Body pump – co to jest, ćwiczenia, efekty treningu
Body pump to trening, który składa się z serii ćwiczeń z relatywnie niewielkim obciążeniem, wykonywanych w seriach wielu (zwykle kilkudziesięciu) powtórzeń. W czasie zajęć najczęściej wykorzystywane są specjalne sztangi. Jak wygląda trening body pump i jakich efektów można się spodziewać przy regularnym jego wykonywaniu?
Co to jest body pump?
Body pump (inaczej power pump) jest rodzajem grupowych zajęć fitness, w których wykorzystuje się ćwiczenia z małym lub umiarkowanie dużym obciążeniem, wykonywane w seriach wielokrotnych powtórzeń.
Zajęcia prowadzone są w rytmie energetycznej muzyki. Trwają z reguły 55-60 minut, na co składa się:
- 10-15 minut rozgrzewki,
- 30-45 minut części zasadniczej (pomiędzy kolejnymi seriami ćwiczeń następują krótkie przerwy, które dają czas na krótki odpoczynek, zaprezentowanie kolejnego ruchu przez instruktora i ewentualną zmianę obciążenia),
- około 5-10 minut ćwiczeń rozciągających.
W czasie treningu bardzo często wykorzystuje się sztangi (zajęcia dedykowane tej aktywności czasami noszą nawet nazwę sztanga body pump). Gryf do sztangi używanej do power pump jest wykonany z antypoślizgowego tworzywa i ma mniejszy ciężar od tego dostępnego tradycyjnie na siłowniach. Uczestnik zajęć dobiera do niego dodatkowe obciążenie (zwykle po 1,25 kg, 2,5 kg lub 5 kg na każdą stronę). Podczas treningu opcjonalnie można zmniejszać lub zwiększać ciężar w zależności od rodzaju ćwiczeń lub wykonywać powtórzenia z samym gryfem.
Jeśli masz odpowiedni sprzęt oraz znasz poprawną technikę wykonywania ćwiczeń, trening body pump z powodzeniem możesz wykonać w domu.
Trening body pump – ćwiczenia
Przykładowe ćwiczenia w treningu body pump to:
- przysiady ze sztangą,
- wyciskanie sztangi w leżeniu,
- martwy ciąg,
- wyciskanie francuskie,
- unoszenie bioder ze sztangą,
- pompki,
- deska,
- wyciskanie żołnierskie.
W czasie typowych zajęć body pump wykonuje się łącznie około ośmiuset powtórzeń wybranych przez instruktora ćwiczeń. Trening podzielony jest na krótsze serie, każda składająca się z zestawu od jednego do pięciu ćwiczeń.
Ile razy w tygodniu najlepiej wykonywać trening body pump?
Zwykle zaleca się wykonywanie treningu body pump maksymalnie dwa razy w tygodniu, z zachowanymi kilkudniowymi przerwami pomiędzy zajęciami. Taki system ćwiczeń zmniejsza ryzyko przetrenowania oraz kontuzji.
Efekty ćwiczeń body pump
Autorzy treningu mówiąc o efektach body pump odwołują się do tzw. Rep Effect, czyli efektu związanego z wykonywaniem bardzo dużej liczby powtórzeń tych samych ćwiczeń z relatywnie niewielkim obciążeniem. Według nich zajęcia zostały zaprojektowane tak, żeby ćwiczącym zapewnić intensywne spalanie kalorii (w czasie godzinnej sesji ćwiczeń zużywa się około czterystu), utratę tkanki tłuszczowej, a także wyrzeźbione ramiona, zarysowane bicepsy i tricepsy, silne i szczupłe nogi, jędrne pośladki i mocne mięśnie brzucha.
Co na temat Rep Effect mówi nauka? W kontekście zmiany składu ciała i budowania mięśni wykonywanie ćwiczeń do momentu, gdy „nie da się” zrobić już kolejnego powtórzenia ma podobny efekt niezależnie od tego, czy wybierzemy niskie obciążenie i wiele powtórzeń w serii, czy duże obciążenie i małą ilość powtórzeń. Przy większym ciężarze szybciej jednak zwiększamy siłę.
W jednym z badań oceniono efekty prawie trzech miesięcy treningów body pump dwa razy w tygodniu wykonywanych przez kobiety prowadzące siedzący tryb życia. Uzyskane wyniki świadczą o poprawie niektórych parametrów, choć niestety nie potwierdzają występowania spektakularnych efektów ćwiczeń u uczestniczek zajęć:
- nie zaobserwowano istotnych różnic w masie ciała i ilości tkanki tłuszczowej,
- nie wystąpiły zmiany w maksymalnej szybkości aerobowej,
- o 1/3 poprawiła się siła w wykonywaniu przysiadów,
- zwiększyła się siła izotoniczna,
- obniżyło się tętno.
Ryzyko związane z ćwiczeniami body pump
W czasie pojedynczych zajęć body pump wykonywanych jest łącznie około ośmiuset powtórzeń podzielonych na kilka-kilkanaście wybranych ćwiczeń. To sprawia, że osoba trenująca może mieć relatywnie wysokie ryzyko kontuzji – związanej z trudnością z zachowaniu koncentracji i prawidłowej techniki (co jest bardzo trudne przy wykonywaniu 50-70 powtórzeń tego samego ćwiczenia) oraz przetrenowaniem.
Bibliografia:
- Schoenfeld B. J., Peterson M. D., Ogborn D. i wsp., Effects of Low- vs, High-Load Resistance Training on Muscle Strength and Hypertrophy in Well-Trained Men, Journal of Strength & Conditioning Research, 2015, 29(10): 2954-2963.
- Greco C. C., Oliveira A. S., Pereira M. P. i wsp., Improvements in Metabolic and Neuromuscular Fitness After 12-Week Bodypump Training, Journal of Strength & Conditioning Research, 2011, 25(12): 3422-3431.
Polecamy
Tysiące nagich osób na moście Story Bridge. „Wszyscy jesteśmy tacy sami”
Internauta porównał tenisistkę do krowy. Na odpowiedź nie czekał długo. „Nie masz nic lepszego do roboty…?” – zapytała
Zuzanna Bućko: „Byłam przekonana, że im będę chudsza, tym będę lepsza, a 'chudość’ postrzegałam jako wyznacznik sprawności”
„Ciało chore z emocji”. Ta książka zabierze twoje ciało w podróż ku rozluźnieniu [RECENZJA]
się ten artykuł?