Zaskocz swoje mięśnie! Zdradzamy, jak to zrobić
Jeśli w treningu nadrzędne znaczenie ma dla was kształtowanie sylwetki, koniecznie postawcie na trening z obciążeniem i pamiętajcie, że aby ciało modelować, należy umieć je zaskakiwać.
Dlaczego nie widać efektów treningu?
Jeśli ćwiczycie już jakiś czas, ale efekty wciąż was nie zachwycają, a nawet nie zadowalają – jedno jest pewne – czas zmienić plan treningowy. Brak efektów może wynikać z wielu powodów: przewagi treningów aerobowych nad siłowymi lub niskiej intensywności treningów siłowych, na co z kolei mogą wpływać zbyt małe obciążenia czy mało intensywne reżimy treningowe.
Te dość popularne błędy prowadzą do zaadoptowania się włókien mięśniowych w kierunku, który niekoniecznie wcześniej zakładaliście.
Zaskocz swoje mięśnie
Czy myśleliście o tym, by popracować z obciążeniem w trybie interwałowym? To doskonały plan dostarczający nowych bodźców treningowych. Wykorzystuje się go m.in. w CrossFicie. To zaskakiwanie mięśni nie powoduje przystosowania organizmu do jednostajnej, długotrwałej pracy.
Dobra wiadomość jest też taka, że efekty na poziomie spalania tkanki tłuszczowej trwają długo po zakończeniu treningu. Jeśli ćwiczycie na niskiej intensywności, używając bezpiecznych „obciążeń”, rzędu 50-60 proc. ciężaru maksymalnego, ciało nie będzie szybko się zmieniało, być może nawet w pewnym momencie przestanie reagować na trening. Ono potrzebuje być zaskakiwane.
Warto więc wziąć się za sztangi i hantle i popracować z nimi dynamiczniej (tylko po warunkiem, że technika wykonywania ćwiczeń jest znana i poprawna). Szybsze ruchy z dużym obciążeniem to jeden z najlepszych sposobów szokowania mięśni. Po takim treningu nie zapomnijcie o odpowiedniej regeneracji.
Zobacz także
„Chcesz mieć zgrabną sylwetkę? Zdradzę ci sekret”. Fizjoterapeutka pisze, jakie ćwiczenie warto dodać do treningów
„Bardzo chciałabym powiedzieć, że świat jogi i samorozwoju jest zupełnie bezpieczny, ale tak niestety nie jest” – mówi Paulina Młynarska, autorka książki „Jesteś spokojem”
„Brzuch tarczycowy? Nie ma takiego objawu. Mylimy pojęcia” – mówi endokrynolog Maciej Jędrzejowski
Polecamy
„Wydawało mi się, że piłka nie jest dla mnie. Jako osoba bez nogi zawsze stałam na bramce podczas lekcji wuefu” – mówi Anna Raniewicz, kapitanka Reprezentacji Polski w Amp Futbolu
SMArt RUN – bieg dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni pod matronatem Hello Zdrowie
Agata Baranowska: „Nie chodzi o to, żeby się cisnąć i codziennie zmuszać. Da się być aktywnym i mieć z tego zarówno frajdę, jak i korzyści zdrowotne”
Czym jest masaż ajurwedyjski i jak wygląda sam zabieg?
się ten artykuł?