Trening obwodowy – na czym polega i dlaczego jest skuteczny?
Trening obwodowy to coś dla tych, którzy nastawiają się na szybkie efekty swojej pracy. Znajdź kilka ćwiczeń na wszystkie partie mięśniowe i ułóż je w obwód. Wykonywanie ich jedno po drugim to sportowy przepis na sukces.
Trening obwodowy – czym się wyróżnia?
Pomyślałem sobie ostatnio o ludziach, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią czy fitnessem. O tych, którzy z braku czasu prowadzą swoje treningi sporadycznie, ale wciąż mających przed sobą jasne cele. Chcą zgubić kilogramy, poprawić kondycję czy zbudować smukłą (w przypadku pań) lub atletyczną (w przypadku panów) sylwetkę.
Postawcie na trening obwodowy! To uniwersalna metoda treningowa zalecana przez wielu specjalistów dla każdej grupy wiekowej i płci. W dodatku możecie przeprowadzić go dosłownie wszędzie (również nie mając ze sobą sprzętu sportowego), wykorzystując do ćwiczeń masę własnego ciała.
A teraz do rzeczy! Czym niby różni się trening obwodowy od „zwykłego treningu na siłce”? No właśnie. Przede wszystkim tym, że angażujemy do pracy wszystkie podstawowe partie mięśniowe (klatka, plecy, barki, biceps, triceps, brzuch, nogi). Ćwiczenia staramy się wykonywać jedno po drugim, najlepiej bez przerw. Momentem przerwy jest zmiana stanowiska pracy i przygotowanie się do kolejnego ćwiczenia. Jaki z tego wniosek? Ma być krótko, ale intensywnie.
Fot. Katarzyna Milewska, OH LALA
Trening obwodowy – jak trenować?
– Wybierz kilka ćwiczeń na poszczególne partie ciała (różne). Ilość? 8-10. Wszystkie te ćwiczenia będą składały się na tzw. obwód.
– Jeśli masz do dyspozycji sprzęt, połącz ćwiczenia na przyrządach z tymi, w których wykorzystujesz obciążenie własnego ciała.
– Wykonaj około 10-12 powtórzeń każdego ćwiczenia, po czym od razu przechodź do kolejnego.
– Przerwy między ćwiczeniami powinny wynosić około 15 sekund. Między obwodami 60-90 sekund. Takich obwodów, gdzie kończysz cały zestaw ćwiczeń i wszystko zaczynasz od początku, może być nawet kilka.
– Z tygodnia na tydzień możesz podnosić sobie poprzeczkę i dokładać po 2 powtórzenia danego ćwiczenia więcej lub jeśli czujesz się na siłach – kolejny obwód.
Pamiętaj, aby każdy dzień treningowy zawierał inny zestaw ćwiczeń. Wszystko po to, by mięśnie nie przyzwyczajały się do jednego rodzaju ruchu. Z doświadczenia wiem, że na początku mogą być problemy z podejściem do drugiego obwodu, ale nie martwcie się – to tylko kwestia czasu. Gwarantuję, że w drugim, najpóźniej trzecim tygodniu systematycznego treningu ( 3 x w tygodniu) zaczniecie robić postępy.
Fot. Katarzyna Milewska, Fitness Park Warszawianka
Trening obwodowy – przykładowy zestaw ćwiczeń do wykonania w domu
– pompka (alternatywą jest pompka na ugiętych kolanach). Pracuje głównie klatka piersiowa;
– ćwiczenie na biceps. Nogi na szerokość bioder, trzymamy kettle bell, łokieć przyklejony do tułowia, pracuje tylko przedramię góra-dół. Wykonujemy powolne i płynne zgięcia rąk;
– wbiegi na podest (lub np. schody). Do treningu dodajemy elementy kardio;
– pełne brzuchy. Leżymy na plecach, nogi ugięte i ustawione na szerokość bioder. Podnosimy się do siadu dotykając rękami kostek (ćwiczenie na mięśnie brzucha);
– wykroki w tył. Jeśli masz dostęp do sprzętu np. taśm TRX – polecamy je wykorzystać;
– przysiady sumo. Nogi rozstawiamy szeroko, stopy, delikatnie na zewnątrz. Chwytając kettle bell prostujemy się, a następnie schodzimy z odważnikiem do przysiadu. Zamiennie możemy wziąć także butlę wody (ćwiczenie na miesień czworogłowy i dwugłowy uda oraz pośladki);
– zaczepiamy taśmę TRX o coś stabilnego, proste nogi, delikatnie pochylamy się do tyłu, zachowując przy tym plecy proste, ręce trzymamy przed sobą i łapiemy końce taśmy, powolnym ruchem ściągamy łokcie w tył wzdłuż linii ciała do maksymalnego spięcia mięśni i powoli wracamy (plecy);
– stojąc obunóż na taśmie (nogi na szerokości bioder), łapiemy końce taśmy tak, aby się krzyżowały, i unosimy ramiona skosem w górę (barki);
Dacie radę!
Fot. Katarzyna Milewska, Park Fitness Warszawianka
Fot. Katarzyna Milewska, OH LALA
Zobacz także
„Brzuchy są potrzebne i spoko”. Kaya Szulczewska o absurdzie dążenia do tego, by nasze ciała „głównie wyglądały”
„Czysta micha” wcale nie taka czysta! Dlaczego trend „clean eating” przynosi więcej szkody niż pożytku?
„Dbajmy o siebie całościowo. To jest najważniejsze. Maseczka na twarz nie wystarczy.” Ciało i zdrowo – warsztaty dla dziewczyn, które chcą dobrze i zdrowo żyć!
Polecamy
„Wydawało mi się, że piłka nie jest dla mnie. Jako osoba bez nogi zawsze stałam na bramce podczas lekcji wuefu” – mówi Anna Raniewicz, kapitanka Reprezentacji Polski w Amp Futbolu
Ćwiczenia na kolana – co zrobić, aby je porządnie wzmocnić?
Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!
Czym są biegi przełajowe i jak się do nich przygotować?
się ten artykuł?