Przejdź do treści

Poduszka sensomotoryczna – poduszka bezpieczeństwa dla twojego zdrowia

Poduszka sensomotoryczna – poduszka bezpieczeństwa dla twojego zdrowia Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Poduszka sensomotoryczna to bardzo prosty w obsłudze przyrząd treningowy, który wykorzystuje się głównie podczas rehabilitacji. Jednak jego zastosowanie może być znacznie szersze. Beret (bo pod taką nazwą też ją spotkasz), pomoże Ci również w zapobieganiu bólu pleców, wzmocni mięśnie głębokie oraz pomoże w wypracowaniu równowagi ciała. Oto 5 prostych ćwiczeń w domu, w których wykorzystasz beret rehabilitacyjny. 

Czym jest dysk sensomotoryczny? 

Dysk sensomotoryczny to jeden z przyrządów terapeutycznych, który jest wykorzystywany przez fizjoterapeutów w celu powrotu do zdrowia po urazach, wypadkach, a także w celu poprawy funkcjonowania i zapobiegania bólu. Ma okrągły kształt, a po 2 stronach różne powierzchnie. Jedna strona poduszki sensomotorycznej jest gładka, zaś drugą pokrywają małe wypustki. Ich zadaniem jest tworzenie delikatnego nacisku i stymulowanie masażu. Kolejną korzyścią wypustek jest usprawnienie krążenia krwi. Znana jest też pod nazwą beret do ćwiczeń lub togu. Koszt zakupu jest niewielki, za to korzyści ogromne. 

Ćwiczenia z poduszką sensomotoryczną są proste i przynoszą wiele korzyści: 

  • pomagają w poprawie równowagi, 
  • korygują postawę, 
  • zmniejszają dolegliwości bólowe pleców (szczególnie odcinka lędźwiowego), 
  • wzmacniają mięśnie głębokie. 

Berety do ćwiczeń wzmacniają mięśnie brzucha, mięśnie przykręgosłupowe, a także stawy skokowe. Poniżej znajdziesz 5 ćwiczeń, w których wykorzystasz poduszkę sensoryczną i wykonasz trening zdrowotny. 

Przygotujcie się na stok!

Poduszka sensoryczna – ćwiczenia w domu 

Poniższe ćwiczenie wykonuj na gładkiej stronie poduszki. Strona z wypustkami powinna być skierowana w stronę podłogi. 

Ćwiczenie 1: przysiady na poduszce sensorycznej 

Napełnij beret do ćwiczeń powietrzem do jego 3/4 objętości. Stań na berecie – pod wpływem ciężaru Twojego ciała powinien lekko się uginać, ale jednocześnie pozwalać na utrzymanie się na nim. Ustaw stopy równolegle do siebie. Zacznij wykonywać przysiady delikatnie pochylając tułów i wypychając pośladki w tył. Staraj się zejść jak najniżej, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Niestabilna powierzchnia poduszki powinna wymusić na Tobie dodatkową pracę mięśni głębokich stabilizujących sylwetkę. 

Ćwiczenie 2: stanie jednonóż na piłce 

Stań obiema nogami na piłce, zachowaj wyprostowaną sylwetkę, ręce oprzyj na biodrach. Z wdechem unieś jedną nogę ugiętą w kolanie. Ćwiczenie polega na utrzymaniu się na poduszce jak najdłużej na jednej nodze. Wykonaj 3 próby na każdą z nóg. W kolejnych powtórzeniach staraj się utrzymać jak najdłużej na berecie. 

Mężczyzna ćwiczy na poduszce sensomotorycznej

Ćwiczenie 3: wypady do boku jednonóż 

Stań lewą nogą na poduszce sensomotorycznej. Prawa noga – ustawiona równolegle do lewej – stoi na podłodze. Wykonaj teraz wypad w bok prawą nogą. Staraj się odstawić nogę w bok jak najdalej pilnując jednocześnie, aby cofać pośladki i nie wychodzić kolanem poza linię palców. Odbij się prawą nogą od podłogi i wróć do pozycji wyjściowej. To również ćwiczenie na balans. Pozwala ono także na wzmocnienie mięśni nóg. Wykonaj 10 powtórzeń na prawą stronę, a następnie 10 powtórzeń na lewą stronę. 

