3 min.
Czy na żywej choince mogą czaić się kleszcze albo inne owady? Prof. Stanisław Ignatowicz wyjaśnia

Żywa choinka / istockphoto
22.05.2022
Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę
21.05.2022
Jak odpocząć w czasie krótkiego wyjazdu? Podpowiadamy!
20.05.2022
Znany psycholog obraził modelkę plus size za zdjęcie na okładce magazynu Sports Illustrated. Spotkała go fala krytyki
20.05.2022
Menopauza to nie powód do wstydu! Ale nawet połowa kobiet nie mówi o niej partnerom
20.05.2022
22-letnia kobieta wygląda jak dziecko. Od ludzi mijanych na ulicy słyszy: „Czy ten dzieciak jest w ciąży?!”
Wyobrażasz sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki? Ja nie! Mam jednak problem z tym, jaką choinkę wybrać: sztuczną (niezbyt ekologiczną) czy żywą (bardziej ekologiczną, ale z pewnymi „niespodziankami”)? Wraz z żywą choinką do naszego domu mogą bowiem dostać się niezbyt ciekawi goście. Jacy? O tym mówi prof. Stanisław Ignatowicz, entomolog.
Spis treści
Żywa choinka – co może w sobie skrywać?
Grudzień to czas, w którym większość z nas albo wyciąga sztuczną choinkę z piwnicy albo kupuje żywą na targu. Jeszcze się nie zdecydowałaś, ale coraz częściej myślisz o żywej? W tym roku twój wybór może być inny niż w tamtym roku. Z choinką naturalną do domu mogą przedostać się… owady.
– Różne owady mogą zostać przyniesione do domu razem z choinką, ale do mnie – jako entomologa – zgłaszany jest „poważny problem” dotyczący szerszeni zimą. Zdarzyło się to już kilka razy. Gdy na zewnątrz i w nieużywanych pomieszczeniach jest zimno, a nawet panują minusowe temperatury, to w pokoju czy w salonie z choinką lata groźny owad podobny do szerszenia. Wywołuje strach u ludzi, ale najczęściej pada pytanie: dlaczego lata tu, a nie gdzie indziej i skąd znalazł się zimową porą taki szerszeń w mieszkaniu?
Tym owadem jest trzpiennik (najczęściej trzpiennik olbrzym). Jego larwy w ciepłym mieszkaniu kończą rozwój, kończy się przepoczwarczenie i pojawia się osobnik dorosły. Więc im dłużej trzymamy choinkę w domu (do lutego, bo taka piękna!), tym większe prawdopodobieństwo zakończenia rozwoju tego szkodnika – wyjaśnia prof. Stanisław Ignatowicz, entomolog.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Pluskwy i kleszcze na choince – czy to możliwe?
Jeżeli na choince może pojawić się trzpiennik, to może też kleszcz? Uspokajam. Kleszcze nie lubią zapachu żywicy, który czuć od choinki. Tak samo nie lubią drzew iglastych.
Na choince możemy jednak spotkać… pluskwy. Chociaż rzadko, również się zdarzają. Szczególnie, gdy choinkę kupujemy od niesprawdzonych sprzedawców.
Pająki na choince
Nie to jest jednak najgorsze. Na żywych choinkach mogą bowiem rozwijać się pająki.
– W tamtym roku kupiłam choinkę w donicy. Wszystko po to, by było ekologicznie! Ubrałam ją, a następnie wyszłam z domu. Po kilku godzinach wróciłam… i się przeraziłam. Cała ściana i pół sufitu były czarne. W choince, którą kupiłam, było gniazdo pająków. Było ich kilkaset! Część zwisała z sufitu na pajęczynach. Pająki były jeszcze przez kilka następnych miesięcy w domu – mówi Joanna, nasza fotoedytorka.
Choinka – jak pozbyć się niechcianych owadów?
Kupiłaś żywą choinkę? Niech poleży kilka dni na balkonie, w mrozie! Owady nie lubią niskich temperatur. Tym sposobem uda ci się spędzić święta bez plagi nieproszonych gości.
Zobacz także
Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go dalej!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

21.05.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Irena Białówna, pionierka białostockiej pediatrii, stała się bohaterką hiphopowej piosenki

20.05.2022
„Kiedy kobiety będą gotowe do uniesienia spódnicy, to znaczy, że przeszły kolejny poziom emancypacji. Nie mogę się tego doczekać” – mówi Iwona Demko, artystka-waginistka

19.05.2022
Bianka Zalewska, reporterka wojenna: „Można zaakceptować zagrożenie, ciągłe napięcie, chowanie się do schronów. Ale kolejną śmierć?”

16.05.2022