że zbliżam się do śmierci. Tak naprawdę nie przeszkadza mi to aż tak bardzo”

Zmarła najstarsza osoba na świecie. Chętnie dzieliła się sekretem długowieczności

Kobiety

„Powiedz mi bez wahania, że jestem bez porównania”. Manifest z tej kampanii powinna znać każda kobieta

„Nie mów do mnie Martynka, jeśli nie mówisz do niego Mateuszku” – o przekleństwie zdrobnień mówi Martyna Kaczmarek

„Stawianie mnie w takiej sytuacji jest nieludzkie. Czuję się upokorzony” – Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz” gorzko o przeszkodach w znalezieniu asystenta

To ona sieje postrach wśród rosyjskich żołnierzy. Kim jest Ugoliok?

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Titz-Kosko zapracowała na tytuł Damy Polskiej Medycyny, budując polską reumatologię

W GROM-ie spędziła 18 lat. „Jest kilka powodów, dla których kobiety, mimo mobbingu, nie rezygnują ze służby” – mówi Katarzyna Kozłowska, prezeska Fundacji #SayStop

Jane Fonda

Jane Fonda o starzeniu się: „Jestem taka szczęśliwa, że pozwoliłam swoim włosom siwieć”

HELLO PIONIERKI: Jak Wanda Woźniak „systemem harcerskim” wychowywała pokolenia polskich pielęgniarek

Abby Ramsay

24-latka przeszła dobrowolną sterylizację, bo nie chce mieć dzieci. „Jestem szczęśliwa, wolna i mogę podążać za swoimi celami życiowymi”

Agnieszka Kamińska zdjęcie

„Dobrobyt zakonserwował tradycyjne role w rodzinie.” O życiu kobiet w Szwajcarii, raju wymyślonym, mówi Agnieszka Kamińska, socjolożka i dziennikarka

Izabela Wolfram

HELLO PIONIERKI: Jak Izabela Wolfram została Bożymirem II, by organizować opiekę medyczną dla jeńców i uciekinierów z powstańczej Warszawy

Halina Szwarc

HELLO PIONIERKI: Jak Halina Szwarc została najmłodszą agentką polskiego wywiadu, choć uważała się raczej za Hansa Klossa niż Matę Hari

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Jak dbać o nogi w podróży?

Kobieta ćwiczy

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Średnia długość życia / rawpixel

Długość życia na świecie. 10 krajów, w których żyje się najdłużej

×