Nie garb się! Jak skutecznie gimnastykować kręgosłup?
Wady postawy mają istotny wpływ nie tylko kondycję fizyczną ale także psychiczną. A zatem – nie garb się! Jak to zrobić skutecznie?
Wielu trenerów oraz specjalistów uważa, że jednymi z podstawowych ćwiczeń są: martwy ciąg oraz przysiad. Oczywiście zgadzam się z tym. Jednak zaliczamy je także do grupy ćwiczeń, które technicznie są dość trudne do wykonania i z obserwacji widzę, że wiele osób ma z nimi duży problem. Są to ćwiczenia, które mogą wnieść bardzo dużo pozytywnych aspektów dla ciała, ale tylko pod warunkiem, że dobrze je wykonamy. Bo kiedy nasza technika podczas tych ruchów „kuleje”, możemy sobie zaszkodzić i nabawić się poważnych problemów z plecami.
Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na poprawne generowanie napięcia w całym ciele. Podstawą jest napięcie w mięśniach brzucha oraz w tzw. „core”. Druga rada to podchodzenie z respektem i pokorą do dużych obciążeń.
Jak ograniczyć prawdopodobieństwo urazu pleców podczas treningu? Tego typu problemy wywołane są zazwyczaj zbytnim rozciągnięciem więzadeł oraz przylegających tkanek, co jest rezultatem tego, że na co dzień przyjmujemy złą postawę ciała. Zanikają nasze naturalne krzywizny kręgosłupa, m.in. lordoza lędźwiowa. Jak to się ma do naszych ćwiczeń? Teoria światowej sławy fizjoterapeuty Robina McKenziego mówi, że po wykonywaniu tego typu ruchów nie powinno się przygarbiać. Ponieważ po wysiłku stawy kręgosłupa przechodzą w rozluźnienie. Natomiast kiedy je utrzymujemy w pozycji wyprostowanej (bez podparcia), szybko dochodzi o przekrzywień stawów. Dzieje się tak, kiedy pochylamy się do przodu lub np. podpieramy się dłońmi o kolana (częsty widok potreningowy).
Dlatego nie powinno się odpoczywać w pozycji pochylenia w przód, bo tak naprawdę nie odpoczywamy, tylko pogłębiamy pewne dysfunkcje w naszym ciele. Mądrzy ludzie mają lepsze rady – nie garb się! A zamiast tego zacznij gimnastykować kręgosłup. Wykonując trening, powinniśmy zacząć od kilku skłonów, np. pięciu do tyłu. Dokładnie to samo powinniśmy zrobić po wykonaniu ćwiczenia. Dzięki temu będziesz pewien, że nie pojawią się żadne zniekształcenia w ustawieniu dolnej części pleców.
Jak to zrobić? Oprzyj dłonie w dolnej części pleców palcami skierowanymi w stronę pośladka. Nogi są proste. Teraz powoli wygnij plecy w łuk. Zatrzymaj na kilka sekund. Następnie wolnym ruchem wróć i powtórz to kilka razy. Z każdym kolejny ruchem staraj się wygiąć odrobinę mocniej (ale rób to z wyczuciem!)
Morał nie jest niczym nowym – po prostu staramy się unikać garbienia na co dzień oraz w ćwiczeniach dynamicznych.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
„Często osoby z wadami wymowy wycofują się z życia społecznego. To bardzo poruszające historie”. Kamil Kijonka o terapii logopedycznej osób dorosłych
„Kiedy poczułam się gorzej, usłyszałam, że jestem najsłabszym ogniwem i nie powinnam tu pracować”. Zatrudniły się w sieciówkach, dziś tego żałują
„Przekąski ruchowe mają urozmaicić czas spędzony w jednej pozycji i dostarczyć organizmowi różnorodnych bodźców. Mówi się, że jedyna dobra pozycja to pozycja… następna” – mówi terapeuta ruchowy Maciej Borucz
się ten artykuł?