Ćwiczenie 4: jaskółka jednonóż 

Stań obiema nogami na poduszce sensorycznej. Ugnij lekko nogi w kolanach. Wyprostowane obie ręce skieruj do sufitu. Wykonaj pochylenie tułowia do przodu (bez zmiany ustawienia rąk) z jednoczesnym oderwaniem jednej nogi od poduszki. Ustaw ciało tak, aby klatka piersiowa była równolegle do podłogi, a ręce i noga stanowiły jego przedłużenie. Noga, na której spoczywa ciężar powinna być cały czas ugięta. 

Ćwiczenie 5: stanie na togu jednonóż z odwodzeniem nogi 

Tak jak w poprzednich ćwiczeniach stań na berecie jedną nogą. Powinna być ona lekko ugięta w kolanie. Przenieś ciężar ciała na nogę, która znajduje się na poduszce do ćwiczeń. Utrzymując stabilnie sylwetkę drugą nogę zacznij odwodzić do boku, a następnie powoli przyciągaj ją w stronę nogi stojącej na poduszce. Nie odstawiaj ćwiczonej nogi, tylko cały czas utrzymuj ją w powietrzu. Nogę możesz odwodzić do boku, do tyłu, a także kierować ją po skosie. Staraj się wykonywać ćwiczenie na daną stronę przez 1 minutę, a następnie zmień nogi. 

Dodatkowym „ćwiczeniem” jest siedzenie. Poduszka do ćwiczeń umieszczona pod pośladkami (wypustkami w górę) wymusza na Tobie utrzymanie wyprostowanej sylwetki. Ćwiczenie to możesz wykonywać nawet wtedy, gdy pracujesz. Dzięki niemu przestajesz się garbić, zmniejszasz ryzyko wystąpienia bólu spowodowane przykurczami lub nadmiernym rozciągnięciem, a przede wszystkim przez cały czas ćwiczysz mięśnie przykręgosłupowe. Jeśli wypustki powodują dyskomfort, usiądź na gładkiej stronie. 

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!

Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!

Czym są biegi przełajowe i jak się do nich przygotować?

Tapering – twój sposób na przebiegnięcie maratonu. Czy zrobisz to sama? 

Chcesz biegać dłuższe dystanse? Wykonuj marszobieg! Poznaj jego dobre strony 

Czym jest trucht i dlaczego doświadczeni biegacze tak rzadko go wykonują?

Thigh gap: wymarzona figura czy niebezpieczna moda? 

Jak wypracować symetrię sylwetki? Wykonuj trening na rzeźbę! 

Co zyskasz, zapisując się na treningi boksu? Jak wygląda trening dla kobiet?

Kobieta robi szpagat

Jak zrobić szpagat? Ćwiczenia rozciągające do szpagatu

Czym jest trening push pull legs i dlaczego powinnaś go wykonać? 

Bieg po zdrowie. Rodzaje biegów, dlaczego warto znaleźć najlepszy dla siebie

Trening HIIT – szybki sposób na poprawę kondycji i zgrabną sylwetkę

„Wygląda, jakby rozbierał mnie w swojej głowie”. Kobiety ćwiczące na siłowniach głośno sprzeciwiają się takim zachowaniom

Półprzysiad – prosty sposób na skuteczne ujędrnienie pośladków

Jak wysmuklić łydki? Poznaj 3 proste ćwiczenia na poprawę ich kondycji i wyglądu

Jane Fonda była kiedyś instruktorką fitness. Dziś, mając 85 lat, nadal jest w świetnej formie. Wiemy dlaczego

„Nie bez powodu ten rodzaj garbu ma taką, a nie inną nazwę – 'wdowi’ odnosi się do bólu po stracie bliskiej osoby”. Skąd się bierze wdowi garb i jak się go pozbyć

Brazylijskie jiu-jitsu – twój sposób na skuteczną ochronę. Korzyści z trenowania BJJ

Nożyce: ćwiczenie na płaski brzuch i silne mięśnie dla każdego! 

Chcesz mieć mocne mięśnie brzucha? Wypróbuj kółko do ćwiczeń!

Przysiady dla jędrnych pośladków i zdrowych pleców 

Stepper. Niesamowite efekty z pomocą małego przyrządu!  / AdobeStock

Stepper. Niesamowite efekty z pomocą małego przyrządu! 

Jak szybciej biegać? 7 prostych sposobów, dzięki którym zwiększysz tempo

Mountain climber: wspinaj się po formę! Efekty ćwiczeń wspinaczkowych