Przejdź do treści

Czy lekarz może okłamać pacjenta? Na to pytanie odpowiada Patrycja Pieszczek-Bober, prawniczka w ochronie zdrowia

Czy lekarz może okłamać pacjenta? Na to pytanie odpowiada Patrycja Pieszczek-Bober, prawniczka w ochronie zdrowia / gettyimages
Czy lekarz może okłamać pacjenta? Na to pytanie odpowiada Patrycja Pieszczek-Bober, prawniczka w ochronie zdrowia / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?

Podczas wizyty u lekarza zastanawiasz się, czy specjalista może cię okłamać? „Nie, lekarz nie ma prawa okłamania pacjenta” – odpowiada Patrycja Pieszczek-Bober, czyli prawniczka w ochronie zdrowia, na swoim profilu @prawodozdrowia na Instagramie. Co ważne, dodaje jednak, że jest jedno znaczące „ale”…

Czy lekarz może nie mówić pacjentowi całej prawdy?

Jak podkreśla prawniczka, lekarz nie ma prawa okłamania pacjenta. Ale czy lekarz może nie mówić pacjentowi całej prawdy?

„Ustawa ogranicza sytuacje, w których zakres przekazywanych pacjentowi informacji może być ograniczony do sytuacji wyjątkowych, kiedy rokowania są dla pacjenta niepomyślne. Należy mieć jednak na uwadze, że ograniczeniu podlegają tylko informacje dotyczące jego stanu zdrowia i rokowań. W pozostałym zakresie (tj. rozpoznania, proponowanych oraz możliwych metod diagnostycznych, leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia) lekarz powinien udzielić pacjentowi pełnej informacji” – tłumaczy Patrycja Pieszczek-Bober.

Ekspertka w swoim poście na Instagramie podkreśla, że przepisy pozwalają na ograniczenie przekazywanych informacji, a nie okłamywanie pacjenta.

Dlaczego lekarze są niemili? / istock

Ograniczenie przekazywanych informacji

Jak wyjaśnia Patrycja Pieszczek-Bober, przyjmuje się, że wprowadzenie możliwości ograniczenia przekazywanych informacji wynika z obawy, że owo przekazanie pełnych informacji mogłoby m.in. w pewnych sytuacjach wpłynąć niekorzystnie na psychikę pacjenta, a być może nawet zniechęcić go do podjęcia leczenia.

„Z uwagi na to, że samo pojęcie 'dobra pacjenta’ nie jest nigdzie prawnie zdefiniowane i to od lekarza zależy, czy w konkretnej sytuacji zachodzą podstawy do ograniczenia zakresu przekazywanych informacji, postuluje się uchylenie tego przepisu i wprowadzenie w jego miejsce wyczerpującej rozmowy w obecności psychologa” – dodaje prawniczka.

Warto jednak pamiętać, że na żądanie pacjenta lekarz jest zobowiązany udzielić informacji w pełnym zakresie.

Prawo do zdrowia – kto stoi za tym profilem?

Za profilem @prawodozdrowia stoi Patrycja Pieszczek-Bober – prawniczka w ochronie zdrowia. Na swoim profilu na Instagramie w przystępny sposób wyjaśnia prawnicze zawiłości związane z medycyną. Pisze m.in o antykoncepcji, szczepieniach czy edukacji seksualnej. Profil @prawodozdrowia obserwuje niemal 30 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?