Ćwiczenia równoważne – przykłady, jak ćwiczyć równowagę
Ćwiczenia równoważne są bardzo często pomijane podczas treningu. A szkoda – trudno o skuteczniejszą metodę na wypracowanie doskonałej równowagi i koordynacji ruchowej. Trening równowagi, czy też stabilizacji, nie należy do najłatwiejszych. Nie dlatego, że jest jakoś specjalnie trudny, ale ciężko zmobilizować się do tego, aby wykonywać go systematycznie. Czemu warto to zmienić? I na czym polegają ćwiczenia na równowagę?
Ćwiczenia równoważne – zalety
Ćwiczenia na równowagę są doskonałe zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nie może ich zabraknąć w planie treningowym każdej osoby aktywnej fizycznie. Po pierwsze, takie ćwiczenia równoważne nie należą do wyczerpujących, zaś korzyści z nich płynące są ogromne. Wykonywanie ćwiczeń równoważnych i koordynacyjnych wpływa na poprawę koordynacji, aktywuje mięśnie głębokie, pozytywnie wpływając na centralny układ nerwowy. Dodatkowo poduszka sensomotoryczna jest pomocna dla osób mających problemy z krążeniem. Poprzez systematyczny trening jesteś w stanie lepiej kontrolować pracę aparatu ruchu, pracować nad równowagą, a także poprawić stan zdrowia stawów i kręgosłupa.
Korzyści z wykonywania ćwiczeń równoważnych są następujące:
- poprawa czucia głębokiego, czyli zmysłu ułożenia własnego ciała w przestrzeni
- utrzymanie optymalnego napięcia mięśniowego
- lepsza koordynacja ruchowa
- mniejsze ryzyko wystąpienia upadków i kontuzji podczas treningów
- skrócenie czasu reakcji
- utrzymanie prawidłowej postawy ciała.
Ćwiczenia równoważne dla dzieci
Ćwiczenia na równowagę dla dzieci to doskonały sposób na wspomaganie naturalnego rozwoju ruchowego dziecka. Ćwiczenia równoważne dla dzieci sprzyjają rozwojowi koordynacji ruchowej, pomagają utrzymać prawidłową postawę ciała. Taką formę aktywności można proponować od pierwszych lat życia – przykładem jest „samolot” wykonywany niemowlakom. Ćwiczenia powinny być kontynuowane na każdym etapie rozwoju dziecka, a najciekawsze propozycje to skoki na jednej nodze, jazda na hulajnodze czy chodzenie stopa za stopą po wstążce leżącej na ziemi.
Ćwiczenia równoważne – jaki sprzęt jest potrzebny?
Ćwiczenia równoważne najlepiej jest wykonywać z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu. Jak ćwiczyć równowagę dzięki takiemu specjalnemu wyposażeniu? Najpopularniejszym sprzętem do ćwiczeń równoważnych jest poduszka sensomotoryczna. Można sięgać także po specjalne platformy równoważne lub piłki gimnastyczne. Oczywiście – także bez sprzętu można wykonać ćwiczenia równoważne. Przykłady takich ćwiczeń to przeskoki z nogi na nogę, przysiady na jednej nodze, jaskółka czy wykroki na jednej nodze.
Przysiad na poduszce sensomotorycznej
Do wykonania tego ćwiczenia potrzebujecie dwóch poduszek sensomotorycznych lub jednej dużej.
Rozstawcie je tak, aby ustawić się w pozycji przysiadu. Stopy są rozstawione na szerokość bioder, a pięty lekko zrotowane do środka. Wykonujcie prawidłowo pod względem technicznym przysiad, schodząc biodrami poniżej linii kolan i wyciągając ramiona przed siebie. Poduszka sprawia, że podłoże nie jest stabilne, dzięki czemu jesteście w stanie popracować nad kontrolą ciała oraz aktywacją i wzmocnieniem mięśni głębokich.
Wykonajcie w spokojnym tempie 10-12 powtórzeń.
Siad równoważny – najprostsze ćwiczenie równoważne
Usiądźcie na poduszce sensomotorycznej z nogami wyprostowanymi, tułowiem odchylonym i lekko zaokrąglonym kręgosłupem w odcinku piersiowym. Poprzez napięcia mięśni brzucha postarajcie się wytrzymać w tej pozycji ok. 10-20 sekund.
Łatwiejszą wersją tego ćwiczenia jest praca z ugiętymi nogami, które nie dotykają podłoża.
Powtórzcie ćwiczenie 10-krotnie.
Superman w klęku – ćwiczenie równoważne wzmacniające plecy
Ruch zacznijcie od pozycji klęku podpartego z jednym kolanem na poduszce sensomotorycznej. Unoście naprzemianstronnie rękę i nogę (tak, aby były one przedłużeniem kręgosłupa). Ciało ma być ustawione w jednej linii, i w takiej pozycji starajcie się wytrzymać 30 sekund. Po upływie tego czasu – zmieńcie strony.
Powtórzcie ćwiczenie po 3 razy na stronę.
Stanie na jednej nodze
W pozycji wyprostowanej stańcie jedną nogą na poduszce sensomotorycznej, a drugą trzymajcie ugiętą pod katem 90 stopni w stosunku do tułowia. Ciężar ciała rozłóżcie równomiernie na biodrach, aby utrzymać stabilną sylwetkę.
Pozycja: łopatki ściągnięte do siebie, a barki lekko opuszczone w dół. Plecy proste, mocno napięte mięśnie brzucha oraz pośladki. Spokojny i płynny oddech.
Wytrzymajcie 30 sekund i zamieńcie stronę.
Polecamy
Lekarze ostrzegają przed 3-godzinnymi treningami Taylor Swift. „To dobra zabawa, ale nie dla każdego”
Sławomir Prusakowski: „Trochę zbyt często utożsamiamy bycie odpowiedzialnym z tym, że nie popełnimy żadnego błędu, że się nie potkniemy”
Starsze osoby o tym, co w życiu liczy się najbardziej. „Popłakałam się, najsłodsza rzecz, jaką zobaczyłam”
„Ten się nie starzeje, kto docenia czas, który ma, kto potrafi go w zgodzie ze sobą wykorzystać”. O tym, co sprawia, że czujemy się młodo, mówi Julita Czernecka
się ten artykuł?