„Pokaż mi, jak stoisz, a powiem ci, w jakiej jesteś formie… psycho-fizycznej”. Kasia Bem radzi, jak się wreszcie porządnie wyprostować
Nasza postawa często nieświadomie odzwierciedla stan naszego umysłu – to naczynia połączone – jedno wpływa na drugie i wzajemnie z siebie wynika. Prawidłowa sylwetka zmienia podejście do życia oraz to, jak jesteśmy postrzegani – wyprostowana postawa, godnie otwarta klatka piersiowa, długi, głęboki oddech, głowa nie zwieszona z rezygnacją, tylko trzymana dumnie na wyciągniętej szyi – tak się nosi człowiek spokojny, pewny siebie i zrelaksowany.
Joga ogromny nacisk kładzie na prawidłową postawę, co ma ogromne znaczenie zarówno dla polepszenia naszego fizycznego, jak i psychicznego samopoczucia. W jodze jest bardzo wiele asan pomagających w korekcji i utrzymaniu prawidłowej postawy, ale Góra (Tadasana) jest bezkonkurencyjna.
Pozycja Góry (Tadasana): instrukcja
Wykonaj ją następująco: złącz stopy i zwróć uwagę na równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całych stopach. Uważaj, żeby nie przenosić ciężaru ciała na pięty. Potem ściągnij delikatnie kość ogonową w kierunku podłogi, lekko przesuwając miednicę do przodu. Wciągnij brzuch, lekko ściągnij łopatki. Pozwól, aby ramiona bez napięcia opadły wzdłuż ciała, palce środkowe dłoni w linii ze środkową linią ud. Wyciągnij kręgosłup do góry i delikatnie skieruj podbródek do klatki piersiowej, tak by czubek głowy skierowany był w stronę sufitu. Możesz sobie wyobrazić, że ktoś pociąga delikatnie za żyłkę przyczepioną do czubka głowy i wyciąga całą twoją sylwetkę do góry. Ważne jest, aby się w tym ustawieniu rozluźnić. Unikaj nienaturalnego wyprostu i nie zatrzymuj oddechu. Na początek możesz stawać przy ścianie, by lepiej zrozumieć prawidłowe ustawienie ciała. Wtedy upewnij się, że tył głowy, łopatki, kość ogonowa, pośladki, łydki i pięty dotykają ściany..
Wzmacniająca wizualizacja: instrukcja
Aby wzmocnić korzystne oddziaływanie pozycji Góry na psyche, możesz ją ćwiczyć z następującą wizualizacją. Ustaw asanę według instrukcji, a następnie wyobraź sobie, że góra symbolizuje twoją postawę życiową: mocną, niezłomną, nieustraszoną, otwartą, ale też asertywną, czyli wyznaczającą granice, których przekroczenia sobie nie życzysz. Oddychaj pełną piersią: spokojnie, głęboko świadomie.
Poczuj jak swobodnie przepływa oddech w szeroko otwartej klatce piersiowej. Jakie to przyjemne, a jednocześnie dające poczucie mocy uczucie. Uświadom sobie stopy w stabilnym kontakcie z podłożem. Zaczerpnij z tej stabilności siły i oparcia. Otwierając i wzmacniając ciało, uwalniasz napięcia i otwierasz się na innych ludzi oraz nowe doświadczenia, pozbawiając się nieuzasadnionych lęków, uprzedzeń i zahamowań. To bardzo uwalniające i wyzwalające. Góra po prostu jest, Ty też po prostu bądź. Niezłomnie i spokojnie, z pewnością, że wszystko jest tak, jak ma być, a jeśli nie jest, to na pewno się ułoży. Wystarczy się tylko rozluźnić i ustać w tym, co jest.
Zobacz także
„Ajurweda jest cennym drogowskazem, jak się sobą zaopiekować na co dzień” – mówi Nicole Radomska, terapeutka ajurwedyjska i psycholog
Pozycja trupa, czyli jak się relaksować
„Bardzo chciałabym powiedzieć, że świat jogi i samorozwoju jest zupełnie bezpieczny, ale tak niestety nie jest” – mówi Paulina Młynarska, autorka książki „Jesteś spokojem”
Polecamy
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
Koniec jogi ze szczeniakami. „Ta decyzja nie ma sensu. Nikt nie przyszedł sprawdzić, co dzieje się podczas zajęć”
Zuzanna Bućko: „Byłam przekonana, że im będę chudsza, tym będę lepsza, a 'chudość’ postrzegałam jako wyznacznik sprawności”
się ten artykuł?