Przejdź do treści

Dlaczego nie warto porównywać się do influencerek z Instagrama – tłumaczy Martyna F. Zachorska i pokazuje ciekawe kolaże zdjęć

Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Codziennie w mediach społecznościowych zalewają nas zdjęcia idealnie wyglądających celebrytek: smukła sylwetka, piękny profil twarzy, nienaganna cera. Doskonałość innych wprowadza wiele kobiet w kompleksy i podkopuje ich samoocenę. Nie wszystkie jednak zdają sobie sprawę, że to, co widzą w internecie, zazwyczaj nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości.  Przypomina o tym Martyna F. Zachorska, znana jako Pani od Feminatywów, i pokazuje ciekawe kolaże zdjęć.

Nie porównuj się do innych!

Nie porównuj się do influencerek. Nawet Kardashianki poza social mediami nie wyglądają 'jak Kardashianki'” – z takim podpisem Pani od Feminatywów publikowała grafikę na swoim profilu instagramowym.

Na zdjęciach widzimy siostry z klanu Kardashian w dwóch odsłonach: w rzeczywistości oraz w social mediach. Patrząc na zestawienie dwóch fotografii każdej z nich, trudno je rozpoznać. Dlaczego? Powód jest prosty: zapewne tak jak wiele innych influencerek, zanim opublikują coś na Instagramie, poddadzą to retuszowi i skorzystają z filtrów. Efekt? To, co widzimy w na profilach społecznościowych wielu gwiazd, nie jest prawdziwe.

Dlatego też:

Nie ma sensu porównywać się ze zdjęciami szeroko pojętych influencerek w social mediach. Filtry i pozowanie sprawiają, że w 'prawdziwym życiu’ nie przypominają one siebie ze zdjęć” – pisze dalej Pani od Feminatywów. „A potem portale plotkarskie są zaskoczone, że ciało na niepozowanych zdjęciach wygląda inaczej niż na IG”.

Autorka wpisu przyznaje, że sama przez wiele lat swojego życia popadała w kompleksy. Uważała na przykład, że ma dziecięcą twarz. Ubolewała także, że nie ma zarysowanych kości policzkowych.

„Tymczasem okazuje się, że wiele gwiazd również 'naprawdę’ ich nie ma” – podkreśla.

Swój wpis opatrzyła hasztagiem #bodypositive. Ciałopozytywność ruch to społeczny opowiadający się za tym, że każde ciało – bez względu na to, jak wygląda i i jaki ma rozmiar – powinno być akceptowane. To właśnie Pani od Feminatywów podkreśliła na końcu swojego wpisu:

Każde ciało zasługuje na szacunek. Żadne ciało nie powinno być obiektem drwin” – podsumowała.

Kobieta przegląda się w lustrze

Pani od Feminatywów – kim jest?

Martyna F. Zachorska – językoznawczyni, doktorantka na Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, nauczycielka, tłumaczka z języka angielskiego. Prowadzi badania nad użyciem feminatywów. Popularyzatorka nauki – na Instagramie jako @paniodfeminatywow. Jej profil obserwuje ponad 26 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: