Przejdź do treści

Czy ładniejsi mają w życiu łatwiej? „Istnieje szereg dowodów na wpływ atrakcyjności na różne aspekty życia ludzi” – pisze Martyna F. Zachorska

Kobieta
Atrakcyjne osoby mają większe szanse na rynku pracy/ fot. Lanyjade Mondou/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Nasze mózgi mają tendencję do przypisywania cech osobowości na podstawie pierwszego wrażenia. Innymi słowy – im ktoś ładniejszy, tym lepszym człowiekiem nam się wydaje” – zauważa Pani od Feminatywów, czyli Martyna F. Zachorska. Edukatorka tłumaczy, czy osoby uznawane za atrakcyjne faktycznie są traktowane łagodniej w wielu aspektach życia.

Ładni mają łatwiej?

„Czy to prawda, że ładni ludzie mają w życiu łatwiej?” – pyta na swoim profilu na Instagramie Pani od Feminatywów, czyli Martyna F. Zachorska. Edukatorka wyjaśnia, że wiele osób zgadza się z przekonaniem, że ładniejszy ma zawsze lepiej i ma też przewagę na rynku pracy.

„Czy tak jest naprawdę? Do pewnego stopnia tak – zjawisko to ma nawet swoją, ukutą w 1920 roku nazwę – 'efekt aureoli’. Polega ono na tym, że nasze mózgi mają tendencję do przypisywania cech osobowości na podstawie pierwszego wrażenia. Innymi słowy – im ktoś ładniejszy, tym lepszym człowiekiem nam się wydaje” – tłumaczy Zachorska.

Specjalistka przytacza w swoim wpisie jedno z ważnych badań. Udowodniono w nim, że atrakcyjny wygląd podczas symulowanej rozmowy kwalifikacyjnej miał większy wpływ na podjęcie decyzji o zatrudnieniu danej osoby niż jej kwalifikacje zawodowe.

„I to pomimo tego, że ankieterzy twierdzili, że wygląd odgrywał niewielką rolę w ich wyborach” – podkreśla.

I dodaje, że mówi się także o tak zwanej wyglądowej luce płacowej. Zgodnie z tą teorią, atrakcyjni ludzie zarabiają od 12 do 14 proc. więcej niż ich „gorzej wyglądający” współpracownicy.

„Istnieje szereg dowodów na wpływ atrakcyjności na różne aspekty życia ludzi” – podkreśla Zachorska.

Danae Mercer

„Atrakcyjne osoby są mniej narażone na postępowanie przed sądem karnym”

W dalszej części swojego wpisu Zachorska wylicza także, jakie potencjalne korzyści odczuwają ludzie atrakcyjniejsi w porównaniu z osobami mniej atrakcyjnymi. Jak wykazały badania, cieszą się one większymi sukcesami reprodukcyjnymi, uważają, że są zdrowsze i lepiej radzą sobie w związkach. Wskazano również, że takie osoby mają większe szanse na pomyślność na rynku pracy, a także uważa się, że szybciej zrobią karierę polityczną.

„Dostępne nam dowody sugerują, że atrakcyjne osoby cieszą się większym zakresem korzyści w wielu dziedzinach pracy” – wymienia edukatorka.

Zachorska podkreśla, że zjawisko to wykracza także poza rynek pracy i rynek matrymonialny. Jak zaznacza, niesie to za sobą poważne konsekwencje.

„Atrakcyjne osoby są mniej narażone na postępowanie przed sądem karnym, a jeśli zostaną uznane za winne, otrzymają łagodniejsze wyroki. Badanie z 2019 roku wykazało, że dzieje się tak szczególnie w przypadku kobiet. W przypadku mężczyzn nie zauważono istotnej statystycznie różnicy” – podsumowuje.

Pani od Feminatywów – kim jest?

Martyna F. Zachorska – językoznawczyni, doktorantka na Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, nauczycielka, tłumaczka języka angielskiego. Prowadzi badania nad użyciem feminatywów. Popularyzatorka nauki – na Instagramie jako @paniodfeminatywow. Jej profil obserwuje ponad 46 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?