Przejdź do treści

Ciągle pracujesz zdalnie? Trening uważności to coś, co ci się przyda

Ciągle pracujesz zdalnie? Trening uważności to coś, co ci się przyda adomas aleno/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dla wielu osób początkiem przygody z pracą zdalną okazała się pandemia COVID-19. Wiele firm przeszło wtedy na system pracy z domu, aby nie narażać pracowników na ryzyko zarażenia. Praca zdalna okazała się jednak wyzwaniem, na które nie każdy był gotowy.

Trudy pracy zdalnej

Praca zdalna nie jest tak łatwa i przyjemna, jak wiele osób początkowo myślało. Praca w domu zaburza zwykły rytm dnia i sprawia, że ciężej się nam skupić. Kiedy pracujesz z domu, jesteś narażona na więcej rzeczy, które mogą cię rozpraszać. Trening uważności pomaga walczyć z problemami i sprawia, że łatwiej będzie ci pracować zdalnie.

Czym jest mindfulness?

Mindfulness jest metodą medytacyjną i procesem psychologicznym, który pomaga skupić uwagę na tym co teraz. Dzięki tej technice trenowania uważności masz większą świadomość tego, co dzieje się w twoim organizmie, lepiej odczytujesz emocje, doświadczenia i myśli. Dzięki tej technice możesz poprawić swoje samopoczucie oraz zdrowie, walczyć ze stresem i niepokojem. Mindfulness pozwala także zidentyfikować problemy, jakie nas dotykają i walczyć z nimi. Wszystko to pomaga w byciu bardziej wydajnym w pracy, także podczas pracy z domu.

Kobieta mindfulness

Jak trening uważności wpłynie na twoje samopoczucie?

Trening uważności to wiele pozytywnych zmian, które zajdą w twoim odczuwaniu. Najważniejsze zalety takiego treningu, to:

  • radzenie sobie z emocjami – w czasie pracy zdalnej możesz być narażona na więcej negatywnych emocji i stresu;
  • lepsze skupienie – świadomość tego, co i jak czujesz, przekłada się na lepsze skupienie i większą efektywność;
  • umiejętność zrobienia sobie przerwy – czasami pracujesz zbyt ciężko i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy, mindfulness nauczy cię, kiedy potrzebujesz przerwy;
  • walka z niepokojami – kiedy przebywasz długo sama ze sobą i jesteś wybita z normalnego rytmu dobowego, możesz mieć więcej problemów z odczuwaniem niepokoju.
Aurelia Szokal / arch. prywatne

Techniki mindfulness – jak praktykować w domu?

Praktykowanie mindfulness w domu nie jest trudne, wystarczy trzymać się kilku prostych kroków.

  1. Stwórz swoją codzienną rutynę

Praca w domu rozbija zwykły, codziennie rytm dnia. Perspektywa pracy w piżamie i niewychodzenia z łóżka przez cały dzień wydaje się kusząca… ale jest taka tylko w teorii. W praktyce takie postępowanie bardzo szybko cię zmęczy i wpłynie na samopoczucie oraz jakość snu. Ustal sobie granice i wyznacz dobowy rytm.

  1. Stwórz miłe miejsce pracy

Praca w nieuporządkowanym pokoju czy w łóżku to nie jest dobry pomysł. Stwórz sobie przyjemne, czyste i uporządkowane miejsce do pracy. Staraj się utrzymać porządek i zadbaj o przyjemną, domową atmosferę w pomieszczeniu, w którym pracujesz. Postaw na wygodne siedzenie, biurko oraz dużą ilość naturalnego światła słonecznego.

  1. Bądź aktywna dla lepszego samopoczucia

Aktywność fizyczna nie tylko wpływa na ciało, ale też na umysł. Nie musisz od razu decydować się na udział w maratonie, wystarczy nawet spacer czy kilka ćwiczeń rozciągających, aby od razu poczuć się lepiej.

  1. Skup się!

Skupienie się podczas pracy zdalnej jest bardzo trudne… ale jak najbardziej możliwe! Możesz sobie pomóc w utrzymaniu skupienia. Po pierwsze usuń z pomieszczenia wszystko, co może powodować rozproszenie – telefon, telewizor czy twoje domowe zwierzaki mogą poczekać, aż skończysz pracę. Ustal też godziny, w których będziesz zaczynać pracę i ją skończysz, i trzymaj się ich ściśle, tak samo jak wtedy, kiedy chodzisz do pracy. Pomocne mogą być także aplikacje, które ograniczają czas, jaki spędzasz w sieci – mają one licznik, który pozwala uruchomić wybrane strony tylko na pewien czas albo tylko o określonych godzinach.

  1. Znajdź czas na kontakt z innymi

Podczas pracy zdalnej nie ignoruj swojej potrzeby kontaktu z innymi. Znajdź czas na to, aby mieć kontakt z bliskimi, kolegami z pracy oraz rodziną. Dzięki temu poczujesz się lepiej.

  1. Ćwicz techniki oddechowe

W pracy zdalnej ciężko czasem znaleźć moment na odpoczynek. Techniki oddechowe pozwalają się zrelaksować i uwolnić umysł od natłoku myśli. Nie potrzebujesz do nich profesjonalnego treningu ani niczyjej pomocy, po prostu usiądź w wygodnej pozycji, zamknij oczy i skup się na swoim oddechu.

 

Źródło: bbcgoodfood

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: