„It`s not about hair”. Świetna akcja Polek, które normalizują kobiece owłosione ciała!
Polki w nowym spocie przełamują stereotypy, zmieniając podejście do owłosionych kobiecych ciał! Ten krótki film powinna zobaczyć każda kobieta! Włosy mamy prawie wszyscy! Nie wstydźmy się ich!
Normalizacja kobiecego ciała
Kaya Szulczewska, założycielka ciałopozytywnnego profilu w mediach społecznościowych, stworzyła spot, który normalizuje żeńskie owłosienie. W krótkim filmie pozuje z kobietami, które z dumą prezentują włosy pod pachami czy na nogach. Jednak jak się okazuje, to nie włosy są tu najważniejsze…
Ten spot mówi o wyzwoleniu. Jest manifestem, o przełamywaniu stereotypów, o sile i solidarności kobiet. Jest to hołd dla wszystkich osób, które z powodu włosów lub ich braku miały kiedykolwiek problemy z samooceną – pisze Szulczewska na swoim blogu.
Utrwalany przez lata kult gładkiego ciała sprawił, że akceptacja owłosienia na kobiecym ciele jest wciąż kłopotliwa i społecznie nieakceptowana. Choć powstaje coraz więcej akcji, które normalizują kobiece ciało, to, co powinno być traktowane jako coś naturalnego, wciąż wzbudza niesmak i prowokuje do krytyki.
Zanim skomentujesz, zatrzymaj się na moment i pomyśl o tym, co czujesz. Z czym konfrontuje cię ten film? Co mówi ci o tobie? Być może otworzy ci oczy na twoje uprzedzenia i stereotypy, które masz na temat innych? A może skonfrontujesz się ze wzruszeniem, kiedy poczujesz płynącą z ekranu czułość? – dodaje aktywistka.
Ciałopozytywny spot
W krótkim filmie widzimy młode kobiety, które z dumą prezentują swoje owłosienie lub jego brak. Pierwsze sekundy spotu wyglądają jak w reklamie szamponu do włosów. Widzimy zbliżenia na włosy modelek, jednak zaraz potem lektorka mówi nam, że nie chodzi tu o włosy. W kolejnych kadrach widzimy więc kobiety, które zmysłowo prezentują swoje włosy na nogach, pod pachami czy między brwiami. Kobiety są pewne siebie, delikatne i zadowolone z własnego wyglądu. Na koniec filmu słyszymy „It’s not about hair. It’s about you”.
Ten film nie jest o włosach, choć miał o nich być. Ten film jest o twojej reakcji na to, co widzisz – czytamy w opisie spotu.
Nam, redakcji Hello Zdrowie, filmy przełamujące tabu bardzo się podobają. Jesteśmy za tym, żeby pokazywać prawdę. Nie wstydźmy się włosów rosnących na ciele! W końcu każda z nas je ma!
Ciałopozytyw – Kaya Szulczewska
Kaya Szulczewska jest założycielką Ciałopozytywu – najpopularniejszego profilu na Instagramie o ciałopozytywności w Polsce.
Aktywistka regularnie publikuje na nim zdjęcia, które pokazują ciała nie mieszczące się w kanonie, historie dotyczące ich akceptacji, a także edukacyjne treści wokół tematu kobiecego ciała.
Zobacz także
Plamy na nogach, rękach i twarzy. Kobiety na Instagramie pokazują, że z łuszczycą można się zaprzyjaźnić i dobrze żyć
Body positive, czyli dlaczego nie musisz kochać swojego ciała, aby dobrze się w nim czuć?
Z rozstępami, cellulitem i fałdkami. Mamy na Instagramie przeciwstawiają się nierealistycznemu wizerunkowi brzucha kobiety po porodzie
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Pamela Anderson o rezygnacji z makijażu: „Zaczęłam zdawać sobie sprawę, że czuję się świetnie jako ja”. Nakłoniła Drew Barrymore do zdjęcia doczepów na wizji
Danae Mercer: „80 proc. kobiet ma cellulit, 70 proc. niesymetryczne piersi, 90 proc. ma wzdęcia. Kobiety w 100 procentach są piękne, silne i znaczą więcej niż ich odbicie”
Ashley Graham o swoim debiucie na pokazie Victoria’s Secret: „Wahałam się, bo ich wizja piękna wydawała się wąska”
Aniołki Victoria’s Secret po 6 latach wróciły na wybieg. „Powiew świeżego powietrza” i „celebracja różnych typów kobiecego ciała”
się ten artykuł?